Mezinárodní maturitu zvládla nejlépe na světě, nyní česká studentka míří na Oxford

Markéta Hronová Markéta Hronová
7. 8. 2016 6:48
Vendula Fialková uspěla v konkurenci 150 000 studentů z celého světa a v mezinárodní maturitě získala společně se 146 maturanty nejvyšší počet bodů, což je skvělý úspěch. Nejsou to jen zkoušky, ale celý dvouletý program, do výsledné známky se započítávají i umělecké či sportovní aktivity a dobrovolnictví. V Česku ji skládá stále více studentů, pomáhá v případě zájmu o studium na zahraniční vysoké škole. Fialková míří na Oxford studovat matematiku.
Vendula Fialková, česká studentka, která dosáhla nejvyššího výsledku v mezinárodní maturitě na světě. Bude studovat na Oxfordu.
Vendula Fialková, česká studentka, která dosáhla nejvyššího výsledku v mezinárodní maturitě na světě. Bude studovat na Oxfordu. | Foto: Nový Porg

Praha - Studenty, kteří se rozhodnou pro mezinárodní maturitu, čeká patnáct zkoušek ze šesti předmětů. Vendula Fialková ale už věděla, že chce studovat na zahraniční univerzitě a mezinárodní maturita jí k tomu může hodně pomoct. I když to prý bylo hodně náročné a přípravy jí sebraly veškerý volný čas, vyplatilo se.

Dosáhla maximálního počtu 45 bodů, což je v konkurenci 150 tisíc studentů z celého světa velký úspěch. Studentů, kteří skládají českou státní maturitu pouze z českého jazyka a zbytek dokládají maturitou mezinárodní, stále přibývá.

Proč jste se rozhodla složit mezinárodní maturitu?

Od 11 let jsem chodila na soukromé osmileté gymnázium Nový Porg v pražské Krči. Byl to pro mě úplně přirozený krok, protože jsme měli mezinárodní dvojjazyčné vzdělání. Říkala jsem si, že bych chtěla studovat v zahraniční, protože mi víc vyhovoval ten anglosaský systém. Angličtinu jsem už měla na dobré úrovni a univerzity v zahraničí jsou především v matematice lepší než ty v Česku.

Je "světová" maturita náročnější než ta česká?

Mnohem víc tam jde o porozumění a přemýšlení. V Česku se podle mě například v matematice hodně dbá na zapamatování vět a důkazů a student tomu nemusí úplně rozumět. Je to úplně jiný styl práce.

Dosáhla jste plného počtu bodů v konkurenci 150 tisíc studentů ze 36 zemí světa. Překvapilo vás to?

Hodně. Vůbec jsem to netušila. Nečekala jsem, že bych mohla všechny předměty takhle dobře zvládnout.

Na Oxford mi pomohl trénink v anglickém stylu učení i basket

Kde tedy nyní budete pokračovat ve studiu?

Budu studovat matematiku na univerzitě v Oxfordu. Původně jsem přemýšlela ještě o architektuře, ale nakonec jsem si říkala, že matematika má největší potenciál.

Mezinárodní maturita

Maturita, která otevírá dveře na zahraniční univerzity, nespočívá jen v testech, ale jde o dvouletý program. Do výsledné známky se započítává i absolventská práce a aktivity v oblasti umění, sportu a dobrovolnictví. Na konci pak studenti skládají zkoušky ze šesti předmětů. Tři na vyšší úrovni, ty jsou rozdělené na tři části, a tři na nižší úrovni, rozdělené na dvě části. Celkem tak studenty čeká 15 zkoušek.

Zvýšila mezinárodní maturita vaše šance dostat se tam?

Určitě. Hned ze dvou důvodů. Umím podobné věci, jaké se učili studenti v Anglii, znám jejich způsob učení. A zvládám dobře jazyk. Všech 15 studentů z mé třídy, kteří mezinárodní maturitu složili, budou pokračovat na univerzitě v zahraničí.

Jak vypadá přijímací řízení na jednu z nejstarších univerzit na světě?

Nejdříve stejně jako na jiné britské univerzity. Pošlete motivační dopis s doporučením od některého z vašich profesorů a vašimi výsledky. Na základě toho vám školy dají nebo nedají nabídku. Na Oxfordu musíte napsat ještě přijímací test, který trvá dvě a půl hodiny. Náročnost otázek nejde za učivo střední školy, ale musíte nad nimi hodně přemýšlet. Pokud uspějete, pozvou vás na ústní pohovor přímo do Oxfordu. Až pak se rozhodne, koho přijmou.

V anglosaském vzdělávacím systému hrají velkou roli mimoškolní aktivity, bylo to důležité i ve vašem případě?

