Matku bojující v Norsku o syny má přijmout premiér

ČTK ČTK
6. 2. 2015 18:30
Michaláková by se měla sejít se Sobotkou v úterý ve Sněmovně. Převezme rovněž peníze ze sbírky na podporu rodiny.
děti norsko
děti norsko | Foto: Eva Michaláková

Praha - S českou matkou Evou Michalákovou, které norské úřady odebraly před více než třemi lety syny, by se mohl příští týden sejít český premiér Bohuslav Sobotka. Schůzka by se měla konat v úterý ve Sněmovně, oznámila mluvčí petičního výboru na podporu rodiny Kateřina Jurigová.

Podle ní Michalákovou bude v Česku provázet její norská advokátka, matka převezme i peníze ze sbírky na podporu rodiny. Úřad vlády zatím schůzku nepotvrdil.

"Eva Michaláková, která bojuje s norskou sociální službou o vrácení svých synů do péče, by se měla v úterý spolu s dalšími členy rodiny sejít s premiérem Bohuslavem Sobotkou," uvedla mluvčí.

Sobotka by se mohl se členy rodiny setkat v úterý dopoledne ve Sněmovně. Dolní komora by do poloviny února měla dostat zprávu o tom, jaké kroky na podporu Michalákových vláda podnikla. Odpoledne pak matka chlapců převezme symbolický šek s výtěžkem ze sbírky na její podporu, peníze by měly sloužit například na úhradu právníků v Norsku.

Podle dostupných informací norská sociální služba rodinu Michalákových sledovala od roku 2008. Syny české matce a otci odebrala v květnu 2011 kvůli podezření na násilí a zneužívání. Policie vyšetřování odložila, obvinění nepadla. Soud zjištění a posudky považoval ale za závažné, s odebráním souhlasil. Michaláková s odvoláními neuspěla. Evropský soud pro lidská práva její stížnost nepřijal. Loni v prosinci požádala v Norsku o přehodnocení případu a svěření synů do péče, o něž u českého soudu pak žádá i její rodina.

Český ministr zahraničí předal norské velvyslankyni už dvě verbální nóty. V tomto silném diplomatickém nástroji ČR rodinu podpořila. Stát nabízí norské straně spolupráci českých úřadů při řešení případů a záruky, že na rodinu v ČR dohlédne a pomůže jí. Norsko odpovědělo také nótou, projevilo zájem o spolupráci. Český premiér se obrátil kvůli případu na předsedkyni norské vlády, psal jí dopis.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Český řidič, jenž v Německu riskantně předjížděl, dostal vězení

Na dva roky a tři měsíce do vězení dnes soud v německém Pasově poslal českého řidiče kamionu, který začátkem letošního roku v Bavorsku riskantně předjížděl a ohrozil protijedoucí autobus. Informují o tom bavorská média. Rozsudek není ještě pravomocný, obhájce pro 53letého muže žádal podmíněný trest.

Zdroj: ČTK
Další zprávy