Nevolte Semína do Rady ČTK, apeluje Babiš na poslance ANO. V sázce je existence vlády

ČTK ČTK
Aktualizováno 18. 6. 2019 14:41
Premiér Andrej Babiš apeloval na poslance hnutí ANO, aby nevolili do Rady České tiskové kanceláře (ČTK) kandidáta hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Michala Semína. Proti činovníkovi spolku Akce D.O.S.T. Semínovi se v pondělí ostře vymezila vládní ČSSD. Předseda sociálních demokratů Jan Hamáček řekl, že pokud by pro Semína hlasovalo ANO, nemělo by smysl pokračovat ve vládní spolupráci.
Michal Semín.
Michal Semín. | Foto: Ludvík Hradilek

"Dnes jsme na klubu také řešili otázku voleb. Volby jsme se dohodli v rámci celé Sněmovny, že budeme řešit až v červencovém týdnu. To znamená, že tento týden nebudeme volit do různých rad. Pokud se týká pana Semína, tak můžu říct, že na klubu pan předseda apeloval na nás na všechny, abychom pana Semína nevolili," uvedl Jaroslav Faltýnek (ANO).

Druhá kola sněmovních voleb dvou členů Rady ČTK i zástupce veřejné ochránkyně práv se uskuteční v červenci. Původně se očekávalo, že druhá kola budou ve středu. Volební body by měly být podle šéfa poslanců ČSSD Jana Chvojky na programu 10. července. "Na grémiu Poslanecké sněmovny jsem s tímto návrhem přišel já, abychom tu situaci mediálně trošku zklidnili," poznamenal Faltýnek.

Jan Hamáček v pondělí řekl, že pro ČSSD by bylo nepřijatelné zvolení Semína hlasy ANO. Pokud by si koaliční partneři nemohli věřit v takto zásadních hlasováních, nemělo by smysl ve spolupráci pokračovat, prohlásil.

Premiér Andrej Babiš řekl, že hnutí Semína nevolilo a volit nebude. Zástupci ANO také zdůrazňovali, že volba je tajná a není jasné, kdo jak hlasoval při prvním kole volby.

Hnutí SPD na nominaci Semína trvá. Místopředseda hnutí Radim Fiala uvedl, že Semínova kandidatura je očividně velkým problémem pro opoziční strany, které při ustavování sněmovny vytvořily tzv. Demokratický blok (ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN).

Je to bojovník za svobodu

"Jsem připraven pana Semína obhajovat a budu ho obhajovat i na půdě sněmovny. Hnutí SPD trvá na jeho kandidatuře do Rady ČTK," uvedl. Semína považuje za nezávislou osobnost a bojovníka za svobodu.

Fiala vyloučil možnost, že by na podpoře Semína bylo hnutí SPD domluveno s ANO. "Podporu budeme hledat napříč kluby a sněmovnou. Odmítám zde jakoukoli takzvanou dohodu s klubem ANO. Věřím a vím, že podporu najdeme i v klubu sociálních demokratů, kteří se proti němu tak vymezili," konstatoval.

Šéf SPD Tomio Okamura upozornil na to, že nedávno "prošla bez povšimnutí" volba bývalé ministryně práce Michaely Marksové (ČSSD) do Rady ČTK. Z doby jejího působení v čele resortu přitom přetrvává podezření na zneužívání a špatné hospodaření s miliardami korun z veřejných peněz, dodal.

Sedmičlenná Rada ČTK je orgán, jehož prostřednictvím veřejnost uplatňuje své právo kontroly tohoto veřejnoprávního média. Do její působnosti náleží například jmenování a odvolání generálního ředitele a schvalování rozpočtu agentury. Kandidáty do Rady ČTK navrhují poslanecké kluby. ČTK veškeré své náklady hradí z komerční činnosti.

Sněmovna vybírá nové členy rady za předsedu Miroslava Augustina (zvolen za ANO) a za Jakuba Heikenwäldera (zvolen za KDU-ČSL), jejichž místa se uvolní 20. června. Místopředsedy rady jsou Jaroslava Wenigerová (zvolena za ODS) a publicista Petr Žantovský, dalšími členy jsou Pavel Foltán (oba zvoleni za ANO), Jana Gáborová (zvolena za SPD) a od začátku letošního května Marksová.

 

Právě se děje

Další zprávy