Brno - Stanislav Velický už měsíce nemůže vídat své děti. Nyní se postavil mocnému soupeři - Fondu ohrožených dětí. Instituci, která dostává ročně od státu desítky milionů a která odepřela panu Velickému, aby se s dcerami stýkal.
Děti se do zařízení Klokánek, které Fond spravuje, dostaly poté, co byl jejich otec manželkou obviněn, že své dcery zneužívá. To se nikdy nepotvrdilo, zákaz návštěv však trvá.
Na základě stanoviska ombudsmana a Jihomoravského kraje proto požádal Stanislav Velický pražský magistrát, který je zřizovatelem Fondu ohrožených dětí, aby této instituci odebral pověření k výkonu sociálně právní ochrany dětí.
Radní Jiří Janeček však už po jednodenní kontrole - aniž by prověřil postup Klokánku od počátku případu - avizoval, že zařízení o licenci nepřijde.
"Je to skandální," reagoval otec dětí Stanislav Velický. "Rozhodují, aniž by se zabývali tím, že jsem nesměl vidět své děti několik měsíců."
Případem se s největší pravděpodobností bude zabývat ministerstvo práce a sociálních věcí.
Emocionální vazby
Pan Velický viděl své dvě dcery naposledy v březnu tohoto roku. V Krizovém centru, kam byly umístěny první měsíc, je mohl vídat každý den.
"Neviděl jsem důvod návštěvy zakázat, ani na to nemáme pravomoc," říká psycholog zařízení Petr Sakař. "Děti se s rodiči vídaly, dokonce se cestou ze školy stavovaly doma. Nebyl s tím problém."
Stejně jako policejní vyšetřování ani psychologická vyšetření v Krizovém centru nepotvrdila, že by otec své děti týral či zneužíval.
"Matčino obvinění, že otec dcery sexuálně zneužíval, mohlo vzejít buď z patologicko fantazijního zpracování chování a projevů otce vůči dcerám, nebo z bludného výkladu chování nejstarší dcery, kterou obviňuje ze svádění otce," píše se v závěrečné zprávě psychologa.
Podle odborníků Krizového centra sehrálo v celém případě velkou roli psychické onemocnění matky dětí, která je z tohoto důvodu v invalidním důchodu.
Psycholog proto doporučil, aby se matka podrobila léčení. Zároveň ve své zprávě uvádí, že "z hlediska existujících emocionálních vazeb dětí a rodičů, nepovažuji za účelné trvalou separaci dětí od rodičů."
A naopak navrhl, aby se pracovalo na upravení vztahu mezi nejstarší dcerou a matkou.
Nekritické hájení
Jenže v Klokánku, kam byly děti posléze umístěny, byli jiného názoru a doporučení nerespektovali. Naopak návštěvy matky omezili, a otci je zakázali úplně.
"Nechci jejich postup komentovat, ale bylo by rozumnější, kdyby FOD připustil kritiku," říká Sakař. "Je to problém celé této organizace. Matka zakladatelka nekriticky hájí své dítě Klokánky, ale na úkor zájmu dětí."
Postup Klokánku kritizoval ombudsman i Jihomoravský kraj.
Na základě jejich stanoviska pak otec požádal pražský magistrát, který fondu uděluje pověření k sociálně právní ochraně dětí, aby jim tuto licenci odebral.
"Věřím, že spoustě dětem pomohli," říká na adresu FOD Stanislav Velický. "Ale to nemůže být omluvou pro to, co dělají našim dětem."
Úklon ke Klokánku
Magistrát rozhodl překvapivě velmi rychle. Po jednodenní kontrole vydal stanovisko, ve kterém avizuje, že FOD o licenci nepřijde.
"Kloním se na stranu Klokánku," řekl Aktuálně.cz radní Jiří Janeček. "Děti nechtějí svého otce vidět. Klokánek neudělal vadné rozhodnutí. Otec si mohl požádat soud o upravení styku."
Podle Ilony Matulové, ředitelky odboru sociální péče magistrátu, nebyla žádná chyba zjištěna. "Takové pochybení, aby musela být odebrána licence, jsme neodhalili."
Problém je však v tom, že se magistrát zabýval pouze současnou situací, kdy už zákaz návštěv Stanislava Velického posvětil soud. Vůbec však neřešil stav, který trval několik měsíců před tím: otec nesměl vídat své děti pouze na základě rozhodnutí Klokánku.
"Nezabývali jsme se tím, co bylo před tím," potvrdila Matulová. "Šetřili jsme pouze situaci, jaká byla v prosinci."
Konečnou zprávu zašle magistrát otci do poloviny ledna.
Skutečný problém
Takový postup považuje otec dětí za skandální. "Nejen, že se nezabývali tím, co je skutečným problémem," říká. "Ale navíc se spokojili s tvrzením, že mě dcery nechtějí vidět. Proč je nezajímalo, proč tomu tak je, a proč předtím návštěvy neodmítali?"
Otec je připraven využít všech právních možností, aby dosáhl nápravy. "Podám si odvolání na ministerstvo práce a sociálních věcí," říká pan Velický.
Tam by mohli na celý případ nahlížet jinak než magistrát. Již dříve totiž ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas označil postup Klokánku za nepřípustný.
"To, že neumožňují návštěvy, může být podle zákona považováno za překročení rozsahu sociálně právní ochrany dětí a tudíž důvodem ke zvážení, zda bude pověření odebráno," řekla Aktuálně.cz Kristýna Kotalová z ministerstva. "Bez ohledu na to, zda to bylo právem, či nikoliv. O takových věcech nemohou rozhodovat."
Z Klokánku až v osmnácti
Pokud by FOD o licenci přišel, přišel by zároveň o desítky milionů korun ročně. Podle ředitelky organizace by bylo nutné zavřít všechny Klokánky.
Marie Vodičková je však přesvědčena, že se to nestane. "Neobávám se toho, neděláme nic protizákonného," řekla. "Věříme jen dětem, které mají z otce hrůzu a naznačují jeho nepřípustné chování."
Ředitelka Vodičková odmítá i názory kolegů z oboru, že je vždy vhodné pracovat na obnovení vztahů dětí s rodinou. "Sanace má své meze," říká. "Jak můžete spolupracovat s někým, kdo nadává mým zaměstnancům."
Podle šéfky FOD mají děti na upravení vztahu s otcem dost času. "Musíme počkat na dobu, až zpracují trauma, myslím, že tak v patnácti šestnácti letech budou psychicky zralí," říká. "Ostatně u nás mohou zůstat až do zletilosti, s čímž se také počítá."