Města a obce budou muset zajistit místa ve školkách i pro čtyřleté a tříleté děti

Markéta Hronová Markéta Hronová
14. 1. 2016 16:58
Od příštího roku měly mít všechny čtyřleté děti nárok na místo ve školce, o dva roky později i děti tříleté. Tak to slibovala ministryně školství Kateřina Valachová. Jenže do zákona se dostala pouze přednost před ostatními dětmi – tedy jen těmi dvouletými. Zajištění místa ve školce i pro mladší než pětileté děti tak nebude stoprocentní, kritizovala ministerstvo Česká ženská lobby. Ministryně ve čtvrtek slíbila, že nárok zajistí tím, že obce a města budou mít povinnost zajistit místo pro každé dítě.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jan Langer

Praha - Čtyřleté děti od roku 2017 a tříleté o rok později budou mít nárok na místo v mateřské škole. Ministerstvo školství se chystá prostřednictvím poslance ČSSD Petra Kořenka podat pozměňovací návrh, který tuto povinnost zadává zřizovatelům školek, tedy obcím a městům.

Teď totiž hrozí, že když školka nebude mít dostatečnou kapacitu, rodiče do ní tří- nebo čtyřleté děti stejně nebudou moct dát. Strach, že své dítě do školky neumístí a nebudou se moct vrátit do práce, by tak rodičům zůstal, upozorňovaly neziskové organizace v čele s Českou ženskou lobby.

Nyní je ale ministryně uklidnila, že se nemusí bát, že by rodiče měli s umístěním dětí problém. "Věříme tomu, že ten nárok v praxi zajištěn bude," řekla na čtvrteční tiskové konferenci šéfka České ženské lobby Helena Skálová.

Ministerstvo školství si zpracovalo kvalifikovaný odhad potřebných míst ve školkách. O rok později by mělo být dětí ve věku 3-5 let o 30 tisíc méně než v roce 2014. Když porovnali kapacity s očekávanými počty dětí, vyšlo jim, že v drtivé většině okresů budou stačit. Na místa, kde kapacity stačit nebudou, hodlá ministerstvo poslat peníze navíc.

Svaz měst a obcí návrh ministryně podporuje. "Jsme připraveni podílet se za finančního přispění státu na zvyšování kapacit v předškolním vzdělávání i na dalších aktivitách, které zlepší kvalitu mateřských škol a jejich dostupnost," uvedl předseda Svazu měst a obcí ČR František Lukl.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Čtyři Ázerbájdžánci zahynuli při výbuchu miny

Čtyři ázerbájdžánští civilisté přišli o život poté, co pod jejich automobilem explodovala protitanková mina v oblasti, kterou nedávno dobyla ázerbájdžánská vojska během šestitýdenní války s Arménií. Boje, které propukly 27. září, ukončila dohoda, dosažená v noci na 10. listopadu. O úmrtí civilistů informovala generální prokuratura v Baku, podle které pátý cestující ve voze vyvázl se zraněním. Výbuch zdůraznil nebezpečí, jakým Ázerbájdžánci čelí na tomto území. Minu nastražili arménští vojáci při svém odchodu z tohoto okresu, který spolu s dalšími šesti ázerbájdžánskými okresy po čtvrt století ovládali Arméni spolu s celým Náhorním Karabachem. 

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Izraelci opět protestovali proti premiérovi

V izraelských městech se znovu konaly protesty proti premiérovi Benjaminu Netanjahuovi, který čelí u soudu obžalobě z korupce. Izraelci proti němu protestují už 23 víkendů, dnes stejně jako v minulých případech jich několik tisíc přišlo před premiérovu rezidenci v Jeruzalémě. Další protesty se konaly v Tel Avivu, Caesareji, Holonu a v dalších městech. Cílem protestujících je přinutit Netanjahua k rezignaci. Kromě tří kauz, ve kterých už je souzen, chtějí demonstranti rozšířit jeho stíhání i o případ nákupu armádních ponorek. V této kauze byl Netanjahu vyslýchán, ale není obviněn. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy