Ministerstvo nabízí přes milion zubařům, kteří si otevřou ordinaci na venkově nebo v malém městě

ČTK Markéta Šrajbrová ČTK, Markéta Šrajbrová
19. 2. 2018 12:31
Podmínkou pro získání dotace je pětileté fungování zubařské ordinace, smlouva zubaře alespoň se čtyřmi zdravotními pojišťovnami a ordinační doba pět dní v týdnu a nejméně 35 hodin týdně.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Ministerstvo zdravotnictví finančně podpoří vznik ordinací zubařů v odlehlejších oblastech a menších městech, kde jich je nedostatek. Během čtyř let chce mezi stomatology rozdělit 100 milionů korun. Dotaci by mohlo získat asi 100 žadatelů. O podrobnostech dotačního programu jako první informovaly Hospodářské noviny.

Maximální částka bude 1,2 milionu korun na jednu ordinaci, žadatel se musí podílet nejméně 30 procenty, informoval ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO). V ČR je nyní asi osm tisíc zubařů, více než polovina jich je v Praze a krajských městech.

"Neplatí takové to klišé, že chybí zubaři například na severu Čech či Moravy. Oni nechybí v krajských městech, ale jen v některých okresech," řekl prezident České stomatologické komory Romana Šmucler.

Hodně je podle něj lékařů seniorů, asi 1500 jich chce prodat své praxe. Dotační program se proto bude vztahovat i na předávání praxí mezi kolegy. Podle Šmuclera bude stabilizace systému trvat nejméně deset let.

Pět let fungování ordinace

Podmínkou pro získání dotace je pětileté fungování ordinace, smlouva zubaře alespoň se čtyřmi zdravotními pojišťovnami a ordinační doba pět dní v týdnu a nejméně 35 hodin týdně. Do dvou let musí lékař registrovat nejméně 1500 pacientů, jinak mu ministerstvo dotaci sníží.

"Ze strany zubařů je někdy nezájem ošetřovat pacienty takzvaně na pojišťovnu. Budeme cílit na to, aby zubaři podpoření z dotačního programu, měli zájem o pojištěnce a také o dětské pacienty, což je taktéž problém," uvedl Vojtěch.

"Zásadní podmínkou bylo, aby lékaři brali pacienty od pojišťoven. Aby se nestalo, že na dotovaném křesle budou léčit třeba Němce," řekl HN Šmucler. 

Cílem je dosáhnout průměrného počtu pacientů asi dva tisíce na jednoho zubaře. Podle komory je v současné době aktivních asi osm tisíc stomatologů, na deset milionů obyvatel by jich tak stačilo 5 tisíc. Podle statistik je asi 40 procent zubařů v Praze a 53 procent v Praze a krajských městech.

Informace o tom, kde lékaři chybí, mohou ministerstvu hlásit i občané. Podněty se bude zabývat komise pro dostupnost stomatologické péče. Podle dat zdravotních pojišťoven je situace špatná například na Děčínsku, Chomutovsku, Českolipsku nebo Bohumínsku.

"Problém není, že máme málo lékařů, v tom jsme nadprůměrní. Koncentrují se ale ve velkých městech," dodal ministr s tím, že se zapojit musí i obce či kraje. Například nabídnout lékaři ubytování. Podle Šmuclera je důležitá i dostupnost škol, školek a kroužků pro děti.

Podobný program ministerstvo spustilo v roce 2016 pro praktické lékaře. Do listopadu loňského roku byl zájem vlažný, dotace získala jen desítka praktiků. V prvních dvou měsících roku 2018 ale podle Pavlíny Žílové z ministerstva zájem o dotace vzrostl.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Světové atletice vládnou trojskokanka Rojasová a tyčkař Duplantis

Nejlepšími světovými atlety roku 2020 se stali halová světová rekordmanka v trojskoku Yulimar Rojasová a světový rekordman ve skoku o tyči Armand Duplantis. Oba v tradiční anketě Světové atletiky triumfovali poprvé.

Pětadvacetiletá Venezuelanka Rojasová v únoru v Madridu posunula halový rekord na 15,43 metru, skočila tehdy o sedm centimetrů víc než Ruska Taťjana Lebeděvová v roce 2004. Na trůnu vystřídala americkou překážkářku Dalilah Muhammadovou a navázala na úspěch jiné trojskokanky Caterine Ibargüenové, která byla nejlepší světovou atletkou roku 2018.

Jednadvacetiletý Duplantis se stal nejmladším mužským vítězem této ankety, která se vyhlašuje od roku 1988. Švédský skokan v hale dvakrát posunul světový rekord až na 618 centimetrů. Venku pak překonal 615 cm a sebral Sergeji Bubkovi nejlepší výkon pod širým nebem. Vyhrál všech šestnáct závodů, do kterých letos nastoupil. V hlavní kategorii triumfoval dva roky po ocenění pro vycházející hvězdu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy