MF Dnes hrozí za zveřejnění odposlechů kauzy Nagyová pokuta

Marek Pokorný Marek Pokorný
11. 6. 2014 8:35
Úřadu pro ochranu osobních údajů vadí, že deník zveřejnil intimní pasáže hovorů tehdejšího premiéra Nečase a jeho milenky Jany Nagyové.
Jana Nagyová a Petr Nečas
Jana Nagyová a Petr Nečas | Foto: Aktuálně.cz

Článek vyšel v sesterském deníku Insider, který jej Aktuálně.cz poskytl v plném znění.

Praha - Až pětimilionová pokuta hrozí vydavatelství MAFRA za zveřejnění odposlechů v kauze Jany Nagyové, nyní Nečasové. Úřad pro ochranu osobních údajů totiž před dvěma týdny zahájil s vydavatelstvím správní řízení. Vadí mu to, že deník Mladá fronta Dnes zveřejnil i intimní pasáže hovorů tehdejší šéfky vládního kabinetu Jany Nagyové s premiérem Petrem Nečasem. Informaci přinesl středeční deník Insider.

Stalo se to, když MF Dnes zveřejnila přepisy odposlechů, v nichž Nagyová tlačila na Nečase, aby se tehdejší šéf Vojenského zpravodajství Ondřej Páleník stal prezidentem Nejvyššího kontrolního úřadu.

Funkci měl dostat odměnou za své služby pro Nagyovou, kdy pro ni například sledoval tehdejší Nečasovu manželku Radku. V těchto hovorech řešil milenecký pár kromě práce i osobní vztahové věci.

"Určitě je veřejným zájmem, aby se veřejnost dozvěděla, jakým způsobem se obsazují vysoké funkce. Ale rozhodně není veřejným zájmem, jak si dva partneři říkají zdrobnělinami," řekl deníku Insider předseda Úřadu pro ochranu osobních údajů Igor Němec.

Jde o kontext, brání se deník

MF Dnes argumentuje, že zveřejnění i intimnějších částí hovoru Nagyové s Nečasem bylo nutné pro celý kontext a k popsání toho, jak se propojoval jejich soukromý vztah s rozhodováním o státních záležitostech.

"Byl to Petr Nečas, který promíchal veřejnou funkci se svým soukromím," řekla šéfredaktora MF Dnes Sabina Slonková. "My jsme přesvědčeni, že jsme odposlechy zveřejnili oprávněně na základě odkazu na veřejný zájem. A jsme přesvědčeni, že to prokážeme," dodala.

I když MF Dnes nezveřejnila odposlechy poprvé – například předloni otiskla přepisy hovorů mezi tehdejším primátorem Pavlem Bémem a kmotrem Romanem Janouškem - správní řízení zahájil ÚOOÚ až v tomto případě.

A ačkoli uvedené pasáže zveřejnila i další média, těm správní řízení už nehrozí. "Přebírali to už z otevřeného zdroje," vysvětlil Němec.

Kvůli kauze Nagová už padla – zatím nepravomocně - jedna pokuta. Ministerstvo vnitra má zaplatit 60 000 korun za to, že šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta v televizních Otázkách Václava Moravce zveřejnil video ze zatýkání Jany Nagyové. Podle svých slov tak chtěl tak prokázat, že během zatýkání nedošlo k žádným excesům.

Za zveřejnění videozáznamu čelil šéf ÚOOZ trestnímu oznámení od současného manžela Nagyové, Petra Nečase. Generální inspekce bezpečnostních sborů však nedávno dospěla k závěru, že v tomto ohledu se žádný trestný čin nestal.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Policie řeší u Hamáčkovy cesty do Moskvy podezření ze dvou trestných činů

Národní centrála proti organizovanému zločinu zahájila úkony trestního řízení v případě neuskutečněné cesty vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) do Moskvy. Uvedla to Česká televize. Mluvčí centrály Jaroslav Ibehej sdělil, že podezření se týká dvou trestných činů, konkrétně ohrožení utajované informace a zneužití pravomoci úřední osoby.

Ibehej dále zopakoval, že okolnostmi Hamáčkovy cesty se policejní centrála začala zabývat z vlastní iniciativy. Doplnil, že věc dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Praze. "Vzhledem k tomu, že přípravné řízení je neveřejné, NCOZ k věci zatím nebude poskytovat žádné další informace," uzavřel.

Další zprávy