Praha - Vládní návrh penziní reformy má významného kritika. Mezinárodní měnový fond míní, že navržená reforma neřeší potíže s financováním budoucích penzí a že vyhlídky příštích důchodců naopak komplikuje.
Fond to napsal v pravidelné zprávě, kterou každý rok hodnotí stav české ekonomiky a dává v ní další doporučení.
Podle měnového fondu má česká vláda v první řadě obnovit rovnováhu veřejných financí. Nejdůležitějším krokem je podle zprávy MMF právě penzijní reforma. Návrh té současné však není dostatečným nástrojem, míní experti MMF.
Později do důchodu? Chválíme
Penzijní systém dnes stojí takřka výhradně na prvním pilíři v režii státu, který přerozděluje peníze z pojistného stávajícím důchodcům.
Experti chválí, že Češi v prvním pilíři postupně prodlužují povinný věk pro odchod od důchodu. "Samo o sobě to ale udržitelnost průběžného penzijního pilíře nezaručí. Jsou potřeba další parametrické změny včetně úpravy valorizací stávajících důchodů," dodávají.
Dnes se penze každoročně zvyšují o inflaci a třetinu růstu reálných mezd. Jedinou možností úspor je zvyšovat pouze o inflaci.
Navržená penzijní reforma zavádí druhý penzijní pilíř, tedy možnost spořit v soukromých penzijních fondech. Podle MMF je ale jeho účinnost omezena dobrovolností.
Dokonce může zkomplikovat situaci ve státním pilíř.
"Do druhého pilíře budou pravděpodobně vstupovat lidé s vyššími platy, aby unikli přerozdělení v prvním pilíři a tím v delším horizontu zhorší tlak na průběžný systém," stojí ve výroční zprávě.
Spoření ve fondu se vyplatí jenom s pletem vyšším než 23 tisíc. Více v tabulce, text pokračuje pod ní.
MMF neskrývá pochybnosti ani nad daňovými změnami, které penzijní reformu provázejí. "Plánované omezení odvodů sociálního pojištění a jeho částečný převod do druhého pilíře sníží rozpočtové příjmy a rozšíří rozpočtový deficit," upozorňují na očekávaný výpadek čtyřiceti miliard.
Experti připouštějí, že se výpadek překoná zvýšením dolní sazby DPH. "Pokud ale nepřijdou další kroky, vyšší DPH nezajistí rozpočtovou rovnováhu v roce 2016," upřesňují.
Státnímu rozpočtu navíc mohou vyrůst náklady tím, že oslabený první pilíř nezajistí živobytí chudších penzistů.
Výroční zpráva doporučuje, ať celkovou bilanci důchodů vylepší třetí pilíř, tedy připojištění. Stát ale musí změnit dosavadní pravidla, která neumožňují investovat peníze klientů na finančních trzích a v zásadě nutí fondy, aby se omezily na státní dluhopisy.
Začneme a pak se uvidí
S kritikou MMF se dá těžko polemizovat, připouští člen vládní rady NERV Michal Mejstřík. Česká republika podle něho ale nemá jinou možnost, než navrženou reformu provést a pak ji doplnit dalšími kroky. Shoduje se s cizími experty na tom, že je třeba zpomalit valorizaci stávajících důchodů a spokojit se s jejich zvyšováním o inflaci.
Také podle Mejstříka ztrácí druhý pilíř význam, když nebude povinný. Přesto ho doporučuje zavést co nejdříve: "Posílí se tím poptávková strana pro příliv peněz do ekonomiky," připomíná příklad Polska, kde soukromé penzijní fondy mohutně investovaly do místních podniků.
Spoření u soukromých fondů zajistí i zásadní výchovný efekt: "Bude tlačit populaci do dlouhodobého spoření, na které lidé nejsou zvyklí. Přitom zabrzdí poptávku po spotřebních úvěrech. Dnes je uzavírá příliš mnoho rodin, které je pak nedokážou splácet," vysvětluje Michal Mejstřík.