Nečekaná chyba Nagyové. Proč jí šifrovaný mobil nebyl platný

Karel Hrubeš Karel Hrubeš
20. 5. 2014 11:08
Komunikace Jany Nagyové (dnes Nečasové) by dodnes zůstala tajemstvím, nebýt jedné amatérské chyby.
Jana Nagyová
Jana Nagyová | Foto: Ludvík Hradilek

Článek vyšel v sesterském deníku Insider, který jej Aktuálně.cz poskytl v plném znění.

Praha - Komunikace Jany Nagyové (dnes Nečasové) by dodnes zůstala tajemstvím, nebýt jedné amatérské chyby. Deník Insider zjistil, že detektivové se k utajované komunikaci premiérovy sekretářky dostali jednoduše – zadáním výrobního PIN kódu.

"Policisté nerozšifrovali nic. Když její telefon zapnuli, zkusili použít takzvaný výrobní PIN a vyšlo to. Takže paní Nagyová sice používala šifrovaný telefon, ale nebylo jí to nic platné a zprávy, které byly v paměti přístroje, si odtud vytáhli," řekl deníku Insider zdroj blízký vyšetřování.

Nagyová si totiž u telefonu nezměnila základní zabezpečení nastavené výrobcem, policistům tak stačilo zadat původní kód, který dostala spolu s přístrojem.

Ředitel protimafiánského útvaru policie Robert Šlachta nechtěl způsob prolomení šifrované komunikace Nagyové komentovat. "To jsou věci, které určitě nebudeme zveřejňovat," napsal Šlachta v SMS zprávě.

Beneš, Michal i Rittig

V kauze Nagyová přitom obsah telefonu bývalé vládní úřednice může sehrát klíčovou roli. Právě ona byla totiž podle olomouckých žalobců spojnicí mezi všemi aktéry kauzy.

"Zprávy předávané pomocí telefonů šifrovaným způsobem pak dokumentují další vazby," píše návladní Rostislav Bajger v textu usnesení o vyloučení případu zneužití vojenské rozvědky. Poté cituje některé SMS zprávy, které byly od Nagyové zaslány domněle zabezpečenou formou – například s generálním ředitelem společnosti ČEZ Danielem Benešem nebo podnikatelem Ivo Rittigem.

Co všechno mobil Nagyové obsahoval, není zřejmé – citovanými zprávami chtěl žalobce pouze podepřít své tvrzení o tom, že organizovaná skupina kolem nynější manželky expremiéra Petra Nečase má být vyšetřována ve společném řízení.

Telefon pro Nečase

Zmíněný dokument také odhalil, že Rittigův právník David Michal měl přes Nagyovou dodat šifrovaný telefon také pro samotného Nečase.

"Mgr. Bc. David Michal, osoba ze skupiny Ivo Rittiga, domlouvá s Mgr. Janou Nagyovou předání kryptovaného (šifrovaného) telefonu pro předsedu vlády," stojí v usnesení. Dále je v dokumentu citován také rozhovor Rittiga, Michala a dalšího právníka Tomáše Jindry o tom, že "…máme dodat telefon pro Nečase…".

Zda k předání skutečně došlo, není zřejmé – návladní to v usnesení neuvádí a Petr Nečas na dotaz Insideru nereagoval. "Nezaznamenal jsem, že by někde našli Nečasův telefon nebo něco takového," sdělil již citovaný zdroj redakce blízký vyšetřování.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Podmínky v průmyslu se podle indexu dále zlepšovaly, index ale mírně klesl

Podmínky v českém zpracovatelském sektoru se v červenci dále zlepšovaly, nicméně index PMI mírně klesl na 62 bodů z červnových 62,7 bodu. I tak jde tak o druhý nejlepší údaj od začátku sběru dat v červnu 2001. Informovala o tom společnost IHS Markit. Úroveň 50 bodů v indexu je předělem mezi růstem a poklesem.

"Český zpracovatelský sektor v červenci mírně ztratil na tempu, ale jeho expanze byla přesto robustní. Průzkum naznačil, že růst výstupu možná na konci druhého čtvrtletí dosáhl vrcholu, ale přesto byl - i přes bezprecedentní narušení odběratelsko-dodavatelských řetězců a nedostatky materiálu - značný," uvedla ekonomka IHS Markit Sian Jones.

Narušení odběratelsko-dodavatelských řetězců podle průzkumu v červenci vedlo k růstu cen vstupů na nový rekord. "Výkony dodavatelů se zhoršily do největší míry v historii průzkumu vzhledem k silné globální poptávce po vstupech a výrazným materiálovým nedostatkům. Dodavatelé následně zvýšili své ceny," uvedla společnost IHS Markit. Navíc podle průzkumu velká většina výrobců zpracovatelského zboží během července převedla vyšší cenovou zátěž na zákazníky. Tempo zvýšení cen výstupů tak bylo nejrychlejší od začátku sběru dat v lednu 2003, upozornila IHS Markit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy