"Ministerstvo obrany spáchalo přestupek tím, že uzavřelo smlouvu s vybraným dodavatelem, aniž by odeslalo oznámení o výběru dodavatele ostatním účastníkům zadávacího řízení. K uzavření smlouvy tak došlo v době, kdy ještě nesměla být vůbec uzavřena, neboť zákon o zadávání veřejných zakázek počítá mimo jiné s tím, že smlouvu zadavatel může uzavřít až po uplynutí lhůty pro podání námitek proti rozhodnutí o výběru dodavatel," uvedl mluvčí úřadu Martin Švanda. V tomto případě ale kvůli jednání ministerstva tato lhůta vůbec nezačala běžet.
Ministerstvo uznává, že se chyba stala. "Byla ale administrativního rázu a v žádném případě neovlivnila výběr dodavatele. Proto považujeme výši pokuty za značně nepřiměřenou a podáme proti rozhodnutí ÚOHS ( Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže) rozklad," sdělil Pejšek.
ÚOHS se veřejnou zakázkou na nákup ručních granátů z roku 2017 zabýval už loni v září. Tehdy nařídil ministerstvu do sedmi měsíců smlouvu uzavřenou s firmou Český zbrojovka zrušit. Důvodem bylo uzavření smlouvy před uplynutím lhůty pro podání námitek.
Zakázku na nákup deseti druhů cvičných i ostrých granátů vyhlásilo ministerstvo v červnu 2017. Nejnižší nabídku ve výši 193 milionů korun podala společnost Česká zbrojovka, s níž ministerstvo obratem uzavřelo smlouvu.
Poprvé se úřad zakázkou začal zabývat na podnět další společnosti, která se o zakázku ucházela, STV Group. Po skončení správního řízení v září ale úřad zahájil přestupkové řízení z moci úřední kvůli skutečnostem, které při správním řízení zjistil. Výsledkem je právě současná pokuta.
"Při hodnotě zakázky přesahující 192 milionů korun přistoupil Úřad k uložení pokuty ve výši necelé poloviny maximální možné sazby," uvedl mluvčí.