Vláda schválila povinný poslední rok školky i jednotné přijímačky na střední školu

ČTK ČTK
23. 9. 2015 14:29
Ministerstvo školství zapracovalo několik novinek do návrhu novely školského zákona, který ve středu schválila vláda. Od září 2017 nově přibude do povinné školní docházky poslední rok předškolního vzdělání. Na jaře téhož roku by se měly poprvé konat jednotné přijímací zkoušky na maturitní obory středních škol a od roku 2021 by měla být pro některé obory povinná maturita z matematiky.
Přijímací zkoušky, ilustrační foto
Přijímací zkoušky, ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Od září 2017 by měl být povinný poslední rok předškolního vzdělávání, na jaře téhož roku by se měly poprvé konat jednotné přijímací zkoušky na maturitní obory středních škol a od roku 2021 by měla být pro některé obory povinná maturita z matematiky.

Tyto novinky, které ministerstvo školství zapracovalo do návrhu novely školského zákona, ve středu schválila vláda.

Schválením povinného posledního roku předškolního vzdělávání vláda vlastně podpořila prodloužení povinné školní docházky o jeden rok. Vzdělávání by se mělo odehrávat především v registrovaných státních nebo soukromých mateřských školách.

Dalšími možnostmi jsou přípravné třídy základních škol nebo domácí vzdělávání. Ke vzdělávání doma by rodiče potřebovali povolení od ředitele mateřské školy a dítě by do této MŠ docházelo na pravidelné přezkušování.

Smyslem tohoto opatření je především zapojit do předškolního vzdělávání sociálně znevýhodněné děti, což by mělo zjednodušit jejich začlenění do běžných škol. Podle případové studie aktuálně mateřské školy navštěvuje 92 procent pětiletých dětí, kterých je v populaci 110 tisíc. Mimo MŠ tak zůstává zhruba 9 tisíc pětiletých, z nichž je podle analýz a kvalifikovaných odhadů 1500 až  tisíce sociálně znevýhodněných.

Povinné testy na SŠ z češtiny a matematiky

Od jara 2017 by se měly stát povinnou součástí přijímacích zkoušek na maturitní obory SŠ jednotné testy z češtiny a matematiky, které vytvoří a dodá Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat). Jedinou výjimkou by měly být střední školy s talentovou zkouškou.

Ministerstvo si od jednotných přijímaček slibuje objektivnější zjištění předpokladů pro studium jednotlivých uchazečů. Velká část středních škol se čtyřletými obory podle ministerstva nyní přijímací zkoušky vůbec nedělá a přijímá žáky na základě jejich známek ze základních škol.

Z porovnání výsledků u pilotního testování a známek z 9. tříd ZŠ navíc vyplynulo, že vypovídací hodnota známek na ZŠ je minimální.

O dva roky později ve srovnání s posledními plány exministra Marcela Chládka (ČSSD) nyní vláda chystá zavedení povinné maturity z matematiky. Měla by být spuštěna na jaře 2021.

Pokud bude vládní návrh schválen, bude se to týkat oborů, v nichž se matematika vyučuje v dostatečném rozsahu, u ostatních bude zavedena později. Maturanti pak budou mít tři povinné předměty pro společnou část zkoušky, vedle matematiky ještě češtinu a cizí jazyk.

Při maturitách by se mělo od jara 2017 vrátit opravování slohových prací z češtiny do rukou externích hodnotitelů. Nyní je na rozdíl od slohových prací z cizího jazyka opravují učitelé dané školy a podle ministerstva tím klesá objektivita. Svědčí o tom prý nárůst počtu písemných prací maturujících žáků hodnocených takovým nejnižším možným bodovým hodnocením, aby žák ještě u této dílčí zkoušky uspěl.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy