Ministerstvo se musí omluvit neziskovce

Martina Macková
4. 10. 2006 17:39
Praha/Brno - "Nejste extremisté, promiňte," musí říct ministerstvo vnitra občanskému sdružení - ekologům a ochráncům práv z brněnského Nesehnutí.
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Verdikt Vrchního soudu v Praze ukončil více než pětiletý spor mezi ministerstvem a sdružením. Ten vznikl kvůli tomu, že resort se ve Zprávě o problematice extremismu na území ČR za rok 1999 zmínil také o sdružení Nesehnutí.

Ministerstvo vnitra vydává každý rok na základě usnesení Vlády ČR Zprávu o problematice extremismu na území ČR. V ní podle své vlastní definice extremismu mapuje aktivity, které "se vyznačují prvky intolerance a útočí proti demokratickým principům a společenskému uspořádání."

Infobox

CO JE EXTREMISMUS

  • Krajně vyhrocené, demokratickému systému nepřátelské postoje, přecházející v aktivity, které působí, ať již přímo nebo v dlouhodobém důsledku, destruktivně na stávající demokratický politicko-ekonomický systém, tj. snaží se nahradit demokratický systém systémem antagonistickým (totalitním režimem, diktaturou, anarchií).
  • Zdroj: Ministerstvo vnitra 
  • CO JE NESEHNUTÍ
  • Nezávislé sociálně ekologické hnutí vzniklo na podzim 1997 v Brně s cílem aktivně napomoci řešení problémů v oblasti ochrany lidských práv, životního prostředí a práv zvířat.
  • Ve svých kampaních a projektech vystupuje proti omezování občanských svobod v ČR i zahraničí, proti podpoře totalitních a nedemokratických režimů, podporuje aktivity občanské společnosti a spoluúčast občanů na rozhodování o věcech veřejných, pomáhá sociálním, etnickým a národnostním menšinám.
  • Zdroj: Nesehnutí

"Ministerstvo vystupuje v roli Velkého bratra, který sleduje a mezi extremisty řadí všechny, kteří se nedistancují od všech, u kterých to ministerstvo považuje za vhodné. Organizace tak není hodnocena na základě toho, co sama dělá, ale na základě toho, co neudělala, a dle názorů ministerstva udělat měla - což je absurdní," říká k logice ministerského úředníka zodpovědného za vytváření Zpráv o extremismu Milan Štefanec z Nesehnutí.

Ministerstvo musí podle rozsudku na měsíc vyvěsit na své webové stránky omluvu a zmínku o neziskové organizaci ze zprávy z roku 1999 odstranit.

"Rozsudek je jedním z těch rozhodnutí, které ve své podstatě požadují, aby státní správa plnila své úkoly svědomitě a vyvarovala se bezdůvodného zasahování do právní sféry občanů a jejich organizací," uvedl Martin Škop z Ligy lidských práv, která zastupovala Nesehnutí v soudním řízení.

"Je to memento pro ty státní složky, které se velmi rády s jim nepohodlnými a kritickými názory vypořádávají tím, že je označují očerňujícími nálepkami 'extremistické' nebo dnes moderním termínem 'teroristické'," komentoval rozsudek Milan Štefanec.

Foto: ČT24

Vnitro prověřuje neziskové organizace ČTĚTE ZDE

Podle něj by stát neměl neziskový sektor spojovat s terorismem. Ministerstvo vnitra totiž znovu sleduje některé neziskové organizace. Zdůvodňuje to tím, že zpracovává Analýzu neziskového sektoru z hlediska bezpečnostních rizik.

 

Právě se děje

Další zprávy