Podezření z plagiátorství čelí i ministr obrany Metnar. Odstoupím, pokud se problém potvrdí, říká

ČTK ČTK
Aktualizováno 25. 7. 2018 13:54
Podezření z plagiátorství se týká diplomové práce na téma kolektivní investování, kterou Metnar obhájil v roce 2004 na Ostravské univerzitě.
Lubomír Metnar
Lubomír Metnar | Foto: Honza Mudra

Praha - Ministr obrany Lubomír Metnar ve své diplomové práci z roku 2004 řádně neuváděl citované zdroje, uvedla Česká televize (ČT). Metnar si proto chce svoji práci znovu prostudovat a v případě, že se podezření z plagiátorství potvrdí, nevylučuje rezignaci. Práci nyní analyzuje, vyjádří se k ní do konce týdne. S premiérem Andrejem Babišem (ANO) je v kontaktu a průběžně ho o záležitosti informuje.

Podezření z plagiátorství se týká diplomové práce na téma kolektivní investování, kterou Metnar obhájil v roce 2004 na Ostravské univerzitě. Podle ČT sice práce obsahuje seznam použitých zdrojů, v samotném textu je ale jen velmi málo průběžných odkazů. Nejméně osm stran je úplně převzatých z knihy nebo je text jen mírně upraven, aniž by bylo jasně vyznačeno, že jde o převzatý text, uvedla televize.

"V této práci chybí odkazy na uvedené zdroje. Proto nebylo jednoduché odlišit, co je vlastní přínos a co bylo přepsáno z nějakých zdrojů," řekl ČT specialista Jan Mach z Vysoké školy ekonomické v Praze.

Metnarovu práci porovnal s knihou prorektora pro vědu na Vysoké škole ekonomické v Praze Petra Musílka, kterou Metnar uvedl v seznamu použité literatury. Na několika stranách kontrolované práce přitom podle Macha autor z této knihy čerpá, aniž by ji uvedl jako zdroj. "Neoznačil bych to jako plagiát, ale za horší práci se zdroji," konstatoval.

Metnar podezření z plagiátorství označil za překvapení. "Jsem si byl jist, že veškeré zdroje jsem uváděl," řekl ministr ČT. Práci si chce znovu prostudovat, a pokud se podezření potvrdí, zváží rezignaci. "Může to tak i dopadnout, nevylučuji tuto variantu," řekl Metnar ČT.

Vedoucí Metnarovy diplomové práce, nyní místostarostka Příbora Dana Forišková (KDU-ČSL), serveru iDNES.cz řekla, že pokud se Metnarovo pochybení prokáže, měl by podle jejího názoru rezignovat. Forišková uvedla, že vždy upozorňovala studenty na nutnost uvést zdroj. "Vedla jsem několik prací jak na Vysoké škole báňské, tak na Ostravské univerzitě a když jsem přišla na to, že student něco opsal, tak jsem ho na to upozornila. Ale nemusíte na všechno přijít," řekla serveru.

Odpovědnost je na autorovi, tvrdí oponent

Podle oponenta práce Svatopluka Slováka je odpovědnost na Metnarovi. "Já si myslím, že pokud nastalo pochybení, tak jednoznačně na straně autora. Tenkrát nebyly systémy, které tyto věci zachytí," sdělil.

Mluvčí Ostravské univerzity Adam Soustružník řekl, že si zástupci univerzity musí nejdříve prostudovat Foriškové posudek k Metnarově práci. Dodal, že Forišková v současnosti zaměstnankyní univerzity není.

Server Blesk Zprávy v úterý uvedl, že Babiš chce počkat na výsledek analýzy Metnarovy práce. Na rozhodnutí předsedy vlády odkázal i mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček. "Nyní nebudeme věc komentovat. Pan premiér již oznámil, že vyčká na výsledky analýzy předmětné práce," napsal Ovčáček. Zeman minulý týden v rozhovoru řekl, že plagiátorství je krádež a jakýkoliv ministr, kterému je prokázána krádež, by měl nejen odstoupit, ale ani neaspirovat do veřejné funkce.

Ministerstvo obrany po odvysílání zprávy ČT uvedlo, že Metnar ruší kvůli změně pracovního programu svou středeční návštěvu Slovenska.

Metnar vystudoval Vyšší policejní školu Ministerstva vnitra ČR, při zaměstnání Pedagogickou fakultu Ostravské univerzity, kde získal titul magistr. 

V roce 2004, kdy Metnar diplomovou práci obhajoval, ještě Ostravská univerzita neměla počítačový systém na odhalování plagiátů. Vysoká škola ho používá od roku 2008. "Na tu diplomovou práci se ještě podíváme. Probereme to například s oponentem této práce, který na univerzitě nadále působí," řekl ČT mluvčí Ostravské univerzity Adam Soustružník.

Podle Petra Musílka, který je autorem knihy, z níž Metnar čerpal, se ministr zřejmě nedopustil vědomého plagiátorství. Některé pasáže jeho práce považuje odborník za věcně "poměrně dobře zpracované". Kvalita zpracování práce by podle něj ale mohla být lepší.

"I když absolvent L. Metnar knihu Trhy cenných papírů uvádí v použité literatuře a několikrát i v textu, jsem toho názoru, že citační úroveň v úspěšně obhájené diplomové práci měla být i v roce 2004 na poněkud vyšší úrovni," uvedl ekonom ve svém prohlášení, které zaslal i premiérovi.

Pokud Ostravská univerzita sestaví odbornou komisi pro posouzení kvality Metnarovy diplomové práce, je Musílek připraven se na její činnosti podílet, dodal.

Média v posledních třech týdnech upozornila na podezření z plagiátorství v diplomových pracích bývalé ministryně spravedlnosti Taťány Malé (ANO) a bývalého ministra práce a sociálních věcí Petra Krčála (ČSSD). Malá z toho důvodu rezignovala 9. července, Krčál před týdnem. Oba své práce na českých univerzitách odevzdali v době před rokem 2008, kdy se ještě plagiáty neodhalovaly pomocí speciálního softwaru.

 

Právě se děje

Další zprávy