Změňte zákony, za opisování se mají odebírat tituly, žádá slovenská škola po kauze ministryně Malé

Rektor Panevropské vysoké školy v Bratislavě Juraj Stern žádá, aby Slovensko uzákonilo možnost přísněji postihovat plagiátorství. Reaguje tak na kauzu české ministryně spravedlnosti Malé.
Náměstkyně jihomoravského hejtmana Taťána Malá.
Náměstkyně jihomoravského hejtmana Taťána Malá. | Foto: Šálek Václav

Praha - Slovensko by mělo zpřísnit zákony, aby bylo možné postihovat studenty, kteří získali titul podvodem. Požaduje to Panevropská vysoká škola v Bratislavě i v reakci na kauzu své absolventky Taťány Malé, která čelí podezření z plagiátorství.

"Prosím vás o pomoc při řešení a hlavně při postihovaní plagiátorství úpravou naší legislativy, a to buď novelizací vysokoškolského zákona, anebo zvláštní legislativní normou. Navrhujeme tvrdší sankce, dokonce i možnost odebrání takto neoprávněně získaného titulu," píše rektor soukromé školy Juraj Stern v dopisu adresovaném ministryni školství Martině Lubyové. Redakce má dokument z 29. června k dispozici, kauza kolem údajně opsané práce Malé vypukla o den dříve.

Ředitel bratislavské školy Michal Mutňanský Aktuálně.cz potvrdil, že dopis byl napsán i v reakci na pochybnosti kolem diplomové práce české ministryně. 

Slovenské zákony v současnosti odebrání vysokoškolského titulu neumožňují ani v případě, že se prokáže podvodné plnění studijních povinností. Ministerstvo školství pro Aktuálně.cz pouze připustilo, že se vysoké školy mohou dožadovat zneplatnění titulu soudní cestou. 

To ale Mutňanský zpochybňuje. "Vyjádření ministerstva školství k 'odebrání', respektive 'zneplatnění' vydaného dokladu o vysokoškolském vzdělání považujeme za věcně nesprávné a nemající oporu v žádném zákoně Slovenské republiky," uvedl ředitel.

Považuje za překvapující, že ministerstvo připisuje vysokým školám postavení potenciálních žalobců. "Cítím se jako zástupce školy v pozici poškozeného. Státní systém nefunguje," dodává k celé situaci.

Bez nové legislativy podle Mutňanského nemůže škola ani v případě Malé nic podnikat. "Já musím ctít presumpci neviny. Pro nás je paní Malá studentka, která ukončila naši školu. Studovala pět roků. Viděl jsem všechny výstupy jejích závěrečných zkoušek, které jsou na úrovni velmi slušného průměru a nadprůměru," dodal ředitel školy.

Rektorka zřejmě o odebrání titulu usilovat nebude

Malá čelí podezření i u své starší diplomové práce o chovu králíků, kterou v roce 2005 obhájila na Mendelově univerzitě v Brně.

V Česku mohou podle ministerstva školství zahájit správní řízení o odebrání titulu rektoři. "Příslušným k tomuto řízení je rektor vysoké školy a postupuje se v něm podle správního řádu. V minulosti již taková řízení proběhla a byla předmětem přezkumů soudy," sdělilo ministerstvo školství Aktuálně.cz.

Rektorka Danuše Nerudová sice v úterý připustila, že Malá část své práce opsala, správní řízení s ní ale nejspíše nezahájí. "Situaci konzultuji s právníky, nicméně další postup dle správního řádu vzhledem k okolnostem považuji za vysoce nepravděpodobný," řekla redakci Nerudová.

Ta věc by se měla dál šetřit, je to ale primárně věc předsedy vlády, míní místopředseda Legislativní rady vlády a ústavní právník Aleš Gerloch. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 13 minutami

Boxerka Gajdová má z juniorského MS bronzovou medaili

Boxerka Veronika Gajdová získala na juniorském mistrovství světa bronzovou medaili. V semifinále váhy do 60 kg prohrála 1:4 na body s Indkou Vinkou.

Členka Sportovního klubu Boxing Praha se v polských Kielcích postarala o třetí českou medaili ze světového šampionátu juniorů a první v kategorii juniorek. Navázala na bronz Petra Barvínka z roku 2000 a medaili stejné hodnoty Zdeňka Chládka z roku 2008.

Gajdová na turnaji zaznamenala dvě vítězství. Nejprve zdolala jednoznačně 5:0 moldavskou soupeřku Cristinu Chiperovou a do semifinále postoupila po boji s Badmaarag Ganzorigovou z Mongolska, kterou zdolala 3:2.

"Získat medaili na juniorském mistrovství světa je úžasný pocit. Boxuju teprve dva roky," uvedla vytáhlá česká boxerka na webu mezinárodní asociace AIBA. "Jsem vyšší než většina soupeřek v mé kategorii a můžu toho patřičně využívat," řekla Gajdová.

před 37 minutami

Rusko bude mít brzy u hranic s Ukrajinou přes 120 tisíc vojáků, tvrdí ministr

Rusko bude mít brzy u hranic s Ukrajinou více než 120 tisíc vojáků, řekl ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba. Podle šéfa ukrajinské diplomacie jsou v současné vypjaté situaci zapotřebí nové sankce proti konkrétním sektorům ruského hospodářství. V pondělí na jednání se svými protějšky z Evropské unie prý nicméně ukrajinský ministr necítil, že by evropské země měly v tuto chvíli "chuť" uvalit na Rusko další ekonomické postihy.

"Ruští vojáci stále přiházejí do blízkosti našich hranic," prohlásil v úterý Kuleba na tiskové konferenci. "Během týdne čekáme, že celkové síly dosáhnou přes 120 tisíc vojáků," dodal s tím, že to neznamená, že se na tomto počtu navyšování ruských sil v oblasti zastaví. Kyjev podle Kuleby nechce válku ani další stupňování napětí, nelze však říci, jaké další kroky podnikne Moskva.

Zdroj: ČTK
Další zprávy