Migrénou trpí milion Čechů, přesto jim nemoc nevěří. Jen vás bolí hlava, slýchají

Rozálie Niké Mošovská
11. 6. 2021 11:58
"A jéje, další s migrénou. Vždyť je to jen bolest hlavy, snad s tím nechceš zůstat doma?" Takové věty slýchávají velmi často od svých nadřízených lidé trpící migrénou. Část z nich to přiznala v unikátním dotazníkovém průzkumu, který provedla pacientská organizace Migréna-help. Průzkumu se zúčastnilo 1200 respondentů.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Shutterstock

Migréna je záchvatovité onemocnění, které výrazně snižuje kvalitu života pacientů. Jedná se o třetí nejčastější neurologické onemocnění, které postihuje zhruba 17 procent žen a šest procent mužů, nejčastěji se vyskytuje mezi 30. a 40. rokem života. Situaci podle neuroložky Evy Medové zhoršuje i povinnost nošení respirátorů, které byly zavedeny jako jedno z opatření v boji proti nemoci covid-19.

"Poznatky ze šetření jsme využili k vytvoření on-line praktické příručky, jak na migrénu v práci. Zhotovili jsme také materiál pro nadřízené a majitele firem, který by je měl navést, jak k lidem s migrénou přistupovat," vysvětluje Rýza Blažejovská, předsedkyně pacientské organizace Migréna-help.

Podle průzkumu se svou nemocí seznámí nadřízeného pouhých 32 procent respondentů. Další to raději tají. Úlev se nakonec dočká 21 procent zaměstnanců. S negativní odezvou kolegů na tyto úlevy se pak setkalo 46 procent těch, kteří je získali. Dostává se jim reakcí typu "hlava bolí každého," nebo "to si vymýšlíš". Výjimkou nejsou ani nařčení z hypochondrie, lenosti, psychické lability či simulace.

Se šikanou a nepochopením chronické nemoci se setkala i třiadvacetiletá Klára Svobodová z Prahy. "Můj první vedoucí neměl pro záchvaty pochopení, neustále jsem v práci poslouchala výčitky, že jsem líná anebo simulant."
Nejhorší zážitky si ale odnesla z místa, kde pracovala jako hotelová recepční.

"Dostala jsem záchvat, kdy jsem se neudržela na nohou a nevěděla, jak se jmenuji. Šéf mě nechal dvěma údržbáři odnést na nádraží, ať si sanitku zavolám odtamtud, protože je nevhodné, aby jezdila k hotelu," popisuje Klára. S nepochopením se v práci setkala i přesto, že o své nemoci při pohovoru zaměstnavatele informovala.

Migréna má dle lékařů mnoho podob, někoho ochromí bolest, zvracení, částečná ztráta zraku či oslabení komunikačních schopností a motorických funkcí. Až 77 procent lidí pokračuje v práci i přes záchvaty migrény, při kterých čelí značným bolestem. V návaznosti na to pak dochází k nadužívání volně dostupných analgetik a triptanů, které mají projevy nemoci zmírnit.

Česko v tomto zkresleném vnímání migrény není samo. Organizace European Migraine & Headache Alliance (EMHA) provedla podobný výzkum u lidí trpících migrénou v sedmi evropských zemích - Španělsku, Itálii, Velké Británii, Francii, Irsku, Německu a Portugalsku. Z průzkumu vyplynulo, že 12 procent respondentů dostalo výpověď nebo jim nebyla prodloužena pracovní smlouva, 32 procent z nich mělo problém práci vůbec získat a 42 procent se potkalo s jinými potížemi typu sankce či výtka a podobně.

V Česku uvedlo 96 procent dotazovaných pacientů, že je v práci vystaveno spouštěčům migrény, například hluku, stresu či prudkému osvětlení. "Lidem by pomohla úprava pracovních podmínek, například snížení úvazku, práce z domu, flexibilní pracovní doba, přesun z open space do samostatné kanceláře nebo častější přestávky a relaxační zóny na pracovišti," vysvětluje předsedkyně pacientské organizace Rýza Blažejovská.

V Česku se s migrénou potýká přibližně milion lidí. Asi 300 tisíc z nich má více než čtyři záchvaty do měsíce. K normálnímu životu jim může pomoci preventivně podávaná biologická léčba anti-CGRP terapie. K té se pacienti dostanou ve specializovaných centrech pro léčbu bolesti hlavy. V České republice je těchto center přes třicet.

Migréna-help

Více informací naleznete na www.migrena-help.cz. Materiál pro zaměstnavatele je k dispozici zde. A jak zvládat migrénu v práci na www.migrena-help.cz/migrena-v-praci.

"Anti-CGRP terapie je specificky vyvinutá pro prevenci atak migrény. Umí snížit počet záchvatů až o polovinu a více, zkracuje trvání atak a zmírňuje jejich intenzitu. Kromě toho pozorujeme u biologických léků minimum nežádoucích účinků. Pojišťovny tento druh léčby proplácí," objasnila neuroložka Eva Medová z Centra pro diagnostiku a léčbu bolesti hlavy Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.

Dále se podle šetření ukázalo, že dalšího kariérního postupu se musí vzdát 18 procent dotazovaných a 15 procent se kvůli migréně potýká s finančními potížemi. "V oboru pracuji přes třicet let a za tu dobu získali z mých stovek pacientů invalidní důchod prvního stupně pouze dva lidé. Není to jednoduché, nemoc není stále vnímána vážně. Sice vás nezabije, ale zato vám zničí život," upozorňuje neuroložka Medová.

Jak dále uvádí, pacienti často plýtvají svou dovolenou na zvládnutí nemoci, někdy ani to nestačí a dočkají se výpovědi. Většina dotazovaných se domnívá, že by měla mít kvůli svému onemocnění nárok na invalidní důchod. Ten však pobírají pouhá tři procenta respondentů.

"V Migréna-help najdou lidé s migrénou potřebnou podporu a získají také rady, jak s migrénou lépe zacházet. Včetně informací o tom, jak o migréně mluvit se zaměstnavatelem a také o nejnovějších možnostech léčby," dodává Blažejovská.

Respirátory mohou zhoršit bolesti hlavy

Nošení respirátorů, které je kvůli epidemii covidu-19 dosud povinné například v obchodech a MHD, zhoršuje podle neuroložky Evy Medové bolesti hlavy a může být spouštěčem migrény. Lidé s tímto onemocněním se v době epidemie potýkali s tím, že měli při nákaze koronavirem tak silné bolesti hlavy, na které jim nezabíraly běžné léky.

V současné době je na migrénu k dispozici účinná léčba, která se dělí na akutní a preventivní. V případě, že má pacient jen čtyři dny s migrénou (MMD) do měsíce a pomůže mu od bolesti tableta léku ze skupiny triptanů, stačí akutní léčba a není třeba nasazovat preventivní léčbu.

Ovšem při vyšším počtu dnů s migrénou - pět a více do měsíce - dochází k výraznému snížení kvality života pacienta. Zde je vhodné nasadit preventivní léčbu, jejímž cílem je snížit počet a intenzitu záchvatů a omezit délku jejich trvání.

Aplikace Migréna Kompas

S migrénou pomáhá lidem mobilní aplikace Migréna Kompas vyvinutá společností Pears Health Cyber. Uživatelům umožňuje zaznamenat jednotlivé záchvaty, jejich délku, intenzitu a užité léky. Aplikaci si do této doby nainstalovalo 3 704 uživatelů. Řešení situace se zaměstnavatelem a nárok na sociální dávky mohou lidé zdarma řešit na poradně www.migrena-kompas.cz/poradna-socialni-pomoci.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 19 minutami

Izrael podle syrských státních médií zaútočil raketami v oblasti Damašku

Izrael podnikl raketové útoky v oblasti Damašku, informovala syrská státní média. Zranění podle nich utrpěli dva vojáci a vznikly blíže neurčené materiální škody. Nad syrským hlavním městem se v noci ozývaly hlasité výbuchy a syrská protivzdušná obrana podle zdroje z armádních kruhů některé rakety sestřelila.

Izrael za poslední roky provedl desítky útoků proti cílům v částech Sýrie ovládaných vládou, včetně úderů proti letišti v Damašku a Aleppu, nicméně téměř nikdy se k jednotlivým operacím nevyjadřuje. Izrael tvrdí, že se zaměřuje na základny skupin napojených na Írán, například na ty využívané libanonským šíitským hnutím Hizballáh, které na podporu jednotek syrského prezidenta Bašára Asada vyslalo tisíce bojovníků.

Letiště v Aleppu bylo po izraelském náletu z minulého týdne dva dny mimo provoz, připomíná agentura AP. Kromě letišť jsou cílem izraelské armády také přístavy v syrskou vládou kontrolovaných oblastech. Izrael se tak snaží přerušit dodávky zbraní z Íránu pro jemu blízké skupiny.

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

Nafta v Česku je nejlevnější od loňského ledna, dál klesá i cena benzinu

Nafta u čerpacích stanic v Česku stojí nejméně od loňského ledna, za uplynulý týden v průměru zlevnila o 26 haléřů na 35,01 koruny za litr. Benzin Natural 95 stál ve středu průměrně 36,95 Kč/l, tedy o devět haléřů méně než o týden dřív a nejméně za téměř dva měsíce. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny pohonných hmot sleduje.

Nafta v Česku stála před rokem v průměru o zhruba 12 korun víc než dnes, cena benzinu byla vyšší o víc než 7,50 koruny. V cenách paliv se loni na jaře výrazně projevovaly obavy z dopadů ruské invaze na Ukrajinu.

Nejlevnější paliva natankují nyní řidiči v Jihočeském kraji, kde je litr benzinu v průměru za 36,49 Kč. Naftu tam prodávají průměrně za 34,28 Kč/l. Nejdražší paliva nadále nabízejí čerpací stanice v Praze, kde litr benzinu stojí průměrně 38,23 Kč. Nafta se v hlavním městě tankuje za 37,15 Kč/l.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ruský odsouzený v souvislosti s protiválečnou kresbou jeho dcery byl zadržen v Minsku

Ruský otec, kterého soud tento týden poslal na dva roky do vězení v souvislosti s protiválečnou kresbou jeho dcery, byl zadržen v Minsku, informovalo několik ruských informačních kanálů působících v emigraci, mezi nimi například Sota. Alexej Moskaljov krátce před vynesením rozsudku utekl z domácího vězení.

Advokát Moskaljova Dmitrij Zachvatov na sociálních sítích napsal, že nemá kontakt se svým klientem, potvrdit informace o jeho zadržení nemůže, ale podle všeho tomu tak je. Moskaljova zadrželi podle ruských informačních kanálů pravděpodobně kvůli tomu, že si v bytě, kde se skrýval před pronásledováním, zapnul mobilní telefon.

Otec samoživitel z města Jefremov se do problémů se zákonem dostal původně poté, co jeho dospívající dcera Maša loni na jaře ve škole nakreslila obrázek proti ruské invazi na Ukrajině. Vyšetřovatelé ho později obžalovali kvůli protiválečným komentářům na sociálních sítích a do vyřešení případu mu úřady nařídily zůstat v domácím vězení. Soud ho v úterý poslal za mříže za diskreditaci ruské armády, za což bývají v Rusku trestáni lidé, kteří dají najevo odpor vůči válce na Ukrajině. Maša skončila v dětském domově a komise pro záležitosti nezletilých žádá, aby jejího otce soud zbavil rodičovských práv.

Zdroj: ČTK
Další zprávy