Metnar vyznamená a povýší padlé vojáky. Pohřbeni budou se všemi poctami, ve středu zazní siréna

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
Aktualizováno 6. 8. 2018 16:04
Martin Marcin, Kamil Beneš a Patrik Štěpánek sloužili jako vojáci při misi NATO a zahynuli v neděli při útoku sebevražedného atentátníka v Afghánistánu.
Martin Marcin, Kamil Beneš a Patrik Štěpánek
Martin Marcin, Kamil Beneš a Patrik Štěpánek | Foto: ČTK

Praha - Ministr obrany Lubomír Metnar chystá povýšení a zároveň vyznamenání trojice padlých českých vojáků v Afghánistánu. Zároveň on-line deníku Aktuálně.cz řekl, že všichni tři vojáci budou pohřbeni se všemi vojenskými poctami.

"Připravujeme spolu s rodinami smuteční obřady s vojenskými poctami v místech jejich bydliště," řekl Metnar. Pohřby všech tří vojáků doprovodí čestná vojenská stráž u rakví, čestné salvy i vojenská hudba.

Kromě toho si ministr nechal připravit návrhy na povýšení a vyznamenání. "Návrhy na povýšení a vyznamenání in memoriam se už připravují," dodal.

Pietního ceremoniálu se zúčastní vrcholní představitelé České republiky. Účast slíbil prezident Miloš Zeman, potvrdil dnes jeho mluvčí Jiří Ovčáček. Přítomen bude i Metnar, který se předčasně vrátí z dovolené.

Ve středu v poledne se na počest padlých vojáků rozezní sirény. 

Martin Marcin, Kamil Beneš a Patrik Štěpánek sloužili jako vojáci při misi NATO a zahynuli při sebevražedném útoku na východě Afghánistánu v neděli v brzkých ranních hodinách. Jejich těla budou do Česka dopravena ve středu v 16:15.

Byl jsem na misích, kde umírali Češi, v Afghánistánu jsem prožil druhý život, vojenská mise člověka totálně změní, nejtěžší je, když vám umře kamarád. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 51 minutami

Trump psal Erdoganovi, ať není ohledně Sýrie "hlupák" a "tvrďák"

Americký prezident Donald Trump v dopisu 9. října adresovaném svému tureckému protějšku Recepu Tayyipu Erdoganovi napsal, že chce dospět k "dobré dohodě o Sýrii" a vzkázal mu, ať není "tvrďák". Pravost dopisu, který končí větami "Nebuďte hlupák. Zavolám vám později" a který se nejprve objevil na twitteru novinářky Fox News Trish Reganové, následně podle agentury Reuters potvrdil Bílý dům.

Dopis byl zveřejněn ve chvíli, kdy se Trump snaží zmírnit politické škody po svém rozhodnutí stáhnout americké vojáky ze severní Sýrie, čímž vyklidil pole k tureckému vpádu proti milicím syrských Kurdů, poznamenal Reuters. Turecko 9. října zahájilo ofenzivu s oficiálním cílem vybudovat na syrském území podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků.

"Vypracujme dobrou dohodu! Nechcete být zodpovědný za masakr tisíců lidí a já nechci být zodpovědný za zničení turecké ekonomiky - a to udělám," napsal Trump.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Satoranský začne sezonu NBA jako první rozehrávač Chicaga

Český basketbalista Tomáš Satoranský začne novou sezonu NBA v roli prvního rozehrávače Chicaga. Před posledním přípravným zápasem Bulls proti Atlantě to uvedl trenér Jim Boylen.

"Zítra a v našem úvodním utkání 23. října bude začínat Satoranský, (Kris) Dunn bude střídat," řekl dnes Boylen novinářům.

Satoranský přišel do Chicaga v létě po třech letech ve Washingtonu a podepsal tříletou smlouvu na 30 milionů dolarů. Bulls začali přípravu třemi porážkami, ale v neděli proti mistrovskému Torontu se dočkali vítězství (105:91), k němuž jediný český hráč v NBA pomohl 12 body a čtyřmi asistencemi.

Do nového ročníku zámořské ligy Chicago vstoupí ve středu 23. října utkáním v Charlotte.

Zdroj: ČTK
Další zprávy