Města a obce budou muset zajistit místa ve školkách i pro čtyřleté a tříleté děti

Markéta Hronová Markéta Hronová
14. 1. 2016 16:58
Od příštího roku měly mít všechny čtyřleté děti nárok na místo ve školce, o dva roky později i děti tříleté. Tak to slibovala ministryně školství Kateřina Valachová. Jenže do zákona se dostala pouze přednost před ostatními dětmi – tedy jen těmi dvouletými. Zajištění místa ve školce i pro mladší než pětileté děti tak nebude stoprocentní, kritizovala ministerstvo Česká ženská lobby. Ministryně ve čtvrtek slíbila, že nárok zajistí tím, že obce a města budou mít povinnost zajistit místo pro každé dítě.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jan Langer

Praha - Čtyřleté děti od roku 2017 a tříleté o rok později budou mít nárok na místo v mateřské škole. Ministerstvo školství se chystá prostřednictvím poslance ČSSD Petra Kořenka podat pozměňovací návrh, který tuto povinnost zadává zřizovatelům školek, tedy obcím a městům.

Teď totiž hrozí, že když školka nebude mít dostatečnou kapacitu, rodiče do ní tří- nebo čtyřleté děti stejně nebudou moct dát. Strach, že své dítě do školky neumístí a nebudou se moct vrátit do práce, by tak rodičům zůstal, upozorňovaly neziskové organizace v čele s Českou ženskou lobby.

Nyní je ale ministryně uklidnila, že se nemusí bát, že by rodiče měli s umístěním dětí problém. "Věříme tomu, že ten nárok v praxi zajištěn bude," řekla na čtvrteční tiskové konferenci šéfka České ženské lobby Helena Skálová.

Ministerstvo školství si zpracovalo kvalifikovaný odhad potřebných míst ve školkách. O rok později by mělo být dětí ve věku 3-5 let o 30 tisíc méně než v roce 2014. Když porovnali kapacity s očekávanými počty dětí, vyšlo jim, že v drtivé většině okresů budou stačit. Na místa, kde kapacity stačit nebudou, hodlá ministerstvo poslat peníze navíc.

Svaz měst a obcí návrh ministryně podporuje. "Jsme připraveni podílet se za finančního přispění státu na zvyšování kapacit v předškolním vzdělávání i na dalších aktivitách, které zlepší kvalitu mateřských škol a jejich dostupnost," uvedl předseda Svazu měst a obcí ČR František Lukl.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy