Na Frýdecko-Místecku našli sklad nebezpečného odpadu, může ho být až 500 tisíc litrů

ČTK ČTK
Aktualizováno 24. 1. 2019 15:12
Ve Starém Městě na Frýdecko-Místecku byl odhalen sklad nebezpečného odpadu. Polská firma do něj zřejmě navezla směsi odpadních hořlavých látek. Místo hlídá policie. Do objektu někdo zhruba na dvou stovkách palet navezl barely o celkovém objemu možná až 500 tisíc litrů. Primátor Frýdku-Místku Michal Pobucký (ČSSD) svolal krizový štáb. Podle informací ČTK polská firma zřejmě navezla odpad i do objektu v Bohumíně. Likvidace obsahu skladu by mohla začít příští týden. Zaplatí ji pravděpodobně město.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: www.kr-vysocina.cz

"Nelegálním uskladněním látek se zabývá policie, hasiči, Povodí Odry, Česká inspekce životního prostředí a další instituce," uvedla mluvčí magistrátu Jana Matějíková..

"Ve Starém Městě vlastník objektu pronajal skladovací prostory polské firmě, která tam navezla obrovské množství barelů. Když to zjistil, kontaktoval policii, a protože Staré Město z hlediska státní správy spadá pod Frýdek-Místek, začali jsme vše aktivně řešit. I proto, že se jedná o lokalitu bezprostředně sousedící s naším katastrálním územím," uvedl Pobucký.

Podle Matějíkové se ukázalo, že polskou firmu nelze kontaktovat a vše se musí řešit přes hranice. Mluvčí uvedla, že krizový štáb se shodl, že nebezpečný odpad by měl být z haly postupně odebrán a převezen k likvidaci odbornou firmou, aby se vyloučila možnost úniku látek, výbuchu, požáru, ohrožení podzemních vod i obyvatelstva.

Podobných míst může být nejen v kraji, ale v celé republice víc

Krizový štáb zasedá od středy, město o situaci informovalo až dnes. "Dnes už jdeme s informacemi ven, protože jsme se shodli na riziku, že podobných míst může být nejen v kraji, ale v celé republice víc, a shodli jsme se na potřebnosti upozornit, že se něco takového organizovaně děje, aby si vlastníci skladovacích objektů dávali pozor, komu je pronajímají, a neztráceli přehled, co se v jejich nemovitostech děje," podotkl Pobucký.

Objekt, do něhož byly barely navezeny, je určen k demolici. Chybí k němu potřebná dokumentace o inženýrských sítích. Za riziko primátor považuje i velké množství odpadu, k němuž se zatím nikdo nehlásí.

"Nevíme, zda někde v tom obrovském objemu nemůže docházet k úniku, zvlášť když na některých místech došlo ke zborcení nádob. Na druhou stranu není důvod k panice, víme, že se nejedná o žádný extrémní případ typu radioaktivního odpadu, ale o směsi odpadních hořlavých látek. Přesto si nemůžeme dovolit být nečinní," míní primátor. Podle mluvčí se navíc vzorky neodebíraly ze všech barelů, ale jen z několika.

Primátor doplnil, že barely by se z objektu mohly začít odvážet příští úterý. Specializované firmy se nyní snaží vymyslet, jak je přepravit a likvidovat. "Rozhodnutí, předpokládám, padne v úterý ráno. Pokud se to celé spustí, tak v úterý by měl být den D, kdy bychom mohli začít s likvidací," uvedl Pobucký. Podle něj půjde o drahou záležitost.

"Zákon hovoří tak, že pokud je známý původce odpadu, tak to hradí město a následně to vymáhá po tom původci, pokud není známý původce, tak to hradí kraj," řekl primátor. Podle něj je původce zřejmě znám, ale případ řeší policie a není vyloučeno, že šlo o takzvaného "bílého koně". Město předpokládá, že náklady půjdou z jeho rozpočtu. "Je to havarijní stav a shodou okolností v úterý zasedá rada, takže bychom to řešili."

 

Právě se děje

před 8 minutami

Skokani Kožíšek i Sakala postoupili v Klingenthalu z kvalifikace

Oba čeští skokani na lyžích Čestmír Kožíšek i Filip Sakala postoupili do nedělního závodu Světového poháru v Klingenthalu. Kožíšek skočil v kvalifikaci 123 metrů a obsadil 35. místo, Sakalův skok byl o šest metrů kratší a český reprezentant skončil pětačtyřicátý, o jedinou pozici za lídrem SP Danielem-Andrém Tandem z Norska. Zvítězil Rakušan Stefan Kraft.

před 42 minutami

Výbor americké Sněmovny reprezentantů doporučil ústavní žalobu na Trumpa

Právní výbor Sněmovny reprezentantů amerického Kongresu doporučil sněmovnímu plénu schválit ústavní žalobu na prezidenta Donalda Trumpa. Výbor, který ovládají opoziční demokraté, shledal šéfa Bílého domu vinným z obstrukcí vůči Kongresu a ze zneužití moci ve snaze přinutit cizí mocnost ke vměšování do amerických prezidentských voleb.

Plénum Sněmovny reprezentantů by mělo o impeachmentu hlasovat příští týden. V lednu definitivně rozhodne Senát, který ale ovládají Trumpovi republikáni. Prezident jakékoli obvinění popírá a tvrdí, že žaloba je politické divadlo a hon na čarodějnice.

Zdroj: ČTK
Další zprávy