Metnar vyznamená a povýší padlé vojáky. Pohřbeni budou se všemi poctami, ve středu zazní siréna

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
Aktualizováno 6. 8. 2018 16:04
Martin Marcin, Kamil Beneš a Patrik Štěpánek sloužili jako vojáci při misi NATO a zahynuli v neděli při útoku sebevražedného atentátníka v Afghánistánu.
Martin Marcin, Kamil Beneš a Patrik Štěpánek
Martin Marcin, Kamil Beneš a Patrik Štěpánek | Foto: ČTK

Praha - Ministr obrany Lubomír Metnar chystá povýšení a zároveň vyznamenání trojice padlých českých vojáků v Afghánistánu. Zároveň on-line deníku Aktuálně.cz řekl, že všichni tři vojáci budou pohřbeni se všemi vojenskými poctami.

"Připravujeme spolu s rodinami smuteční obřady s vojenskými poctami v místech jejich bydliště," řekl Metnar. Pohřby všech tří vojáků doprovodí čestná vojenská stráž u rakví, čestné salvy i vojenská hudba.

Kromě toho si ministr nechal připravit návrhy na povýšení a vyznamenání. "Návrhy na povýšení a vyznamenání in memoriam se už připravují," dodal.

Pietního ceremoniálu se zúčastní vrcholní představitelé České republiky. Účast slíbil prezident Miloš Zeman, potvrdil dnes jeho mluvčí Jiří Ovčáček. Přítomen bude i Metnar, který se předčasně vrátí z dovolené.

Ve středu v poledne se na počest padlých vojáků rozezní sirény. 

Martin Marcin, Kamil Beneš a Patrik Štěpánek sloužili jako vojáci při misi NATO a zahynuli při sebevražedném útoku na východě Afghánistánu v neděli v brzkých ranních hodinách. Jejich těla budou do Česka dopravena ve středu v 16:15.

Byl jsem na misích, kde umírali Češi, v Afghánistánu jsem prožil druhý život, vojenská mise člověka totálně změní, nejtěžší je, když vám umře kamarád. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy