Nečekaná chyba Nagyové. Proč jí šifrovaný mobil nebyl platný

Karel Hrubeš Karel Hrubeš
20. 5. 2014 11:08
Komunikace Jany Nagyové (dnes Nečasové) by dodnes zůstala tajemstvím, nebýt jedné amatérské chyby.
Jana Nagyová
Jana Nagyová | Foto: Ludvík Hradilek

Článek vyšel v sesterském deníku Insider, který jej Aktuálně.cz poskytl v plném znění.

Praha - Komunikace Jany Nagyové (dnes Nečasové) by dodnes zůstala tajemstvím, nebýt jedné amatérské chyby. Deník Insider zjistil, že detektivové se k utajované komunikaci premiérovy sekretářky dostali jednoduše – zadáním výrobního PIN kódu.

"Policisté nerozšifrovali nic. Když její telefon zapnuli, zkusili použít takzvaný výrobní PIN a vyšlo to. Takže paní Nagyová sice používala šifrovaný telefon, ale nebylo jí to nic platné a zprávy, které byly v paměti přístroje, si odtud vytáhli," řekl deníku Insider zdroj blízký vyšetřování.

Nagyová si totiž u telefonu nezměnila základní zabezpečení nastavené výrobcem, policistům tak stačilo zadat původní kód, který dostala spolu s přístrojem.

Ředitel protimafiánského útvaru policie Robert Šlachta nechtěl způsob prolomení šifrované komunikace Nagyové komentovat. "To jsou věci, které určitě nebudeme zveřejňovat," napsal Šlachta v SMS zprávě.

Beneš, Michal i Rittig

V kauze Nagyová přitom obsah telefonu bývalé vládní úřednice může sehrát klíčovou roli. Právě ona byla totiž podle olomouckých žalobců spojnicí mezi všemi aktéry kauzy.

"Zprávy předávané pomocí telefonů šifrovaným způsobem pak dokumentují další vazby," píše návladní Rostislav Bajger v textu usnesení o vyloučení případu zneužití vojenské rozvědky. Poté cituje některé SMS zprávy, které byly od Nagyové zaslány domněle zabezpečenou formou – například s generálním ředitelem společnosti ČEZ Danielem Benešem nebo podnikatelem Ivo Rittigem.

Co všechno mobil Nagyové obsahoval, není zřejmé – citovanými zprávami chtěl žalobce pouze podepřít své tvrzení o tom, že organizovaná skupina kolem nynější manželky expremiéra Petra Nečase má být vyšetřována ve společném řízení.

Telefon pro Nečase

Zmíněný dokument také odhalil, že Rittigův právník David Michal měl přes Nagyovou dodat šifrovaný telefon také pro samotného Nečase.

"Mgr. Bc. David Michal, osoba ze skupiny Ivo Rittiga, domlouvá s Mgr. Janou Nagyovou předání kryptovaného (šifrovaného) telefonu pro předsedu vlády," stojí v usnesení. Dále je v dokumentu citován také rozhovor Rittiga, Michala a dalšího právníka Tomáše Jindry o tom, že "…máme dodat telefon pro Nečase…".

Zda k předání skutečně došlo, není zřejmé – návladní to v usnesení neuvádí a Petr Nečas na dotaz Insideru nereagoval. "Nezaznamenal jsem, že by někde našli Nečasův telefon nebo něco takového," sdělil již citovaný zdroj redakce blízký vyšetřování.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Tenisový turnaj žen na Spartě se bude hrát v červenci po Wimbledonu

Tenisový turnaj žen Prague Open okruhu WTA se letos uskuteční od 12. do 18. července. Nový termín v upraveném kalendáři WTA Tour, v němž naváže na Wimbledon, dnes potvrdili pořadatelé turnaje. Dosud se v areálu pražské Sparty ve Stromovce hrálo na přelomu dubna a května, loňský ročník se kvůli pandemii koronaviru neuskutečnil.

"Věřím, že díky pozdějšímu termínu se můžeme těšit na stabilnější počasí, když speciálně v tomto roce dává navíc naději na přítomnost diváků na tribunách, které bychom si po všech omezeních zaviněných pandemií všichni moc přáli," uvedl na facebookovém profilu turnaje jeho ředitel David Trunda.

Prague Open je součástí okruhu WTA od roku 2015, kdy povýšilo ze seriálu ITF hraného od roku 2010. První vítězkou byla Karolína Plíšková, o rok později uspěla Lucie Šafářová a v roce 2018 kralovala Petra Kvitová. O sezonu byla ve finále Kristýna Plíšková a v roce 2019 Karolína Muchová.

Letos se nově bude hrát místo antuky na betonovém povrchu. Kvalifikace začne 10. července.

před 14 minutami

Seriál ze světa Pán prstenů stál 10 miliard korun, čtvrtinu Nový Zéland vrátí Amazonu

Kvůli seriálu ze světa Pána prstenů navýší Nový Zéland jednorázově pobídky pro zahraniční filmaře. Cílem je povzbudit ekonomiku a turismus. Firma Amazon, která seriál natáčí, místo dříve slíbených 20 procent dostane zpět až 25 procent prokazatelně utracených peněz, informovala agentura Reuters.

Amazon za první řadu utratí okolo 650 milionů novozélandských dolarů, v přepočtu 10 miliard korun. Pokud je správně vyúčtuje, Nový Zéland firmě vrátí čtvrtinu, tedy 2,5 miliardy korun. "Dohoda s Amazonem vytváří nová pracovní místa a zvyšuje poptávku u místních dodavatelů. Přispěje také k rozvoji turismu a propagaci Nového Zélandu v zahraničí," vysvětluje novozélandský ministr pro ekonomický a regionální rozvoj Stuart Nash.

Díky natáčení první řady seriálu v největším novozélandském městě Auckland vzniklo přes 1200 pracovních míst. Prvních osm epizod bude mít ve videotéce Amazon Prime premiéru letos, na druhé řadě už se pracuje.

Zdroj: Reuters
Další zprávy