Nebyla to msta, nic osobního. Němeček měl melouch, mohl jsem ho odvolat dřív, říká ministr Vojtěch

Markéta Šrajbrová Markéta Šrajbrová, s přispěním Barbory Němcové a Michala Poláka
13. 2. 2018 5:30
Dosavadní skóre personálních změn v nemocnicích, které řídí přímo ministerstvo, jsou dva odvolaní ředitelé nemocnic a třetí s ultimátem. Minulý týden ministr Adam Vojtěch (za ANO) z čela Fakultní nemocnice Ostrava odvolal jednoho ze svých předchůdců ve funkci Svatopluka Němečka (ČSSD). Ten to označuje za vyřizování účtů a politicky motivovanou čistku.
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch | Foto: Milan Bureš

Aktuálně.cz: Ředitel Svatopluk Němeček tvrdil, že se o svém odvolání dozvěděl z médií, když se doma léčil s chřipkou. Jak to bylo?

Adam Vojtěch: Můžu říct, že to je lež. On v kanceláři skutečně nebyl, byl doma s tím, že je pracovně neschopen. Ale dva pověření zaměstnanci ministerstva mu odvolání předali v osm ráno. Nikoliv v nemocnici, ale u něj doma v Čeladné. On to akorát odmítl převzít, ale podle zákoníku práce je odvolání zcela platné i tak.

Odvolaný ředitel FN Ostrava Svatopluk Němeček.
Odvolaný ředitel FN Ostrava Svatopluk Němeček. | Foto: Vojtěch Marek

Jako důvody Němečkova odvolání jste uváděl manažerské selhání a to, že Fakultní nemocnice Ostrava je personálně a odborně destabilizovaná. Co konkrétně jste měl na mysli?

Těch věcí je celá řada. Byla tam poměrně destabilizovaná oblast chirurgie, odešli z ní odborníci. Meziročně došlo u operačních zákroků k poklesu asi o 20 procent. Kvalitativně asi šla dolů i interní klinika, došlo k destabilizaci několika odborností, které zanikly - diabetologie, revmatologie, alergologie, imunologie.

Ono se to teď asi bude dál ukazovat. Já doufám, že pan doktor (Evžen) Machytka, který je pověřený řízením nemocnice do doby, než se najde řádný ředitel, k tomu z odborného hlediska také něco řekne. Možná že pan Němeček neměl takový čas se tomu věnovat, protože se v poslední době věnoval jiné nemocnici. Nevím. Informace z více stran jsou takové, že fakultní nemocnice šla systematicky dolů. Myslím si, že je namístě, aby tam přišel nějaký nový pohled.

Ředitel Němeček říkal, že personál nemocnici nechybí. A zisk byl za loňský rok 111 milionů korun. To úplně nevypadá na destabilizovanou nemocnici.

Místní odbory tak úplně spokojeny nebyly. Já jsem po Němečkově odvolání dostal nějaké zprávy od zaměstnanců, kteří mi za to rozhodnutí děkovali, protože personální situace již podle nich byla neúnosná. Je otázka, co říká pan Němeček a jaká je realita. To, že tam byl nějaký hospodářský výsledek, je hezké, otázka je, jestli to je jediné kritérium pro chod nemocnice. Zaměstnancům nebyly propláceny přesčasy a díky tomu se hospodářský výsledek zlepšil. Odboráři si na to stěžovali a ani náměstci pana Němečka s tím podle našich informací nesouhlasili. Já chápu, že se pan Němeček hájí, ale já na svém rozhodnutí trvám a myslím si, že je to ku prospěchu rozvoje nemocnice.

Němeček se odvolává na zákoník práce, který říká, že za přesčasy si zaměstnanci mají nejprve vybírat volno, což vzhledem k pozitivní personální situaci šlo, a až druhou možností je hodiny navíc proplácet.

Otázka je, jestli ta situace byla pozitivní. Já ty informace mám zkrátka jiné.

Na jakých informacích a z jakých zdrojů jste tedy postavil své rozhodnutí Němečka odvolat?

Informací jsem měl celou řadu. Od mého nástupu do funkce za mnou začali chodit různí představitelé nemocnic, lékaři a musím říci, že na mě tlačili právě oni, abych to rozhodnutí udělal. Možná jsem ho mohl udělat i dříve. Spíš jsem ho oddaloval, protože jsem se bál, že to bude vykládáno tak, že jsem nastoupil do funkce a hned odvolávám bývalého ministra. Stejně to tak je teď prezentováno, i když to s tím samozřejmě nemá nic společného. Nějaká politická msta… já ani nevím, za co bych se panu Němečkovi politicky mstil. Není to nic osobního.

Možná to působí jako maličkost, ale že se ředitel takto velké nemocnice rozhodne, že si udělá melouch v jiné nemocnici, kterou bude restrukturalizovat, to je pro mě naprosto nepochopitelné a nerozumím tomu. To není žádná malá nemocnice, ale velká fakultní nemocnice, která je navázaná na lékařskou fakultu. A mít k tomu nějakou bokovku v Bohumíně je z mého pohledu neakceptovatelné. Pokud vím, tak žádný jiný ředitel nic podobného nepraktikuje. To ukazovalo, že pan Němeček nemá chuť se té nemocnici úplně věnovat a pod jeho vedením spíše upadá. Je načase "přepřáhnout" a dát nemocnici nový směr, nový vítr a tu nemocnici pozvednout.

Nebylo to tedy tak, že byste měl v ruce nějaký audit nebo dokument, na jehož základě byste se rozhodl Němečka odvolat?

Audit nemám. Byl tu nějaký nález NKÚ, který ukázal, že se nakupovalo bez výběrového řízení, bez dodržování zákonného zadávání veřejných zakázek. Nechci ale tvrdit, že by tam vše bylo špatně, to určitě ne.

Nyní proběhne výběrové řízení, ve kterém doufám vyhraje ten nejlepší a nebude rozhodováno na základě nějakého politického klíče. Pan Němeček v roli ministra odvolal ředitelku FN Plzeň, šéfa Masarykova onkologického ústavu a všude dal lidi za ČSSD. My tady takhle nepracujeme a nebudeme. Pan Němeček by měl vážit slova, když mluví o politicky motivovaném činu.

Slova o mstě a čistce možná nemířila tak úplně na vás, ale na šéfa ANO Andreje Babiše, který se despektem k Němečkovi netají. Konzultoval jste s ním to odvolání?

Probral jsem to s ním a on mě podpořil. Určitě to ale nebylo na zadání pana Babiše. Ostatně předtím proběhla změna na postu ředitelky Bulovky a to nemá žádnou souvislost s její politickou orientací. Tady se mluví o čistkách, ale ministerstvo má pod sebou 70 organizací a já jsem vyměnil dva ředitele.

To, že pan Němeček má historicky ve zdravotnictví nějakou negativní pověst, jsem já při svém rozhodování neřešil. Kauza Cyberknife je podle mých informací stále prošetřovaná policií. To je asi důvod, proč k němu pan Babiš má negativní postoj. Ale nemyslím, že je v tom sám.

Šéfka Bulovky prý byla napojená na lobbisty

Můžete říct konkrétněji, proč jste odvolal Andreu Vrbovskou z postu ředitelky Nemocnice Na Bulovce?

To bohužel nemohu, protože to bylo na základě informací, které nejsou zveřejnitelné. Mohu říct pouze to, co jsem už řekl: paní Vrbovská byla napojena na určité lobbistické kruhy. Věnovala se věcem, které nesouvisely s její pozicí ředitelky, ale bohužel nemůžu být konkrétnější.

Ve zdravotnictví se pohybují různé zájmové skupiny, které mají své privátní otázky a zájmy. Je chyba, když na tom nějaký ředitel nemocnice participuje. Víc k tomu nemohu říct.

Při nástupu do funkce jste mluvil o tom, že chcete být transparentní a hodně mluvit s veřejností. Není moc transparentní, když odvoláte ředitelku a nemůžete dát veřejnosti ani důvod.

Ty informace podléhají režimu utajení a já bych musel porušovat zákon.

Padlo v této věci nějaké trestní oznámení?

To jde mimo mě. To nedokážu říct.

Ředitel Nemocnice Na Homolce Ivan Oliva má termín do konce března, aby ukončil činnost dceřiné společnosti Holte Medical, přes kterou nemocnice prováděla nákupy. Stihne to?

Nevím, doufám, že ano. Zrovna mám dostat nějakou aktuální informaci. To je věc, která není v pořádku, a upozorňuje na ni také NKÚ v posledním nálezu. Drtivá většina nákupů byla prováděna přes Holte Medical.

Drtivá většina už ne. V roce 2017 to bylo podle ředitele Olivy výrazně méně.

V letech 2014 až 2016 to byla většina a rozhodně to nebylo v pořádku. Možná to není protizákonné, ale minimálně je to málo transparentní. Za rok 2017 uvidíme, tam to možná ještě není uzavřeno.

Stanovil jste plán kontrol přímo řízených nemocnic. Které nemocnice v něm jsou? Všechny?

To bych si přál, ale odbor kontroly nemá takovou kapacitu. Je tam třeba Bulovka, VFN a další. Nebylo zvykem nemocnice systematicky kontrolovat. Kontroly se budou zaměřovat na nákupy, na veřejné zakázky. Kde se nekontroluje, tam se zvlčí.

S případnými dalšími personálními změnami budete čekat na výsledky těchto kontrol, nebo je už teď nějaký další ředitel, který to má takzvaně nahnuté?

Nevylučuji, že může ještě k nějakým změnám dojít. Ale rozhodně půjde o jednotky, nikoliv desítky změn. Větší personální změny nečekám.

Neměl byste jako ministr v demisi počkat, až bude mít vláda důvěru, než budete někoho odvolávat?

Myslím si, že personální změna není systémová věc, která by měla vliv na chod této země. Udělat dvě personální změny z mého pohledu není nic zásadního. Akceptuji tu kritiku, ale myslím, že jsem se rozhodl správně.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ozbrojenci v Kamerunu zaútočili na školu, zabili osm dětí

Nejméně osm dětí ve věku 12 až 14 let zabili a další desítku žáků zranili ozbrojenci, kteří dnes vtrhli do školy ve městě Kumba na západě Kamerunu. Informovala o tom agentura AFP. Masakr, při němž ozbrojenci použili i mačety, se stal v regionu, kde vládní jednotky několik let vedou tvrdý boj se separatistickými skupinami. "Přijeli na motorkách, vtrhli do třídy a začali střílet," popsal scénu místní zastupitel. Zatím není jasné, kdo za útokem na školu stojí. Oblast sužuje konflikt od roku 2017, kdy separatisté vyhlásili po násilném potlačení pokojných protestů vlastní stát Ambazonii. Prezident Paul Biya, který Kamerunu vládne od roku 1982, poté vyhlásil separatistům válku a označil je za teroristy. Podle nevládních organizací se zločinů dopouštějí obě strany.

před 2 hodinami

Ajax překonal rekord nizozemské ligy, Venlu nastřílel 13 gólů

Fotbalisté Ajaxu deklasovali 13:0 Venlo a zaznamenali nejvyšší výhru v historii nizozemské ligy. Útočník Lassina Traoré přispěl k debaklu pěti góly a třemi asistencemi. Pět gólů v jednom utkání dal v dresu slavného amsterodamského celku naposledy před 35 lety legendární Marco van Basten.

Ajax překonal svou nejvyšší výhru ze sezony 1971/72, kdy porazil 12:1 Arnhem. Také střelecký rekord v utkání na soupeřově hřišti byl dosud v držení úřadujícího nizozemského šampiona, který před třemi lety vyhrál na půdě Bredy 8:0.

Favorit ovládl první poločas ve Venlu 4:0, po změně stran navíc dostal červenou kartu domácí Christiaan Kum a Ajax spustil ve zbytku utkání kanonádu. Míč držel 76 procent hracího času a prostor mezi tyčemi trefil třiadvacetkrát. Soupeř naproti tomu ani jednou.

Výjimečný výkon devatenáctiletého útočníka Traorého z Burkiny Faso doplnili i další spoluhráči. Dva góly a asistenci zaznamenal Jurgen Ekkelenkamp, dvakrát se trefil i střídající veterán Klaas-Jan Huntelaar.

Ajax se tak posunul do čela soutěže, na první místo se ale v případě nedělní výhry v Arnhemu může vrátit PSV Eindhoven. Venlo je s pěti body z šesti zápasů ve středu tabulky.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Ženy opět vyšly do boje proti Lukašenkovi

Několik stovek běloruských žen dnes opět demonstrovalo v Minsku za odstoupení autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka. Nejméně deset aktivistek policie zadržela. Menší protivládní demonstrace se konaly i v dalších městech země. Ženy pochodovaly centrem města a měly v deštivém dni červenobílé deštníky v barvách historické běloruské vlajky. Nesly také transparenty, na nichž měly napsány své profese, aby zdůraznily šíři opozice vůči Lukašenkovi. Ten vládne v Bělorusku už 26 let a letos v srpnu ho ústřední volební komise opět vyhlásila vítězem prezidentských voleb. Opozice, EU, USA i další země považují výsledky za zmanipulované. Demonstrace v Bělorusku pokračují už dva a půl měsíce i přes četné zatýkání i mnohdy brutální zákroky vůči jejich účastníkům. 

před 4 hodinami

Wellens vybojoval na Vueltě první etapový triumf, dál vede Roglič

Pátou etapu cyklistické Vuelty vyhrál Belgičan Tim Wellens ze stáje Lotto-Soudal. Čtvrtý dojel obhájce prvenství Primož Roglič (Jumbo-Visma) ze Slovinska a nadále vévodí celkovému pořadí. Jan Hirt (CCC) byl se ztrátou více než čtyř minut jednasedmdesátý, Zdeněk Štybar (Deceuninck-Quick Step) obsadil 107. místo s mankem téměř 13 minut.

Po páteční rovině přišla na řadu již čtvrtá kopcovitá etapa v programu náročného úvodního týdne. Po takřka 185 kilometrech na trase Huesca - Sabiňánigo se rozhodovalo mezi trojicí závodníků, která se zformovala přibližně 70 kilometrů před cílem a dotáhla svůj únik až k obsazení pódia.

V závěru měl při dojezdu v těžkém stoupání do cíle nejvíc sil devětadvacetiletý Wellens. Udolal Francouze Guillaumea Martina (Cofidis) a dočkal se etapového vavřínu při prvním startu na Vueltě. Na Grand Tours slavil dvakrát také na Giru d'Italia. Třetí byl Nizozemec Thyman Arensman (Sunweb), který ale z boje o etapový primát odpadl již několik desítek metrů před cílem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy