Česko ve sporu s námi nevyhrálo, popírá Diag Human

ČTK ČTK
24. 7. 2013 15:55
Spor ještě neskončil, čekáme na výsledek kauzy Mostecké uhelné, říká firma
Bývalý majitel Diag Human Josef Šťáva
Bývalý majitel Diag Human Josef Šťáva | Foto: ČTK

Praha - Společnost Diag Human popřela informaci Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM), podle níž Česko zvítězilo ve švýcarské části svého mnohamiliardového sporu s firmou.

Spor podle ní neskončil, Diag Human pouze čeká na výsledek trestní kauzy Mostecké uhlené společnosti (MUS), sdělil v tiskovém prohlášení právník firmy Jan Kalvoda. Soud v Bellinzoně má totiž mimo jiné určit, komu připadnou prostředky bývalých majitelů MUS.

Podle úřadu bylo důvodem definitivní prohry firmy to, že Diag Human nezaplatila soudní poplatek za odvolání ke švýcarskému Federálnímu soudu. Společnost prý také nepodala ve stanovené lhůtě odvolání proti červnovému rozsudku ženevského soudu, který České republice uvolnil peníze na účtech, jež měla na popud Diag Human zablokované.

To ovšem společnost odmítá. "Diag Human zaplatila poplatek za zpětvzetí svojí žádosti o odvolání. Teprve po rozhodnutí trestního soudu, v souladu s doporučením soudu civilního, Diag Human znovu požádá o zajištění těchto prostředků, stejně jako o formální právní uznání svého nároku," sdělil Kalvoda.

Právník už dříve poukazoval na to, že peníze uvolněné švýcarským soudem nepatří státu, ale obžalovaným v kauze MUS. Peníze státu jsou podle něj stále zablokovány. "Prohlášení zástupců státu o tom, že byla uvolněna jakási nikdy neexistující konta České republiky ve Švýcarsku, se nezakládají na pravdě," zopakoval ve středu.

Náhrada škody přes 8 miliard

V roce 2008 přiznali rozhodci firmě Diag Human náhradu škody přes osm miliard korun. Podle dřívějšího Kalvodova vyjádření už tato částka kvůli úrokům přesáhla deset miliard. Česko a firma se však doposud přou o to, zda bylo toto rozhodnutí pravomocné. Podle ministerstva zdravotnictví i ÚZSVM arbitráž stále pokračuje, podle Diag Human je skončená.

Firma se kvůli svým požadavkům na odškodnění obrátila do zahraničí. Její nárok hned zpočátku nepravomocně uznaly pařížský a vídeňský soud. Odvolací senáty ve Francii i v Rakousku ale prvoinstanční verdikty změnily.

Naposledy rakouský Nejvyšší soud koncem dubna definitivně zastavil exekuční řízení vedené proti České republice. Společnost zažalovala ČR také u soudů v Lucembursku či Velké Británii.

 

Právě se děje

Další zprávy