Kvůli Nagyové byl Nečas ochoten položit vládu

Karel Hrubeš Karel Hrubeš
21. 5. 2014 16:35
Bývalý premiér byl připraven odejít z politiky již v lednu minulého roku. Ukázaly to policejní odposlechy v kauze Nagyová.
Foto: ČTK

Praha – Bývalý premiér Petr Nečas probíral se svou sekretářkou a později manželkou Janou Nagyovou jak opustit svůj úřad. Již od ledna minulého roku toto téma intenzivně diskutovali.

Deník Aktuálně.cz to zjistil z policejního spisu k případu zneužití vojenské rozvědky. V této kauze bude Nagyová a tehdejší vojenští zpravodajci brzy obžalováni.

Nečas o svých plánech na konec v čele vlády v létě 2013 promluvil už v rozhovoru po své rezignaci na premiérský post v časopise Týden.

Až dnes však díky informacím z policejního spisu vyplouvají na povrch první detaily této dlouho plánované akce.

Už pátého ledna Nečas s Nagyovou "...diskutují možnost odchodu Nagyové z úřadu po oficiálním oznámení jejich vztahu. Řeší, jak v minulosti utajovali svůj vztah," píše se v policejním protokolu.

Foto: Ludvík Hradilek

Ještě týž den hovoří o postupu mediální strategie po oznámení rozvodu s manželkou. "Hovoří o tom, že po zoficiálnění vztahu bude Nagyová muset odejít. Nagyová říká, že bude spokojená, pokud se tam udrží do konce roku, aspoň do září, do října. Dohadují se, kdy řeknou, že se sblížili, zda na Silvestra, před Vánoci nebo na Mikuláše," zaznamenali jejich slova policejní odposlechy.

Krátce po osmé hodině večer pak "… hovoří o způsobu, jak by Nagyová mohla monitorovat úřad ve chvíli, kdy bude muset kvůli osobnímu vztahu s Nečasem odejít z pozice". Podle Nagyové budou muset vztah tajit až do konce roku, protože "nemají nikoho, koho tam dát" místo ní.

Klidně položím vládu

V často vypjatých osobních konverzacích se Nečas snažil Nagyovou uklidňovat. Bývalá ředitelka sekce kabinetu například velice často rozebírala své sledování paparazzi, neboť se bála vyzrazení vztahu s premiérem.

Dvanáctého ledna jí Nečas v emotivně laděném rozhovoru uvádí, "že jde v pondělí říct, že se rozvádí, že klidně položí i vládu, že mu záleží jen na Nagyové," popisuje jeho slova policejní dokument.

O den později se "Nečas ptá, jestli mají odejít rovnou, že teď je dobrá příležitost kolem amnestií. Nečas říká, že jediným řešením je odejít z politiky a být oficiálně spolu". Ten samý den, jen o hodinu později, Nagyová Nečasovi říká, že zvažuje, jak odejít ze své funkce.

Nečasově asistentce Marii Zlatohlávkové později vypráví, že "jí píárista radil, aby přiznali, že jsou spolu, a Nagyová odešla ze své funkce, pak bude za 14 dní po všem".

K oficiálnímu oznámení vztahu s Nečasem však nedošlo a působení Nečase v politice a Nagyové na vládě utnula až červnová razie.

Nečas v úvodem zmiňovaném rozhovoru pro Týden uvedl, že si je vědom, že s Nagyovou nedělali správnou věc. "Propletení osobního vztahu s pracovním vztahem prostě není správně a já si toho byl vědom. Mimo jiné i za to musím nést osobní politickou odpovědnost," uvedl expremiér.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Auto se u Hluboké nad Vltavou srazilo s vlakem, řidička nepřežila

Na železničním přejezdu nedaleko Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku se dnes v podvečer srazil vlak a osobní auto, sdělil mluvčí policie Milan Bajcura. Osmačtyřicetiletá řidička osobního auta zemřela, zřejmě přehlédla výstražná světla. Nehoda se podle webu Českých drah stala na trati spojující Strakonice a České Budějovice, provoz na ní byl na čtyři hodiny přerušen. Ve vlaku cestovalo 75 lidí, nikdo z nich se nezranil.

Vozidlo značky BMW zůstalo po nehodě rozdrcené. "Řidička na přejezd vjížděla ve směru od obce Dasný směrem k Hluboké nad Vltavou, pravděpodobně přehlédla světelné a zvukové výstražné zařízení," řekl Bajcura. Přejezd byl bez závor, auto srazil rychlík přijíždějící od Českých Budějovic.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Požár v jaderném provozu v Íránu způsobil velké škody

Požár, který propukl ve čtvrtek v jaderném provozu v íránském Natanzu, způsobil rozsáhlé škody, jež by mohly zpomalit vývoj pokročilých odstředivek na obohacování uranu. Dnes to podle íránských médií uvedl íránský jaderný činitel. Velitel námořnictva íránských revolučních gard Alírezá Tangsírí mezitím podle agentury Reuters prohlásil, že Írán má podzemní "raketová města" na moři i pevnině podél pobřeží Perského zálivu a Ománského zálivu, které by mohly být "noční můrou" pro nepřátele Íránu.

Íránská nejvyšší bezpečnostní rada v pátek uvedla, že příčinu požáru zná, ale podrobnosti oznámí později. Někteří íránští představitelé poznamenali, že za požárem mohl stát kybernetický útok a jeden varoval, že Teherán proti zemím, které budou takové útoky páchat, podnikne odvetná opatření.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Chorvatské volby do parlamentu skončily, vítězem je zřejmě vládní HDZ

Hlasování v sobotních parlamentních volbách v Chorvatsku skončilo. Podle průzkumu státní televize mezi voliči opouštějícími volební místnosti zvítězilo vládní Chorvatské demokratické společenství (HDZ), které by mělo získat 61 z celkových 151 křesel. Opoziční Sociálnědemokratické straně (SDP) a jejím menším spojencům by mělo připadnout 44 křesel, napsala agentura Reuters.

Na třetím místě podle průzkumu skončilo euroskeptické Vlastenecké hnutí (DP), které by v parlamentu mělo získat 16 zástupců.

Mnoho analytiků se podle Reuters domnívá, že koalici budou nakonec muset sestavovat obě nejsilnější strany, protože vytvořit stabilní vládu s menšími partnery jako DP by bylo obtížné. Vůdci obou velkých stran ale doposud možnost velké koalice odmítali.

Další zprávy