Vyšší DPH zvedne náklady. Až o 800 měsíčně, zní odhady

Jan Němec (redaktor) Jan Němec (redaktor)
20. 2. 2011 20:00
Dopady na domácnosti ministerstvo práce ještě propočítává
Máme další plán!
Máme další plán! | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Sjednocení sazby daně z přidané hodnoty, s nímž počítá vláda kvůli důchodové reformě, zvedne měsíční náklady rodin o několik stovek měsíčně. 

Rodina s dětmi, která má příjem kolem 32 tisíc pak zaplatí měsíčně víc za zboží a služby zhruba o 850 korun, rodina s minimálními příjmy kolem 14 tisíc korun pak zhruba o 400 korun víc.

Tyto částky vyplývají z odhadů ministerstva práce a sociálních věcí, do kterých mohlo Aktuálně.cz nahlédnout.

Odhady byly připraveny na variantu, že se DPH sjednotí na 19 procentech a počítaly proto s růstem cen zhruba o 2 procenta - v tom případě by náklady rodině s dětmi s příjmy klem 32 tisíc stouply o 650 korun měsíčně, nízkopříjmové rodině pak o 300 korun.

Přehledně v následující grafice. Co zdraží, až bude sjednocena DPH?

Kalousek říká 500

Kvůli důchodové reformě vláda oznámila plán sjednotit sazbu DPH pro absolutní většinu zboží a služeb na 20 procent. To znamená, že se o 10 procent zvýší daň pro položky, které dosud byly ve snížené sazbě. 

Ministr Kalousek řekl, že to zdaleka neznamená, že by inkriminované zboží, zejména potraviny, o celých 10 procent podražilo. 

"Zejména potraviny jsou zboží s vysokou cenovou elasticitou - takže propočty, co všechno se zdraží o 10 procent, ty jsou úsměvné," uvedl ministr.

V televizi řekl, že náklady rodin se dvěma dětmi se zvýšením daně z přidané hodnty zvednou zhruba o pět set korun.

Kolik přesně to bude, zatím zpracovávají experti ministrestva práce a sociálních věcí.

"Analýzu dopadů na domácnosti teprve zpracováváme," říká mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Viktorie Plívová. "V tuto chvíli ale už víme, že to budou asi 3 procenta."

Grafika: Co vás čeká v reformě důchodů?

¨

Hlásí se CERGE

Dopady sjednocení sazby DPH na životní úroveň domácností spočítal také think-tank IDEA, přidružený k CERGE-EI.

Na webu publikoval studii, podle jejíchž závěrů zvýší plánované sjednocení po povinné valorizaci důchodů životní náklady průměrné domácnosti o 425 Kč za měsíc.

Autoři píší, že krok vlády dopadá procentuálně relativně rovnoměrně na domácnosti ve všech příjmových skupinách a nejvíce dopadne na desetinu nejchudších domácností. Důchodců se přitom nedotkne, protože zvýšení daně vyrovná povinná valorizace penzí. 

Studie také uvádí, že výjimky, u nihcž má být zachována snížená sazba DPH (například chléb, ryby nebo zelenina), zmírňují dopad na průměrnou domácnost pouze o 60 korun měsíčně.

VV: Na některé potraviny nesahat!

S částkou 500 korun, o níž má zvýšit náklady rodiny sjednodení daně podle Kalouska, zatím operuje i koaliční strana Věci i veřejné, která oznámila, že bude pro rodiny požadovat dostatečné kompenzace zvýšených výdajů. 

Její představitelé mluví o daňové slevě 3 tisíce korun ročně na jedno dítě.

Věci veřejné také chtějí některé potraviny přesunout do zvláštní nižší sazby DPH, která by byla 10 procent - a tím zajistit jejich nižší cenu.

Chtějí, aby se to týkalo jmenovitě mléka, chleba, brambor, zeleniny, ryb, dětské mléčné výživy a speciálních potravin pro diabetiky či jinak zdravotně postižené lidi.

"Toto je definitivní a nepřekročitelný rámec," slibuje zároveň koaličním partnerům za Věci veřejné ministr dopravy Vít Bárta. "Nemíním připustit debatu o tom, aby se seznam ještě rozšiřoval."

Sjednocenou DPH k raritám Evropy. Projeděte přehled.

Víc "mezigenerační solidarity"?

Zatím se zdá, že s potravinami konkrétně pro postižené problém nebude - v tomto případě je pro nižší sazbu i premiér Petr Nečas (ODS).

Koalice se ale ještě bude muset vypořádat s požadavkem Věcí veřejných, aby penzijní reforma víc prosadila "mezigenerační solidaritu".

Zatím ale není úplně jasné, co tím VV myslí - ony samy nejsou příliš konkrétní, jak by to mělo v praxi vypadat.

"Zatím nedošlo k přesné formulaci toho návrhu, takže čekáme na požadavky," upřesňuje stav jednání ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09).

"Fakta jednoznačně dokazují, že český sociální systém je nejvíce prorodinný v rámci Evropské unie," je zdrženlivý k avizovaným nápadům VV premiér Nečas. "Řada z nás je přesvědčena, že už není nutné dělat další kroky. Ale budeme diskutovat, zda je náš důchodový systém dostatečně mezigeneračně solidární."

 

Právě se děje

Další zprávy