Stát vyčlení další miliardy na kotlíkové dotace. Vyměnit chce sto tisíc starých kotlů

Tomáš Klézl Tomáš Klézl
11. 3. 2021 16:13
Rozdělování kotlíkových dotací bude v Česku pokračovat. Ministerstvo životního prostředí na nahrazování nevyhovujících kotlů v příštích šesti letech plánuje vyhradit dalších pět a půl miliardy korun. Primárně poslouží domácnostem s nízkými příjmy a seniorům. O dalším miliardovém financování navíc vyjednává s Evropskou unií.
Inverze pod Ještědem, ilustrační foto.
Inverze pod Ještědem, ilustrační foto. | Foto: ČTK

Ministerstvo životního prostředí odhaduje, že v tuzemských domácnostech je stále zhruba 360 tisíc zastaralých kotlů, které nesplňují současné emisní normy a zásadně se tak v některých lokalitách podílejí na zhoršení ovzduší. 

V posledních šesti letech se v Česku pomocí takzvaných kotlíkových dotací podařilo vyměnit přibližně osmdesát tisíc těchto nevyhovujících zdrojů tepla. Evropské peníze proplatily vlastníkům část nákladů na výměnu kotle. A v této podpoře plánuje ministerstvo pokračovat.

"Z prostředků Operačního programu Životní prostředí bude v programovém období 2021 až 2027 vyčleněna částka 5,5 miliardy korun opět na další celorepublikové kotlíkové dotace," napsala Aktuálně.cz mluvčí ministerstva Dominika Pospíšilová.

Vyměnit jich chce ministerstvo asi sto tisíc. Podle ministra Richarda Brabce (ANO) bude výzva cílena zejména na nízkopříjmové rodiny a seniory, dotace by přitom mohla pokrýt i více než 80 procent nákladů spojených s výměnou starého kotle. Výzvu v současné době ministerstvo připravuje, termín vyhlášení bude záviset na schválení programového dokumentu operačního programu.

Ministerstvo navíc připravuje nástupnický program Nová zelená úsporám 2030, kterým bude podpora výměn nevyhovujících kotlů pokračovat. "Poskytnuta bude nejen na výměnu kotle, ale i zateplení domu a rádi bychom to propojili i s využitím dešťové vody," řekl k tomu Brabec. O záměru nyní resort vyjednává s Evropskou unií a podle Brabce usiluje o získání až devíti miliard korun.

Ministerstvo už loni upozornilo, že pro rok 2021 vyhradí 600 milionů korun na kotlíkové dotace pro žadatele, na které se při třetí vlně výměn nedostalo. Zatím je letos začaly provádět Jihočeský, Liberecký a Královéhradecký kraj a také Praha.

Zájem o dotace dál roste

Prostřednictvím kotlíkových dotací došlo od roku 2015 k výměně téměř osmdesáti tisíců nevyhovujících kotlů za 12 miliard korun. A je o ně zájem i nadále. Podle Komory obnovitelných zdrojů energie roční počet žádostí o dotace v Nové zelené úsporám a kotlíkových dotací za poslední tři roky narostl z 20 tisíc na 66 tisíc, tedy víc než trojnásobně. 

Ministr Brabec kotlíkovým dotacím přičítá podíl na zlepšení kvality ovzduší v Česku. "Podle modelu, který zpracoval Český hydrometeorologický ústav a který vycházel z počtu a typu vyměněných kotlů, poklesly na většině území Česka v důsledku využití kotlíkových dotací mezi roky 2015 a 2019 koncentrace pevných částic PM10 o jedno až čtyři procenta imisního limitu, PM2,5 o jedno až pět procent a benzo[a]pyrenu o jedno až pět procent imisního limitu," uvedla za ministerstvo Pospíšilová. V oblasti aglomerace Ostrava, Karviná a Frýdek-Místek byly pak poklesy vyšší o přibližně pět procent.

 

Právě se děje

Další zprávy