V Maďarsku po zrušení cenového stropu pohonných hmot výrazně zdražil benzin i nafta

ČTK ČTK
7. 12. 2022 20:21
Pohonné hmoty na čerpacích stanicích v Maďarsku po úterním zrušení cenového stropu výrazně zdražily. Maďarská ropná společnost MOL ve středu doporučila prodávat litr benzinu za 641 forintů, tedy za téměř 38 korun a litr nafty za 699 forintů, v přepočtu přes 41 korun. Podle maďarských médií však ve středu byly ceny na některých čerpacích stanicích ještě vyšší.
Čerpací stanice společnosti MOL.
Čerpací stanice společnosti MOL. | Foto: MOL

Zrušení cenového stropu vláda oznámila v úterý pozdě večer. Přikročila k němu na návrh společnosti MOL, která již dříve varovala, že situace kolem zásobování pohonnými hmotami v Maďarsku je kritická.

Zahraniční podniky po loňském zavedení cenového stropu omezily dodávky paliv do Maďarska, v poslední době situaci podle firmy MOL navíc zkomplikovaly snahy lidí vytvářet si zásoby pohonných hmot. "MOL je na konci svých sil," prohlásil v úterý generální ředitel Zsolt Hernádi.

Podle maďarských médií  benzin na některých čerpacích stanicích stál kolem 700 forintů, v přepočtu přes 41 korun, za litr a nafta dokonce více než 800 forintů, tedy přes 47 korun, za litr. Maďarská vláda zavedla strop 480 forintů za litr loni v listopadu.

Později cenový strop zrušila pro automobily se zahraniční poznávací značkou a následně jeho platnost omezila na automobily v osobním vlastnictví, zemědělská vozidla a vozy taxislužby.

Zrušení cenového stropu oznámil šéf kanceláře maďarského premiéra Gergely Gulyás, který krok spojil se sankcemi Evropské unie týkajícími se ruské ropy. "Zavedení sankcí způsobilo výrazné problémy se zásobováním Maďarska energetickými surovinami," uvedl šéf kabinetu maďarského konzervativního premiéra Viktora Orbána.

Zrušení cenového stropu u pohonných hmot se zřejmě odrazí ve vývoji maďarské inflace. Ta se v říjnu vyšplhala na 21,1 procenta, tedy na nejvyšší úroveň v zemích Visegrádské skupiny, kam patří ještě Česko, Slovensko a Polsko.

Video: Maďarsko doplácí na Orbánovu strategii. Lidem to ale nedochází, říká maďarský novinář (7. 12. 2022)

Orbánova strategie vyjednat Maďarsku výjimku na ruský plyn ho dohnala. Nakupujeme za vyšší ceny, než jaké jsou na burze. Maďaři si to ale neuvědomují. | Video: Michael Rozsypal
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 45 minutami

Novým koordinátorem Národní ekonomické rady vlády bude David Havlíček

Novým koordinátorem Národní ekonomické rady vládybude od poloviny února David Havlíček. Novinářům to dnes po jednání řekl současný koordinátor Jan Procházka, který se stane členem bankovní rady České národní banky.

Havlíček už členem Národní ekonomické rady je. Zastává i post poradce předsedy vlády Petra Fialy (ODS) a působí v Exportní garanční a pojišťovací společnosti jako vedoucí finančního úseku a správy pojistných událostí. V těchto funkcích plánuje zůstat i nadále, uvedl Havlíček.

"Na práci pana Procházky se budu snažit maximálně navázat. Myslím si, že spolupráce Národní ekonomické rady a vlády je velmi těsná a chtěl bych v ní pokračovat," řekl Havlíček. Zdůraznil, že role koordinátora je především organizační. "Mým úkolem bude hlavně dávat výstupy pracovních skupin dohromady a prezentovat je na zasedání," doplnil.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Letecké společnosti v USA zrušily kvůli ledové bouři přes 2200 letů

Letecké společnosti ve středu zrušily ve Spojených státech přes 2200 letů. Několik amerických států od Texasu po Západní Virginii zasáhla ledová bouře. Informovala o tom agentura Reuters. Podle webu FlightAware, který sleduje lety, bylo do šesté hodiny večerní do poledne místního času v New Yorku), zrušeno 2219 mezinárodních a vnitrostátních spojů. Zpožděno bylo 1752 letů.

"Zimní bouře má tento týden dopad na náš provoz, což je příčinou značného počtu zrušených letů," uvedla společnost American Airlines v prohlášení. Dodala, že lety ruší preventivně a informuje o tom cestující.

Americký Úřad pro civilní letectví (FAA) v úterý na twitteru varoval, že cestující mohou v některých oblastech, například ve městech Dallas, Fort Worth a Memphis, očekávat sněhové srážky, které mohou způsobit zpoždění v ketecké dopravě.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Úřady by mohly do konce roku digitalizovat vyřizování všech dávek, říká Jurečka

Všechny dávky budou možná lidé moci od příštího roku vyřizovat digitálně. On-line by se neměla dát podat jen žádost, ale elektronický by měl být celý proces. Úřady by si také měly co nejvíc údajů vyměňovat a obstarat samy. Na dnešní tiskové konferenci to řekl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Možnost vyřizovat dávky jako dosud dál zůstane.

"Do konce roku máme ambici, aby všechny dávky byly plně digitalizované. V tento okamžik je to šest dávek," uvedl Jurečka.

Ministerstvo práce léta sklízelo kritiku za stav digitalizace. Elektronicky začaly úřady práce s klienty komunikovat víc až za covidové epidemie, kdy bylo dočasně možné posílat žádosti a ofocené doklady elektronicky. On-line žádaly pak i firmy o příspěvek na mzdy z programu Antivirus. V minulém roce zákon umožnil dokládání elektronických záznamů či kopií dokumentů natrvalo. On-line se dá podat žádost o příspěvek na bydlení, rodičovskou a přídavky na děti. Do výčtu patří i humanitární dávka pro uprchlíky, solidární příspěvek za ubytování běženců a loňský bonus 5 tisíc korun na dítě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy