Merkelová letos nejspíš navštíví Českou republiku. Do Prahy by měla přijet na jaře

ČTK ČTK
18. 1. 2016 18:11
Německá kancléřka Angela Merkelová by na jaře mohla navštívit Českou republiku. Termín zatím není jistý. Uvažuje se o tom, že kancléřka by se zúčastnila slavnostního setkání k 25. výročí od založení visegrádské skupiny (V4), druhou variantou je bilaterální návštěva. Merkelová by podle neoficiálních informací mohla do Česka přijet na přelomu března a dubna, kde se v Praze sejdou zástupci Visegrádu. Česká republika V4 do půlky letošního roku předsedá. O návštěvě kancléřky v Praze mluvil již loni v prosinci premiér Bohuslav Sobotka. Rád by s Merkelovou mluvil o migrační krizi, ale také o obchodní výměně, modernizaci průmyslu, posílení sousedských vztahů či udržení schengenského prostoru.
Angela Merkelová
Angela Merkelová | Foto: Reuters
 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Merkelová a Biden vyzvali Rusko, aby stáhlo vojáky od ukrajinských hranic

Německá kancléřka Angela Merkelová a americký prezident Joe Biden ve středu vyzvali Rusko, aby stáhlo své vojáky od ukrajinských hranic a snížilo tak napětí v regionu. Uvedl to mluvčí německé vlády. Americký ministr obrany Lloyd Austin uvedl, že Spojené státy chtějí nadále Ukrajině poskytovat materiální pomoc, píše agentura Reuters.

Vyhrocenou situaci mezi Ruskem a Ukrajinou ve středu Biden a Merkelová probrali při telefonickém hovoru. "Kancléřka a prezident se shodli, že by Rusko mělo snížit počty armádních sil, aby situaci uklidnilo," uvedl mluvčí německého kabinetu Steffen Seibert.

Rusko na východě Ukrajiny v oblastech ovládaných proruskými separatisty a na Krymu v poslední době shromáždilo velké armádní síly. Kyjev varuje, že soustřeďování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou znamená riziko ruské ozbrojené agrese, Moskva se však brání, že jen chrání svou bezpečnost. Při obnovených bojích zemřelo podle ukrajinské strany několik vojáků.

Austin, který je společně se šéfem americké diplomacie Antonym Blinkenem v Bruselu, dnes na tiskové konferenci prohlásil, že Washington je připraven Ukrajině pomoci se bránit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy