Malá má v diplomce o králících významné shody, chovala se neeticky, oznámila univerzita

Martina Heroldová Martina Heroldová
10. 8. 2018 14:45
Škola však zároveň uvedla, že nemůže Malé vysokoškolský titul odebrat, to lze pouze do tří let od dokončení vzdělání.
Taťána Malá.
Taťána Malá. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Bývalá ministryně spravedlnosti Taťána Malá (ANO) se opisováním v diplomové práci dopustila neetického jednání, vyplývá ze závěrů etické komise Mendelovy univerzity v Brně.

Závěry se týkají práce na téma Mikroklimatické podmínky v chovu králíků, kterou Malá obhajovala na univerzitě v roce 2005. Univerzita ji nechala prověřit etickou komisí a zároveň si zadala externí právní posudek, který měl vyhodnotit, jaké pak škola může učinit právní kroky.

"Podle výsledků etické komise Mendelovy univerzity diplomová práce Taťány Malé z roku 2005 vykazuje v rešeršní části shody významného rozsahu s prací obhájenou na naší univerzitě o dva roky dříve," uvedla mluvčí univerzity Jiřina Studenková.

Podle etické komise se tak Malá svým jednáním dopustila neetického chování, které "bylo i v dané době považováno za disciplinární přestupek".

"Zároveň si Mendelova univerzita zadala externí právní posudek, který měl zhodnotit možnosti školy ohledně dalších případných kroků. Z něj vyplývá, že řízení o vyslovení neplatnosti vysokoškolského diplomu je možné dle platných právních předpisů pouze ve lhůtě tří let, v daném případě tedy nemůže být zahájeno," doplnila mluvčí.

Autorem posudku je expert na správní právo František Korbel, který se v minulosti zabýval i možností odebírání titulů na Právnické fakultě Západočeské univerzity v Plzni.

Malá opakovaně odmítla, že by se dopustila plagiátorství, a opakovaně tvrdila, že na diplomové práci "tvrdě dřela a strávila nad ní mnoho času". Čelila však také obvinění, že necitovala odborné publikace ani ve své druhé diplomové práci obhajované na soukromé Panevropské univerzitě v Bratislavě, otazníky vyvolávala i její právnická praxe. Nakonec tak Malá z postu ministryně spravedlnosti odstoupila.

Univerzita také v pátek sdělila, že kontroluje všechny práce od roku 2012, nyní chce zavést třístupňovou kontrolu prací.

"Univerzita se od loňského roku věnuje také eliminaci takzvaného contract cheating, tedy psaní závěrečných prací na objednávku za úplatu, které se v poslední době rozmáhá, a tento problém je tak aktuálnější než samotné plagiátorství. Tyto práce vykazují všechny prvky originality, běžnou kontrolou na podobnost se zpravidla neodhalí a zde je nutná systematická práce vedoucího se studentem, aby jednak dotazy na obsah práce zjišťoval, zda je student autorem a jednak vhodným postupem prací a průběžným odevzdáváním výsledků zabránil této možnosti," uvedla rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Lazio vyhrálo pojedenácté v řadě a ztrácí tři body na Juventus

Fotbalisté Lazia Řím zdolali ve 20. kole italské ligy 5:1 Sampdorii Janov, za kterou odehrál první poločas český záložník Jakub Jankto. Třikrát se prosadil kanonýr Ciro Immobile. Díky jedenácté výhře za sebou ztrácí Lazio z třetí pozice bod na druhý Inter Milán a tři body na vedoucí Juventus Turín.

Lazio rozhodlo o vítězství za 20 minut, kdy třikrát skórovalo. Nejprve se trefil Felipe Caicedo a poté dvakrát Immobile. Po přestávce upravili skóre Bastos a znovu Immobile, který druhým gólem z penalty završil hattrick. Italský reprezentant je s 23 trefami nejlepším střelcem Serie A. Za hosty snížil Karol Linetty. Od 74. minuty dohrávali bez vyloučeného Juliana Chabota.

Sampdoria nenavázala na výhru 5:1 nad Brescií z minulého kola a je šestnáctá.

Fiorentina vyhrála v Neapoli 2:0 a bodově se na svého soupeře dotáhla. Pod druhý ligový triumf "Fialek" za sebou se podepsali Federico Chiesa a Dušan Vlahovič. Neapol prohrála v lize potřetí v řadě a od prosincového nástupu trenéra Gennara Gattusa nebodovala ve čtyřech z pěti utkání Serie A.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ministr zahraničí KLDR přišel o svůj post, tvrdí americký portál

Severokorejský ministr zahraničí Ri Jong-ho přišel o svůj post. Oznámil to americký portál NK News, který se specializuje na informace z KLDR. Pokud se zpráva potvrdí, půjde podle serveru o významnou změnu, která může mít nemalý vliv na severokorejskou diplomacii.

NK News se odvolává na své zdroje v Pchjongjangu, které uvedly, že dosavadního ministra by měl vystřídat Ri Son-kwon, někdejší šéf Výboru pro mírové sjednocení vlasti (CPRK). Tento diplomat byl mimo jiné vedoucím severokorejské delegace při klíčových jednáních mezi KLDR a Jižní Koreou na začátku roku 2018.

Ri Jong-ho působil ve funkci šéfa severokorejské diplomacie od roku 2016, zahraniční politikou se podle amerického serveru zabývá 38 let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy