Důrazně se od Liglassu distancujeme, poškozuje naše jméno, brání se Povodí Vltavy. Smelík tvrdí opak

Jakub Zelenka Jakub Zelenka
20. 7. 2017 11:24
Povodí Vltavy se distancovalo od firmy Liglass Trading, která získala v Kyrgyzstánu miliardovou smlouvu na výstavbu vodních elektráren. Původně společnost na svých starých stránkách informovala, že jsou s Povodí Vltavy partneři. Po zjištění Aktuálně.cz, že reference nejsou pravdivé, z webu zmizely.
Michael Smelík.
Michael Smelík. | Foto: Adam Hecl

Praha - Společnost Liglass Trading, která získala miliardovou smlouvu na výstavbu vodních elektráren v Kyrgyzstánu, původně uváděla, že mezi její partnery je i Povodí Vltavy. Státní podnik se však od spolupráce distancoval.

"Povodí Vltavy se v souvislosti se zveřejněnou zprávou o projektu výstavby vodních elektráren v Kyrgyzstánu distancuje od jakékoli spolupráce s panem Michaelem Smelíkem a firmou Liglass Trading CZ," napsalo Povodí Vltavy v tiskové zprávě.

Smelík tvrdil, že se společností jednal. Na starých stránkách Liglass Trading uváděl jako partnery i ČVUT. Ta o spolupráci také neví. Jedině Povodí Labe mělo se Smelíkovou firmou smlouvu v hodnotě přesahující milion korun. Liglass Trading od státního podniku chtěl využít rady, doteď však o žádnou pomoc Povodí Labe nepožádal.

Podle majitele Liglass Trading se nepravdivá partnerství na web dostala chybou. "Myslel jsem, že s Povodím Vltavy je smlouva už odsouhlasená," řekl Aktuálně.cz. Podle Povodí Vltavy to ale není pravda.

"Důrazně se od výroků pana Michaela Smelíka distancujeme a vyzýváme ho touto formou, aby se ve svých výrocích nevyjadřoval nepravdivě o státním podniku Povodí Vltavy, protože tím poškozuje jeho dobré jméno, a to nejen na úseku hydroenergetiky," uvedl mluvčí Povodí Vltavy Hugo Roldán.

Rozpory jsou i ve výrocích hradního kancléře Vratislava Mynáře. Ten za firmu Liglass Trading lobboval spolu s ministerstvem průmyslu. Oba úřady poslaly do Kyrgyzstánu dopis, v němž společnost doporučují a chválí. Ani jeden subjekt si ale historii Liglass Trading neověřil.

Mynář pro server Neovlivni.cz řekl, že se na něj zástupci firmy Liglass Trading obrátili a ptali se ho, jestli nemohou letět s prezidentem na diplomatickou misi. Tu připravuje Hospodářská komora a jak zjistil server Aktuálně.cz, Hrad ani Liglass Trading se na instituci neobrátily.

"Pražský hrad nás za účelem ověření společnosti Liglass Trading nikdy neoslovil. Firma není členem Hospodářské komory a ani neprojevila žádný zájem účastnit se některé z outcomingových nebo incomingových podnikatelských misí, které organizujeme," řekl mluvčí Miroslav Diro.

Firma Liglass Trading CZ usiluje v Kyrgyzstánu o šanci investovat zhruba 11,5 miliardy korun do výstavby vodních elektráren. Za společnost lobboval Hrad i ministerstvo průmyslu a obchodu. Oba úřady však přiznávají, že společnost neznaly. Pochybnosti jsou kolem projektů firmy i toho, zda má peníze na zafinancování pro Kyrgyzstán strategického projektu. Smelík tvrdí, že peníze budou nebankovní a pochází ze zemí z USA, Evropy i Asie. Nejedná se podle něj ale o ruské ani čínské prostředky. 

 

Právě se děje

před 9 minutami

Nehoda tramvaje a osobního vozu brzdí provoz na pražské Spartě

Nehoda tramvaje a osobního vozidla v ulici Milady Horákové u výjezdu z tunelu Blanka komplikuje pražskou dopravu. Osobní auto se převrátilo na střechu, nehoda si vyžádala dva zraněné. Nehoda se stala krátce po poledni, na místě zasahují všechny složky integrovaného záchranného systému. Vyplývá to z vyjádření pražské policie a hasičů. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy