Ministerstvo žádá Polsko, aby převzalo odpovědnost za nelegálně převezené odpady

ČTK ČTK
6. 8. 2019 15:16
Ministerstvo životního prostředí připravuje oficiální žádost na partnerský polský úřad, aby dle nařízení o přepravě odpadů převzal zodpovědnost za nedovolené přepravy odpadů z Polska do Česka. Policie nedávno prokázala, že původce nebezpečného odpadu uloženého do skladu ve Starém Městě u Frýdku-Místku byl skutečně z Polska.
Ministr životního prostředí Richard Brabec.
Ministr životního prostředí Richard Brabec. | Foto: Ludvík Hradilek

Sklad odpadu byl ve Starém Městě odhalen v lednu. Bylo v něm 650 tun odpadů. O jejich likvidaci se po dohodě s městem starala společnost Aquatest, která s odvozem začala v březnu. V polovině května byl sklad prázdný a objekt byl předán vlastníkovi. Město tehdy očekávalo náklady okolo osmi milionů korun, nakonec dosáhly 15 milionů.

Náklady uhradilo město. Ministr zahraničí Tomáš Petříček v pondělí po setkání s frýdecko-místeckým primátorem Michalem Pobuckým (oba ČSSD) uvedl, že by městu finančně mohl pomoci stát. Podle Pobuckého konečné vyčíslení nákladů souviselo se složením odpadů, které bylo známé až po jejich likvidaci ve spalovnách.

Moravskoslezští policisté počátkem dubna oznámili, že zadrželi jednatřicetiletého muže z Opavska, který podle nich pomáhal Polákům vybírat místa k nelegálnímu uskladnění nebezpečného odpadu v regionu. V Polsku bylo v souvislosti s případem podle dřívějších informací zadrženo 15 lidí, kteří se na vývozu odpadu podíleli. Muži z Česka, který jim údajně pomáhal, hrozí až pětileté vězení.

Už na únorovém jednání se ministři životního prostředí Česka a Polska dohodli na užší spolupráci inspekcí životního prostředí i policií obou zemí při zásazích proti takzvaným odpadovým mafiím. "Ve spolupráci inspekcí životního prostředí na obou stranách, policejních, případně celních orgánů, chceme efektivněji, rychleji a tvrději zasahovat proti odpadovým mafiím," řekl tehdy ministr Richard Brabec (ANO). S přeshraničním převozem nebezpečného odpadu má podle jeho protějšku Henryka Kowalczyka problém také Polsko.

Podle Dominiky Pospíšilové z tiskového oddělení ministerstva v červnu v Katovicích jednali ředitel České inspekce životního prostředí s hlavním inspektorem polské partnerské instituce. Zúčastnili se i zástupci obou ministerstev. 

"Na základě tohoto jednání připravila polská inspekce životního prostředí návrh dohody o spolupráci a výměně informací mezi inspekcemi. Tento návrh byl ze strany České inspekce životního prostředí na konci června připomínkován a nyní čekáme na zpětnou reakci polské strany," uvedla Jana Jandová z ČIŽP.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Biden chce prodloužit smlouvu s Ruskem o kontrole jaderných zbraní, Kreml to vítá

Americký prezident Joe Biden bude usilovat o pětileté prodloužení dohody s Ruskem o kontrole jaderných zbraní Nový START. Napsal to dnes deník The Washington Post (WP). Smlouva byla podepsaná v roce 2010 v Praze a její platnost vyprší 5. února.

Antony Blinken, jehož Biden nominoval do funkce šéfa diplomacie, informoval Kongres, že Bidenova administrativa hodlá usilovat o pětileté prodloužení smlouvy. Kreml oznámil, že takové prodloužení uvítá.

Jak napsal WP, o prodloužení klíčového dokumentu, i když méně než o pět let, usilovala v posledních měsících i předchozí administrativa Donalda Trumpa. Nepodařilo se jí to kromě jiného kvůli tomu, že americký zmocněnec pro jadernou problematiku strávil měsíce přesvědčováním Číny, aby se k dohodě připojila. O možnosti zahrnout do prodloužené dohody Čínu se zmínil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Evropská komise se chce zabývat českými kvótami na potraviny, nesmějí narušit volný pohyb zboží

Evropská komise hodlá podrobně prozkoumat povinné kvóty na prodej českých potravin, pokud návrh zákona v současnosti schvalovaný parlamentem vstoupí v platnost. Novinářům to ve čtvrtek řekla mluvčí exekutivy Evropské unie, podle níž norma nesmí být v rozporu s pravidly volného pohybu zboží ani diskriminovat žádné výrobce. Pokud by zákon začal platit a porušoval unijní normy, Česku by hrozila žaloba a vysoké pokuty.

Podle návrhu novely zákona o potravinách, která ve středu prošla Poslaneckou sněmovnou, by od příštího roku prodejny potravin o ploše nad 400 metrů čtverečních musely u některých druhů potravin prodávat minimálně 55 procent českých produktů. O normě nyní bude jednat Senát, který se podle zástupců nejsilnějších klubů chystá kvóty patrně odmítnout.

"V tomto případě, který se týká nabídky potravin, je zcela zásadní zachovat volný pohyb potravinářských produktů v rámci jednotného trhu," prohlásila dnes mluvčí Evropské komise. Brusel podle ní sleduje vývoj kolem české novely, podrobně analyzovat ji však bude až v případě, pokud vstoupí v platnost. Mluvčí nicméně podotkla, že kdykoliv nějaká země zavádí nějaké regulace prodeje, musí zajistit, aby byla "nutná, vyvážená a nikoho nediskriminovala".

Zdroj: ČTK
Další zprávy