Ano, píše se to do motivačního dopisu. Já jsem neměla tolik mimoškolních aktivit, které se vázaly přímo na školu. Běhala jsem orientační běhy a hrála basket za naše gymnázium. Hodně lidí jezdilo na letní tábory a dělalo různé projekty, které se týkaly školy nebo předmětu, který je zajímal. Případně prošli nějakém online kurzem prestižní univerzity. To jsem neudělala, ale nakonec to na škodu nebylo.

Co bylo pro vás nejnáročnější?

Skloubit přípravu na test s běžnými povinnostmi ve škole. Výhodou bylo, že jsem se neučila něco úplně jiného, pomohlo mi to i ve školní matematice. Ale bylo to hodně časově náročné.

Učitelům záleželo, abychom uspěli na zahraničních univerzitách

Gymnázium Porg je výběrová škola se specifickým přístupem. Byla pro vás maturita náročná?

Ve škole jsme měli některé předměty v angličtině podle anglických osnov a některé podle českých osnov. Mně mnohem více vyhovoval ten anglický systém, kdy učivu musí člověk rozumět úplně od základů a přemýšlet nad problémy. V českém systému jsme museli všechno vědět.

Byl to důvod, proč jste se na Nový Porg přihlásila?

Tenkrát jsme se rozhodovali s rodiči. Nejdříve jsme uvažovali o Gymnáziu Budějovická, protože je blízko mého bydliště. Pak si rodiče v novinách přečetli, že se má otevírat Nový Porg. Nová škola, která byla pro mě také blízko na dojíždění, a navíc tam byl anglický program.

Je podle vás velký rozdíl ve fungování běžných českých gymnázií a gymnáziem Nový Porg?

Myslím, že je. Studium je tam náročnější akademicky i časově. Když vidím, kolik práce jsem do toho vložila v posledních dvou letech, tak mi to zabralo vlastně všechen čas. Přístup našich vyučujících je úplně jiný. Mají o nás zájem, přejí nám, abychom se dostali na zahraniční univerzity a dávají do toho také svojí energii a čas. To podle mě na ostatních gymnáziích není standard.

 

Právě se děje

před 20 minutami

"Zlej Kája" se kvalifikoval na mistrovství světa

Český profesionální šipkař Karel Sedláček, přezdívaný "Zlej Kája", si v prosinci zahraje na mistrovství světa.

V posledním kvalifikačním turnaji vyřadil postupně tři soupeře a na elitním dostaveníčku si zahází podruhé v kariéře. Rowbyho-Johna Rodrigueze smetl výsledkem 6:0, Nizozemce Benita van de Pase 6:2 a Nizozemce Jana Dekkera 7:2. 

Mistrovství světa se koná od 15. prosince v londýnském Alexandra Palace. 

před 1 hodinou

Soud ve Štrasburku připustil klimatickou žalobu na 33 zemí, včetně Česka

Za přípustnou označil Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku klimatickou žalobu šesti dětí a mladých lidí z Portugalska, kterou podali na 33 zemí včetně Česka. Informovala o tom agentura DPA, podle které tak padla první velká překážka ve snaze přimět evropské vlády ke zlepšení boje proti klimatickým změnám. Žalobu podala skupina, jejíž nejmladší člence je teprve osm let, v září. Žalované státy se k ní budou muset vyjádřit do konce února příštího roku.

"Cílem žaloby je získat právně závazné rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva, který bude po vládách v Evropě vyžadovat, aby podnikly potřebné naléhavé kroky a zastavily klimatickou krizi," stojí na stránkách věnovaných žalobě.

Šestice mladých lidí z portugalského hlavního města Lisabonu a z města Leiria a jeho okolí, kterým je od osmi do 21 let, podala žalobu v reakci na ničivé požáry v roce 2017, při kterých v jihoevropské zemi zemřelo přes 120 lidí. Vědci podle stěžovatelů potvrdili, že klimatické změny hrály při vzniku a šíření požárů roli.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pražští radní nesouhlasí se změnou územního plánu k nové ranveji na letišti

Pražští radní nedoporučili změnu územního plánu nutnou pro stavbu nové ranveje, kterou plánuje státem vlastněné ruzyňské letiště. Změna byla původně navržena ke schválení, radní však většinou hlasů byli pro nedoporučující stanovisko. O změnách s konečnou platností rozhodne zastupitelstvo. S výstavbou paralelní dráhy chce letiště začít zhruba za pět let.

Nová ranvej má doplnit stávající, a tím navýšit kapacitu až na 30 milionů cestujících ročně. Loni jich terminály na Ruzyni odbavily rekordních 17,8 milionu, což bylo podle zástupců letiště na hraně kapacity. Letos kvůli koronaviru provoz klesl na minimum. Podle dřívějších plánů by letiště chtělo získat stavební povolení ke stavbě v roce 2025 a stavbu dokončit o tři roky později. Náklady jsou odhadovány na zhruba devět miliard korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy