První obžaloba v kauze Nagyová: Před soud míří zpravodajci

Karel Hrubeš Karel Hrubeš
Aktualizováno 6. 6. 2014 14:39
Kromě Jany Nagyové byli obžalováni zpravodajci Jan Pohůnek, Ondrej Páleník a Milan Kovanda.
Jana Nečasová-Nagyová u soudu
Jana Nečasová-Nagyová u soudu | Foto: Ludvík Hradilek

Praha – Po necelém roce od obvinění v kauze Nagyová padla první obžaloba. Jana Nagyová a zpravodajci Jan Pohůnek, Ondrej Páleník a Milan Kovanda jsou podezřelí ze zneužití Vojenského zpravodajství. Vrchní zastupitelství v Olomouci podalo žalobu v pátek k Obvodnímu soudu pro Prahu 1.

Trojice zpravodajců bude před soudem vysvětlovat, proč nechali sledovat tehdejší manželku premiéra Petra Nečase Radku a dvojici vládních úředníků, to vše na pokyn tehdejší Nečasovy milenky a nyní manželky Jany Nagyové.

Klíčovým bodem procesu bude definice pojmů sledování a kontrasledování. Zpravodajci a s nimi i Nagyová totiž tvrdí, že špiony na Nečasovou nasadili proto, aby ji chránili před nebezpečím. Sama Nagyová do protokolu o svém výslechu uvedla, že se v okolí Radky Nečasové měli pohybovat jehovisté.

Podezřelí lidé

"Páleníkovi jsem řekla, že se kolem Nečasové pohybují podezřelí lidé a jestli by mi mohl pomoci a zjistit, o co jde," řekla k tomu u výslechu Nagyová. Informaci o „podezřelých“ dostala prý od svých bývalých spolužáků. "Chodila jsem do stejné školy s ní (Radkou Nečasovou – pozn. red.), ale na jiný obor," poznamenala k tomu Nagyová.

Vzhledem k tomu, že Petr Nečas odmítl vypovídat, není jisté, zda o sledování své exmanželky věděl. Nagyová k tomu uvedla, že Nečasovi o špehování řekla až později. "Premiérovi jsem to sdělila až po rozhovoru s generálem Páleníkem a bylo mi řečeno, že když se na to podívá, že uvidíme," vypověděla někdejší premiérova sekretářka.

Hlavním trumfem obhajoby zpravodajců je posudek znalce Antonína Víchy, který nechal vypracovat obhájce Pohůnka Michal Hráský. Vícha v něm mimo jiné tvrdí, že i za vlády Miloše Zemana byl pokyn z premiérova okolí brán jako rozkaz samotného premiéra. Podle zákona však veškeré sledování prováděné armádními zpravodajci musí odsouhlasit ministr obrany – což se v kauze Nagyová nestalo.

Na úřadu práce

Obžalovaní zpravodajci jsou od svého zatčení odstaveni z důležitých pozic. Generál Kovanda, který rozvědku řídil do června minulého roku, například připravuje vyučování pro armádní Univerzitu obrany. "Je v Prostějově. Řeší svěřené úkoly, podílel se například na přípravě výuky pro vojenskou školu v Brně," sdělil Aktuálně.cz Kovandův obhájce Jiří Matzner.

V horší pozici je Kovandův někdejší podřízený Jan Pohůnek. „Pan plukovník shání zaměstnání, ale zatím marně, protože ho všude odmítají. Zájem o něj je, ale v tuhle chvíli se všichni bojí té negativní popularity. Pravděpodobně je stále na pracovním úřadě. Na zpravodajství mu na podzim vzhledem k této záležitosti neprodloužili smlouvu,“ popsal Pohůnkovu současnou situaci advokát Michal Hráský, který jej zastupuje.

Vůbec žádné zprávy o svém klientovi nemá Tomáš Sokol, který hájí Kovandova předchůdce na postu ředitele Vojenského zpravodajství Ondreje Páleníka. "Nevím, co dělá, nebyl důvod se vyptávat ani se kontaktovat," napsal Sokol Aktuálně.cz v SMS zprávě.

 

Právě se děje

Další zprávy