Odcházím z Milionu chvilek, oznámil Minář. Chce založit nové hnutí, jedná s Čižinským

ČTK Tomáš Klézl ČTK, Tomáš Klézl
Aktualizováno 28. 9. 2020 9:30
Mikuláš Minář rezignoval na funkci předsedy spolku Milion chvilek. Chce založit hnutí, se kterým by se v příštím roce zřejmě zúčastnil sněmovních voleb. Minář to řekl serverům iHned.cz a Deník N. Spolek pořádá demonstrace, při nichž kritizuje premiéra Andreje Babiše (ANO), mimo jiné za střet zájmů. Loni v červnu na pražské Letné se největší demonstrace Milionu chvilek zúčastnilo až 250 000 lidí.
Foto: Jakub Plíhal

Minář serverům iHned.cz a Deník N řekl, že funkci předsedy spolku dal k dispozici v pátek. Spolek to v sobotu přijal a za nového předsedu si zvolil Benjamina Rolla, který podobně jako Minář v čele Milionu chvilek působí už od jeho vzniku a je vysokoškolským studentem teologie. "Trvá slib, že Milion chvilek se nestane volebním hnutím a zůstane občanskou iniciativou," doplnil Minář.

"Současná politická situace je dlouhodobě zablokovaná a nevypadá, že by se měla změnit. Trend je za poslední tři roky stále stejný. Politické preference se nijak zvláštně nemění. Už v červnu jsem řekl, že za těchto okolností začínám zvažovat vstup do politiky," uvedl. "Já nechci zatěžovat Milion chvilek úvahami o vstupu do politiky, proto jsem dal funkci k dispozici," zdůvodnil Minář odchod z funkce.

Podle Mináře je potřeba, aby vzniklo nové politické hnutí, schopné oslovit část voličů, kterou nedokázala oslovit sněmovní opozice, nebo i dosavadní nevoliče. "Do deseti dnů, po krajských volbách, se rozhodnu definitivně," řekl k možnému založení nového hnutí a ke svému vstupu do politiky.

Aby hnutí něco změnilo, musí být široké, řekl Minář. Kandidáty neoznámil

Pokud Minář nové hnutí opravdu založí, nespokojí se podle svých slov s bojem o pět procent ve volbách nutných pro vstup do sněmovny. "Není cílem, aby vznikla nějaká pidistrana, která jinou pidistranu vytlačí. Vidíme přece, že několik opozičních stran, které už dlouhé roky balancují kolem pěti procent, není ideální," řekl serveru iHned.cz.

"My jsme lídrům opozice dali pódium, ptali jsme se jich na jejich vizi, kam zemi vést a jak chtějí oslovit voliče Andreje Babiše. A vůbec jsme nedostali odpověď. Vůbec u nich nevidím snahu jít jinam, mimo okruh lidí, které už oslovují," odpověděl Minář na otázku, zda jeho vstup do politiky nepřispívá k dalšímu tříštění opozice. 

Zatím se podle svých slov stýká s potenciálními kandidáty či experty, kteří by s ním chtěli spolupracovat. "Je to opravdu široká paleta lidí. Mladší, starší, z regionů, z Prahy, mají za sebou velmi úspěšné kariéry z byznysu, akademické sféry, někteří mají zkušenosti i z politiky," řekl.

Serveru iHned.cz potvrdil, že se radí například i s poslancem, starostou Prahy 7 a lídrem uskupení Praha sobě Janem Čižinským. "Ale je to jen představitel jednoho ze společenských proudů, se kterými se bavím. Aby nové hnutí něco změnilo, musí být mnohem širší," dodal.

Čižinský deníku Aktuálně.cz potvrdil, že s Minářem jednal, dodal ale, že je jen jedním z řady osobností, s kterými bývalý předseda Milionu chvilek hovořil.

Poslanec už v prosinci na jedné z demonstrací Milionu chvilek oznámil, že zakládá nový politický projekt 3000 statečných, kterým si kladl za cíl získat na svou stranu tisíce dobrovolníků a s jejich pomocí přesvědčit lidi zklamané z české politiky, že má cenu jít k volbám. 

Babiš bude slavit, reagují opoziční politici

Minář si za své rozhodnutí vysloužil kritiku některých opozičních politiků. Podle předsedy lidovců Mariana Jurečky Minář svým vstupem do politiky koná pravý opak toho, za co dosud bojoval. "Je velmi zvláštní, když někdo, kdo volá po sjednocování a větší spolupráci, nakonec tuto svoji výzvu přetaví a pojme tak, že svým krokem dělá pravý opak. Těžko tomu původnímu úmyslu pak věřit," napsal na Twitter.

Podobně kriticky se vyjádřil také šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek. "To je velmi inspirativní úvaha. Po odchodu ze sněmovny bych mohl založit úplně novou občanskou iniciativu 'Deset milionů chvilek pro demokracii' a oslovit tak všechny, kterým jeden milion připadá málo," uvedl.

"Vyvolal naději na změnu. Vyzýval, aby strany netříštily síly. Teď s poslancem KDU-ČSL zakládá další pražskou stranu....co roztříští síly. Andrej Babiš dnes bude slavit," napsal na sociální sítě poslanec STAN Petr Gazdík.

Video: Babiš se bojí, odmítá se setkat. Ví, že by neobstál. Štěkáme, když se porušují pravidla

Babiš možná ví, že by v debatě s námi neobstál. Ve vládě nechceme kmotry, oligarchy, a extremisty. Ale založit politickou stranu není naše role. | Video: DVTV, Emma Smetana
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy