Majetek města Liberce spravuje obchodník s realitami

Martina Machová, spolupracovník Aktuálně.cz
26. 3. 2008 23:30
Úředník své podnikání neoznámil. Radnice to nežádala

Liberec - Úředník Josef Mazáč z Liberce pracuje na magistrátu svého města ve funkci, ve které má spravovat jeho majetek. Tentýž Josef Mazáč je současně stoprocentním vlastníkem liberecké realitní kanceláře MA-reality.

Ve vedoucích funkcích spojených se zodpovědností za městský majetek se Josef Mazáč pohybuje od roku 1996. V roce 2001 si však založil vlastní firmu zabývající se obchodováním s nemovitostmi a nikomu ze svých nadřízených z magistrátu to ani neoznámil. Nic ho k tomu totiž nezavazuje a nikdo to po něm nežádal.

"Ano, je to moje společnost," potvrdil vlastnictví realitní firmy Josef Mazáč. "Nechci ji rušit, protože mne její založení již něco stálo. Nechávám si ji na dobu, až odejdu z radnice. Pak bych si na sebe stáhl i jednatele," uvedl Josef Mazáč pro Aktuálně.cz.

Ve svém podnikání nevidí žádný střet zájmů a tvrdí, že v současnosti je jeho firma takřka mrtvá, tedy nevykazuje žádnou činnost.

Vedoucím odboru majetku města je Josef Mazáč od října 2007. Jeho odbor má například za úkol vést evidenci nehmotného i hmotného investičního majetku nebo vytipovávat majetek města, který je možno privatizovat.

Přesto je podle současných českých zákonů vše v pořádku. Jednatelem společnosti je totiž Mazáčův syn a tím je podnikání vysoce postaveného úředníka legální.

Nevíme o tom, tvrdí radní

Společnost MA-reality byla založena v roce 2001. O rok později přepsal Josef Mazáč jednatelství na svého syna Michala. Ten ji vede dosud. Firma nemá vlastní  internetové stránky, o její existenci však informují různé internetové vyhledavače.

Odbor majetku města
Autor fotografie: Ondřej Besperát

Odbor majetku města

  • Vede veškerou evidenci nehmotného a hmotného investičního majetku
  • Zpracovává podklady o provedených inventarizacích a jejich výsledcích pro inventarizační komisi
  • Navrhuje orgánům magistrátu vypořádání vztahů k majetku, zejména nemovitostem
  • Komplexně zajišťuje proces prodeje, včetně organizace případných dražeb, výběrových řízení atd.
  • Eviduje všechny smluvní vztahy k majetku města, jako jsou například nájmy, výpůjčky atd.
  • Vytipovává veškerý nepotřebný majetek města, který je možno privatizovat
  • Posuzuje a předkládá  návrhy privatizačních projektů

Zdroj: www.liberec.cz

Josef Mazáč přitom denně rozhoduje o majetku města, a to nejen o prodejích, ale také o výpůjčkách a pronájmech. Každý měsíc předkládá jeho odbor zastupitelstvu Liberce několik desítek privatizačních projektů.

O podnikání Josefa Mazáče nevěděli zastupitelé a dokonce ani členové nejužšího vedení města. Ti tvrdili, že první informaci o tom dostali až od Aktuálně.cz.

"Je to pro mě novinka. Na první pohled se to zdá zvláštní," přiznal náměstek primátora Milan Šír z ČSSD. Že by ale mohly soukromé aktivity ovlivňovat rozhodování úředníka se nedomnívá. "Veškeré prodeje jdou přes radu města a zastupitelstvo. Případná manipulace by byla obtížná," dodal náměstek.

Také tajemníka libereckého magistrátu informace překvapila, problém ale ani on nevidí. "Zákon úředníkům nezakazuje vlastnické podíly ve společnostech. Nepřipouští jen, aby byli v dozorčích radách či správních orgánech společností. Například jednateli," sdělil tajemník magistrátu Marek Řeháček.

Magistrát nemá žádný kodex

Nevládní organizace zabývající se prevencí a odhalováním korupce Transparency International však upozorňuje, že stav na liberecké radnici není zcela obvyklý.

"Tento případ vidím jako možný střet zájmů, minimálně vyvolává spekulace," zhodnotil situaci na liberecké radnici ředitel Transparency International David Ondráčka.

"Tajemník by měl zvážit, zda podnikání tohoto úředníka nevrhá stín na radnici a jestli nemůže dojít k zpochybnění její nezávislosti," konstatoval Ondráčka. Josef Mazáč by se pak podle něj měl rozhodnout, zda chce podnikat či vykonávat svůj úřad.

Poprvé o Mazáčově firmě slyšel i opoziční zastupitel Jan Korytář ze Strany zelených, který se v Liberci problematice střetu zájmů věnuje. "Zdá se mi to za pomyslnou hranicí. Řešením by mohl být etický kodex. Politická reprezentace by se tak mohla dohodnout, co je košer a co nikoli," míní Korytář.

Liberec by se v tomto ohledu mohl učit od pražského magistrátu. "Pražský etický kodex by toto nedovolil. Vedlejší aktivity zde musí úředníci oznámit," uvedl Tomáš Kramár ze společnosti Oživení, která se etikou veřejné správy zabývá.

Etický kodex je na magistrátu v Praze zabudován do pracovních smluv a ohlášení soukromého podnikaní vyžaduje. Pokud nařízení zaměstnanec nedodrží, jde o porušení pracovní kázně a hrozí mu postih.

Korupce a Liberec? Časté téma

Liberec má již dlouhodobě pověst jednoho z nejzkorumpovanějších měst v republice. Na neprůhlednost rozhodování magistrátu opakovaně upozorňovala i společnost Transparency International.

K důvěryhodnému obrazu radnice v očích veřejnosti neprospěla ani takzvaná "česká losovačka", kde jednu z hlavních rolí hraje významná liberecká stavební firma Syner. Karlovarské radnici v této kauze udělil antimonopolní úřad za podivné losování zakázky na multifunkční sportovní halu půlmilionovou pokutu, policie však případ odložila.

Čtyři představitelé Syneru stále stojí před soudem za úplatkářskou aféru kolem zakázky na libereckou porodnici.

Minulý týden pak soud zprostil obžaloby bývalého vedoucího Stavebního úřadu v Liberci Vladimíra Andrese. Ten čelil obvinění ze zneužití pravomoci veřejného činitele za to, že zvýhodnil bytové družstvo Nové Pavlovice, když povolil jeho stavbu rodinných domů přes odpor odboru životního prostředí. Sám si pak jeden z domů koupil.

 

Právě se děje

Další zprávy