Na Frýdecko-Místecku našli sklad nebezpečného odpadu, může ho být až 500 tisíc litrů

ČTK ČTK
Aktualizováno 24. 1. 2019 15:12
Ve Starém Městě na Frýdecko-Místecku byl odhalen sklad nebezpečného odpadu. Polská firma do něj zřejmě navezla směsi odpadních hořlavých látek. Místo hlídá policie. Do objektu někdo zhruba na dvou stovkách palet navezl barely o celkovém objemu možná až 500 tisíc litrů. Primátor Frýdku-Místku Michal Pobucký (ČSSD) svolal krizový štáb. Podle informací ČTK polská firma zřejmě navezla odpad i do objektu v Bohumíně. Likvidace obsahu skladu by mohla začít příští týden. Zaplatí ji pravděpodobně město.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: www.kr-vysocina.cz

"Nelegálním uskladněním látek se zabývá policie, hasiči, Povodí Odry, Česká inspekce životního prostředí a další instituce," uvedla mluvčí magistrátu Jana Matějíková..

"Ve Starém Městě vlastník objektu pronajal skladovací prostory polské firmě, která tam navezla obrovské množství barelů. Když to zjistil, kontaktoval policii, a protože Staré Město z hlediska státní správy spadá pod Frýdek-Místek, začali jsme vše aktivně řešit. I proto, že se jedná o lokalitu bezprostředně sousedící s naším katastrálním územím," uvedl Pobucký.

Podle Matějíkové se ukázalo, že polskou firmu nelze kontaktovat a vše se musí řešit přes hranice. Mluvčí uvedla, že krizový štáb se shodl, že nebezpečný odpad by měl být z haly postupně odebrán a převezen k likvidaci odbornou firmou, aby se vyloučila možnost úniku látek, výbuchu, požáru, ohrožení podzemních vod i obyvatelstva.

Podobných míst může být nejen v kraji, ale v celé republice víc

Krizový štáb zasedá od středy, město o situaci informovalo až dnes. "Dnes už jdeme s informacemi ven, protože jsme se shodli na riziku, že podobných míst může být nejen v kraji, ale v celé republice víc, a shodli jsme se na potřebnosti upozornit, že se něco takového organizovaně děje, aby si vlastníci skladovacích objektů dávali pozor, komu je pronajímají, a neztráceli přehled, co se v jejich nemovitostech děje," podotkl Pobucký.

Objekt, do něhož byly barely navezeny, je určen k demolici. Chybí k němu potřebná dokumentace o inženýrských sítích. Za riziko primátor považuje i velké množství odpadu, k němuž se zatím nikdo nehlásí.

"Nevíme, zda někde v tom obrovském objemu nemůže docházet k úniku, zvlášť když na některých místech došlo ke zborcení nádob. Na druhou stranu není důvod k panice, víme, že se nejedná o žádný extrémní případ typu radioaktivního odpadu, ale o směsi odpadních hořlavých látek. Přesto si nemůžeme dovolit být nečinní," míní primátor. Podle mluvčí se navíc vzorky neodebíraly ze všech barelů, ale jen z několika.

Primátor doplnil, že barely by se z objektu mohly začít odvážet příští úterý. Specializované firmy se nyní snaží vymyslet, jak je přepravit a likvidovat. "Rozhodnutí, předpokládám, padne v úterý ráno. Pokud se to celé spustí, tak v úterý by měl být den D, kdy bychom mohli začít s likvidací," uvedl Pobucký. Podle něj půjde o drahou záležitost.

"Zákon hovoří tak, že pokud je známý původce odpadu, tak to hradí město a následně to vymáhá po tom původci, pokud není známý původce, tak to hradí kraj," řekl primátor. Podle něj je původce zřejmě znám, ale případ řeší policie a není vyloučeno, že šlo o takzvaného "bílého koně". Město předpokládá, že náklady půjdou z jeho rozpočtu. "Je to havarijní stav a shodou okolností v úterý zasedá rada, takže bychom to řešili."

 

Právě se děje

před 24 minutami

Britská vláda dává poslancům tři dny na přijetí zákona o brexitu

Za tři dny plánuje britská vláda v dolní komoře parlamentu prosadit prováděcí zákon k dohodě o brexitu. V pondělí to potvrdil Jacob Rees-Mogg, který za kabinet premiéra Borise Johnsona dojednává agendu Dolní sněmovny. Poprvé prý budou o návrhu zákona poslanci hlasovat v úterý, do pátku jej mají předat horní komoře parlamentu.Přijetí zákona je nutnou podmínkou pro ratifikaci dohody o podmínkách britského odchodu z EU. Opatření musí mimo jiné vysvětlit, jak bude Británie splácet unii dojednané vyrovnání finančních závazků, nebo jak bude fungovat mechanismus pro zachování volného režimu na irské hranici.

Zdroj: ČTK
Další zprávy