Valachová: Nárok na místo ve školce by měl být od dvou let

Markéta Hronová
27. 8. 2015 10:30
Na rozšíření kapacity školek chce ministryně školství Kateřina Valachová použít dotace a výzvy Evropské unie, které by měly zajistit peníze na větší počet zaměstnanců mateřských škol.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Ministryně školství Kateřina Valachová souhlasí se zavedením povinného posledního roku předškolního vzdělávání, zároveň chce uzákonit nárok na místo ve školce. Od září 2017 by se tak do školky mělo dostat každé čtyřleté dítě, o rok později i tříleté. Příslušný návrh novely školského zákona předloží Valachová v polovině září vládě.

Ještě loni evidovalo ministerstvo školství kolem 60 tisíc odmítnutých žádostí o místo v mateřské školce, za dva roky by už neměla být ani jedna. "Od září roku 2017 by měly mít místo jisté děti od čtyř let, každý rok by se to pak mělo o rok snižovat až k hranici dvou let dítěte v roce 2019," řekla Valachová v rozhovoru, který vyjde v pátečních Hospodářských novinách.

Zajistit dostatek míst ve školkách je podle ministryně trvalý zájem státu. Chce pohlídat, aby se školky nerušily podle toho, jestli jsou zrovna silné ročníky v předškolním věku, nebo ne. Zároveň je přesvědčená o tom, že dostatek míst zvládne zajistit.

"Já jsem si to spočítala. Využívám kolegy a kolegyně ze statistického oddělení. Máme spočítáno, že nedostatek míst ve školkách je v tuto chvíli záležitostí pouze několika okresů ve středních Čechách, Jihomoravském kraji a několika lokálních okresů," uvedla.

Na rozšíření kapacity školek chce použít dotace a výzvy Evropské unie, které by měly zajistit peníze na větší počet zaměstnanců mateřských škol.

Kromě toho chce zachovat povinný poslední rok školky, který navrhoval v novele zákona už její předchůdce Marcel Chládek. Tam ale nepůjde o nárok, ale o povinnost. Každý rodič bude muset v pěti letech poslat dítě do školky, přípravné třídy, nebo mu zajistit domácí vzdělávání.

"Povinná desetiletá školní docházka, tak je to podle mě správné nazývat, je zcela obvyklá v drtivé většině zemí Evropské unie. A z pedagogického hlediska existuje absolutní shoda na tom, že vzdělávání dětí má začít už v ranějším věku," domnívá se Valachová.

Proti povinnosti posílat dítě do školy ale už vystoupily organizace předškolní výchovy. Už nyní dává děti do školek devadesát procent rodičů. Po zavedení povinnosti budou rodiče muset dítě omlouvat, pokud ho v létě pošlou na 14 dní k babičce, navíc bude muset chodit do školky zapsané v rejstříku škol. Lesní školka nebo dětská skupina by se nepočítala. Děti například ze sociálně vyloučených lokalit, které opravdu potřebují před školou větší průpravu, by ji podle odborníků naopak měly dostat už dříve. Rok před školou nestačí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy