Změňte zákony, za opisování se mají odebírat tituly, žádá slovenská škola po kauze ministryně Malé

Karolína Oškerová, Michaela Dvořáková
4. 7. 2018 15:52
Rektor Panevropské vysoké školy v Bratislavě Juraj Stern žádá, aby Slovensko uzákonilo možnost přísněji postihovat plagiátorství. Reaguje tak na kauzu české ministryně spravedlnosti Malé.
Náměstkyně jihomoravského hejtmana Taťána Malá.
Náměstkyně jihomoravského hejtmana Taťána Malá. | Foto: Šálek Václav

Praha - Slovensko by mělo zpřísnit zákony, aby bylo možné postihovat studenty, kteří získali titul podvodem. Požaduje to Panevropská vysoká škola v Bratislavě i v reakci na kauzu své absolventky Taťány Malé, která čelí podezření z plagiátorství.

"Prosím vás o pomoc při řešení a hlavně při postihovaní plagiátorství úpravou naší legislativy, a to buď novelizací vysokoškolského zákona, anebo zvláštní legislativní normou. Navrhujeme tvrdší sankce, dokonce i možnost odebrání takto neoprávněně získaného titulu," píše rektor soukromé školy Juraj Stern v dopisu adresovaném ministryni školství Martině Lubyové. Redakce má dokument z 29. června k dispozici, kauza kolem údajně opsané práce Malé vypukla o den dříve.

Ředitel bratislavské školy Michal Mutňanský Aktuálně.cz potvrdil, že dopis byl napsán i v reakci na pochybnosti kolem diplomové práce české ministryně. 

Slovenské zákony v současnosti odebrání vysokoškolského titulu neumožňují ani v případě, že se prokáže podvodné plnění studijních povinností. Ministerstvo školství pro Aktuálně.cz pouze připustilo, že se vysoké školy mohou dožadovat zneplatnění titulu soudní cestou. 

To ale Mutňanský zpochybňuje. "Vyjádření ministerstva školství k 'odebrání', respektive 'zneplatnění' vydaného dokladu o vysokoškolském vzdělání považujeme za věcně nesprávné a nemající oporu v žádném zákoně Slovenské republiky," uvedl ředitel.

Považuje za překvapující, že ministerstvo připisuje vysokým školám postavení potenciálních žalobců. "Cítím se jako zástupce školy v pozici poškozeného. Státní systém nefunguje," dodává k celé situaci.

Bez nové legislativy podle Mutňanského nemůže škola ani v případě Malé nic podnikat. "Já musím ctít presumpci neviny. Pro nás je paní Malá studentka, která ukončila naši školu. Studovala pět roků. Viděl jsem všechny výstupy jejích závěrečných zkoušek, které jsou na úrovni velmi slušného průměru a nadprůměru," dodal ředitel školy.

Rektorka zřejmě o odebrání titulu usilovat nebude

Malá čelí podezření i u své starší diplomové práce o chovu králíků, kterou v roce 2005 obhájila na Mendelově univerzitě v Brně.

V Česku mohou podle ministerstva školství zahájit správní řízení o odebrání titulu rektoři. "Příslušným k tomuto řízení je rektor vysoké školy a postupuje se v něm podle správního řádu. V minulosti již taková řízení proběhla a byla předmětem přezkumů soudy," sdělilo ministerstvo školství Aktuálně.cz.

Rektorka Danuše Nerudová sice v úterý připustila, že Malá část své práce opsala, správní řízení s ní ale nejspíše nezahájí. "Situaci konzultuji s právníky, nicméně další postup dle správního řádu vzhledem k okolnostem považuji za vysoce nepravděpodobný," řekla redakci Nerudová.

Ta věc by se měla dál šetřit, je to ale primárně věc předsedy vlády, míní místopředseda Legislativní rady vlády a ústavní právník Aleš Gerloch. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Do areálu amerického velvyslanectví v Bagdádu dopadly tři rakety

Do areálu amerického velvyslanectví v irácké metropoli Bagdádu dopadly tři rakety. Jedna z nich zasáhla jídelnu. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na bezpečnostní zdroj. O obětech či raněných se agentura nezmiňuje.

Podle AFP je to poprvé, co rakety zasáhly přímo americkou ambasádu nacházející se v opevněné a přísně střežené Zelené zóně, kde sídlí vláda a mnoho dalších zahraničních zastoupení.

před 3 hodinami

Samková si v druhém závodu v Kanadě polepšila na páté místo

Snowboardcrossařka Eva Samková skončila ve druhém závodu Světového poháru v kanadském zimním středisku Big White pátá a o místo vylepšila výsledek ze soboty. Vyhrála Australanka Belle Brockhoffová, která oplatila porážku Italce Michele Moioliové.

Mezi muži zvítězil v závodě, který se jel místo plánované soutěže družstev jako náhrada za zrušený SP v německém Feldbergu, Ital Lorenzo Sommariva. Jan Kubičík vypadl v prvním kole.

Úřadující mistryně světa a obhájkyně křišťálového glóbu Samková prošla z osmifinále i čtvrtfinále suverénně z prvního místa, semifinále se jí ale nepovedlo. V malém finále si tentokrát pozici v čele pohlídala.

Vedení v průběžném pořadí udržela Moioliová před Brockhoffovou, Samková je dál třetí. Další závody SP ve snowboardcrossu jsou na programu po zrušení Feldbergu až na začátku března v Sierra Nevadě, finále ve Veysonnaz se pojede v polovině března.

Další zprávy