Ministerstvo platí 5 let za ostrahu nefunkčního hotelu

Eliška Bártová Eliška Bártová
16. 8. 2010 6:00
Ročně tak ministerstvo pro místní rozvoj zbytečně vydá přes milion korun
Na recpeci v hotelu Interpatira se nikdo nezapsal už sedm let
Na recpeci v hotelu Interpatira se nikdo nezapsal už sedm let | Foto: Ludvík Hradilek

Jevany - Rozlehlý a zpustošený betonový objekt bývalého rekreačního střediska KSČ v Jevanech už sedm let nikdo nevyužívá, jen chátrá.

Přesto právě do něj ministerstvo pro místní rozvoj ročně z rozpočtu investuje přes milion korun.

Od roku 2005 si totiž najímá na ostrahu nefunkčního hotelu Interpatria bezpečnostní agenturu, která jej má hlídat.

Za tu dobu ministerstvo vyplatilo soukromé firmě přes 5 milionů korun.

Kamil Jankovský (VV), jenž má v nové vládě resort na starosti, považuje takový přístup za plýtvání peněz a chce objekt prodat.

"Je to hloupost platit za ostrahu hotelu, který není v provozu," řekl Aktuálně.cz. "Navrhnu jeho odprodej."

Nové vedení ministerstva si nyní nechává zpracovat hospodářský audit, který má odhalit další oblasti, ve kterých se plýtvá, a navrhnout řešení.

Přijdu hned

Dostat se k hlavnímu vchodu hotelu Interpatria ležícím na luxusním místě v rekreační oblasti Jevan, není žádný problém.

Plot je z velké části rozpadlý, po ostraze ani vidu, pouze rozrůstající se křoví znepříjemňuje cestu k ošuntělým proskleným dveřím s nápisem recepce.

Dveře jsou zamčené, na skle ještě několik zapomenutých vzkazů, včetně výstižné cedule: "Zavřeno, informace neposkytujeme." Z přilehlých balkónů vyrůstá tráva. Svá nejlepší léta má hotel kolaudovaný v roce 1989 evidentně za sebou.

Ostraha najmutá ministerstvem si reportérky všímá až poté, co po proniknutí do střeženého areálu třikrát projde pod jejími okny. „Toto je soukromý pozemek, odejděte," vyzývají důrazně dvě statné ženy. "My to tady hlídáme i se psy."

Fotografa však hlídací dámy nezaregistrovaly, v klidu prošel celým areálem, vystoupal na terasu a zdokumentoval zkázu hotelu bez povšimnutí.

Druhého vetřelce zaznamenaly teprve poté, když objektu opustil a namířil na ženy strážící areál fotoaparát.  

Ostraha i dotace

Agenturu SBA Expert si ministerstvo pro místní rozvoj najalo na ostrahu hotelu v roce 2005, kdy už byl dva roky mimo provoz.

Podle informací ministerstva vyhrála tato akciová společnost s anonymními akciemi, ke které se hlásí firma sídlící v USA, veřejnou soutěž. Současně má na starosti také ostrahu všech objektů resortu.

Předseda představenstva této agentury Oldřich Nohýnek zároveň působí v dozorčí radě společnosti CSSC, která se zabývá zprostředkováním dotací z evropských fondů, které spravuje právě ministerstvo pro místní rozvoj.

Ostraha za milion ročně. Narušitele v areálu si nevšimla
Ostraha za milion ročně. Narušitele v areálu si nevšimla | Foto: Ludvík Hradilek

V letech, kdy firma SBA Expert získala zakázku na ostrahu objektů ministerstva, se firma CSSC zabývala poradenstvím v oblasti metodiky zadávání veřejných zakázek u projektů Fondu soudržnosti pro Ministerstvo pro místní rozvoj ČR.

A jak uvádí na svém webu, mimo jiné pomohla právě této bezpečnostní agentuře získat dotaci z operačního programu Rozvoj lidských zdrojů na „Zvyšování odborných znalostí a bezpečnosti práce."

Dědictví Míru a socialismu

Ministerský hotel, který má tato agentura strážit, získal resort do vlastnictví v roce 1991 v rámci navracení majetku KSČ.

Podle zápisu z dobového jednání Federálního shromáždění bylo toto rekreační zařízení využíváno Mezinárodním vydavatelstvím Mír a socialismus a mělo hodnotu 35,7 milionů korun.

Převod zařízení na ministerstvo však zkomplikoval fakt, že ještě před květnem 1990 získala část objektu Patria Praha, závodní klub ROH Pragoservis a RAJ Praha 1 (pozn.red: Státní podnik, ve kterém dělal Jiří Paroubek, jenž byl v letech 2004-05 ministrem pro místní rozvoj, ekonoma)

V provozu byl hotel pouze v letech 1997 - 2003. Několik let jej však spravovala soukromá firma, aniž by platila nájem. Teprve v roce 2003 ministerstvo situaci vyřešilo a hotel převzalo.

Od té doby je však mimo provoz a chátrá. Teprve nově jmenovaný ministr Kamil Jankovský se rozhodl nefektivní investici v resortu zatrhnout a nepotřebného objektu se zbavit.

 

Právě se děje

Další zprávy