Median: Volby by vyhrálo ANO, za ním je koalice Spolu. Komunisté ani ČSSD by neuspěli

ČTK ČTK
7. 12. 2021 8:07
Sněmovní volby by v listopadu podle volebního modelu agentury Median vyhrálo hnutí ANO se ziskem 29,5 procenta hlasů. Druhá by skončila koalice Spolu tvořená ODS, KDU-ČSL a TOP 09, kterou by volilo 26 procent lidí. Třetí by bylo uskupení Pirátů a starostů s podporou 16,5 procenta a čtvrté hnutí SPD, kterému model přisoudil 8,5 procenta.
Volební model agentury Median
Volební model agentury Median | Foto: Aktuálně.cz

Žádná další strana by stejně jako při říjnových volbách nepřekročila pětiprocentní hranici nutnou pro zisk poslaneckých mandátů. Sociální demokraté a komunisté, kteří po volbách poprvé v historii Česka vypadli z dolní parlamentní komory, by nyní podle Medianu získali 4,5 procenta hlasů. Model uvádí, že hnutí Přísaha by získalo čtyři procenta a uskupení Trikolora Svoboda Soukromníci tři procenta hlasů.

Volební potenciál koalice Spolu i ANO je podle autorů výzkumu velmi vyrovnaný a Piráti se STAN oproti modelu ze září ztrácejí volební potenciál i voličské jádro.

Voleb by se v listopadu zúčastnilo 68 procent respondentů, což znamená o něco vyšší účast než při letošních volbách do sněmovny.

V hlasování na začátku října zvítězila nejtěsnějším rozdílem v historii Česka opoziční koalice Spolu, pro kterou hlasovalo 27,8 procenta voličů. Dosud vládní hnutí ANO dostalo 27,1 procenta hlasů, a zásluhou volebního systému o jeden mandát víc než Spolu.

Třetí skončila koalice Pirátů a STAN, jež dostala 15,6 procenta hlasů, do sněmovny se ale dostali jen čtyři pirátští kandidáti. SPD volilo 9,6 procenta voličů. Ostatní kandidující strany mandáty nezískaly. V současné době se Spolu a Piráti se starosty chystají na převzetí vlády, která se bude opírat o 108 poslanců ve dvousetčlenné sněmovně, zatímco ANO míří do opozice.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 10 minutami

Na hranici mezi Kyrgyzstánem a Tádžikistánem se střílí

Na hranici mezi Kyrgyzstánem a Tádžikistánem po sobě střílí pohraničníci, uvedly agentury. Na jaře si podobný střet vyžádal desítky mrtvých.

Zdroj: ČTK
Další zprávy