Lžete, volal u soudu na policisty heparinový vrah

Jiří Máslo (spolupracovník redakce)
11. 2. 2008 18:45
Policie odmítá, že by Zelenka dostal výprask
Petr Zelenka u soudu
Petr Zelenka u soudu | Foto: Jiří Máslo

Praha - Proces s heparinovým vrahem Petrem Zelenkou, který je obžalován ze zabíjení pacientů s pomocí heparinu, dnes pokračoval výslechem dvou policistů.

K soudu přišel Jan Lomnický a Hana Kvasničková, které Zelenka jmenovitě označil jako ty, kteří na něj činili nátlak a nutili ho k výpovědi.

"Stále jste jen opakoval, ať si vzpomenu, kterým pacientům jsem dal heparin. Od Vás i od ostatních jsem slyšel jen nadávky a urážky," řekl u soudu Zelenka Lomnickému.

Ten to však popřel a tvrdil, že Zelenkova výpověď byla spontánní a bez potíží spolupracoval.

"Lžete," zvyšoval hlas Zelenka. "Stál jste mi 10 centimetrů od obličeje. Křičel na mě a sliboval, že s tím přestanete, jen když začnu vypovídat," zdůrazňoval Zelenka.

Také policistka Hana Kvasničková měla být podle obžalovaného při výslechu hrubá. "Pořád opakovala, ať už řeknu těch 16 nebo 17 pacientů, které potřebují slyšet. Taky mě nutila, abych opravoval své zápisky o pacientech, kterým jsem podal heparin. Chtěla, abych u jednoho přepsal operaci břicha na operaci hrudníku. U jiného, ať změním ročník narození," popisoval údajné chování policistky Zelenka.

Policistka to však odmítla. "Lžete, jenom pořád lžete," reagoval Zelenka.

Byl Zelenka při výslechu bit?

V soudní síni přišla řeč i na to, že jiní policisté měli Zelenku dokonce bít a Lomnický s Kvasničkovou o tom vědí. K napadení mělo dojít v jihlavské nemocnici a nakonec i na Okresním ředitelství Policie v Havlíčkově Brodě - při prvním výslechu.

"Je pravda, že eskorta přivedla pana Zelenku se zraněním na čele," potvrdila policistka Kvasničková. "Vím, že zraněn měl být při sundávání pout, kdy upadl. O tom, že by ho někdo bil při výslechu, nevím nic," dodala.

"Věřím tomu, že policisté Petra Zelenku skutečně zbili," řekl duchovní Petr Kobiela.
"Věřím tomu, že policisté Petra Zelenku skutečně zbili," řekl duchovní Petr Kobiela. | Foto: Jiří Máslo

O tom, že by si mohl Petr Zelenka způsobit zranění sám, však pochybuje duchovní Petr Kobiela, který ho pravidelně navštěvuje ve vazbě.

Sám ho viděl až čtyři dny poté, co měl být bit, přesto prý byla zranění viditelná. "Byl ve zbídačelém stavu. Měl tržnou ránu na spánku a na ní asi čtyři stehy. Ještě mu trčely nitě ven," řekl duchovní. "Měl i krvavé stopy na nose a na ústech. Ve tváři byl oteklý. Ještě nikdy jsem ve vazbě neviděl nikoho, aby byl v tak strašném stavu," dodal.

Na otázku, zda skutečně věří, že zranění Zelenkovi způsobili policisté, duchovní odpověděl: "Vyprávěl mi to tak, že bylo zřejmé, že to bití asi prožil. Od té doby o tom mluví stále stejně, takže nemám důvod nevěřit. Obdivuji, že dnes povstal a policistům byl schopen říct, že lžou. Přímo do očí."

Zelenka byl psychicky v pořádku, říkaly sestry

"To jsou Petrovy poznámky, kde psal komu dal heparin," ukazoval dnes otec obžalovaného. "To jsou přesně ty poznámky, u kterých ho policisté nutili, aby je upravoval podle jejich požadavků," tvrdil Zelenka starší.
"To jsou Petrovy poznámky, kde psal komu dal heparin," ukazoval dnes otec obžalovaného. "To jsou přesně ty poznámky, u kterých ho policisté nutili, aby je upravoval podle jejich požadavků," tvrdil Zelenka starší. | Foto: Jiří Máslo

U soudu vypovídaly v pondělí také tři zdravotní sestry, kterých se soud ptal na chování Petra Zelenky. Soudce zajímalo, jak se choval ke kolegům i  k pacientům. Všichni se shodli, že byl velmi pracovitý a choval se slušně.

Obhájce během procesu často poukazuje na to, že Petr Zelenka údajně konzumoval léky na uklidnění a ty měly snížit jeho příčetnost. Ani dnešek nebyl výjimkou.

Všechny sestry však vypověděly, že u něj žádné výkyvy nálad nepozorovaly. Nevšimly si ani vlivu jakýchkoli léků. "Choval se úplně normálně, žádné odchylky od normálu jsem si nevšimla. Choval se stejně, jako my ostatní," uvedla jedna ze sester.

U soudu byl i soudní znalec

K výpovědi se v pondělí dostavil soudní znalec, psycholog Slavomil Hubálek. Obhájce Zelenky se pokusil jeho výpovědi zabránit: "Obžalovaný vás označil za podjatého a státní zastupitelství si přizvalo jiného znalce. Jste tedy podjatý a dá se očekávat, že i vaše dnešní výpověď bude podjatá," hřímal advokát Jan Herout.

Zelenka pak o Hubálkovi řekl, že mu nadával do vrahů a posílal ho na Sibiř.

"Obžalovaného jsem rozhodně nepobízel k sebezvraždě," bránil se u soudu psycholog Slavomil Hubálek.
"Obžalovaného jsem rozhodně nepobízel k sebezvraždě," bránil se u soudu psycholog Slavomil Hubálek. | Foto: Jiří Máslo
Přečtěte si více o hádce se soudním znalcem:
Experta Slavomila Hubálka napadl obhájce, Zelenka i jeho otec
 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Trump příkazem usiluje o snížení právní ochrany sociálních sítí

Americký prezident Donald Trump dnes nařídil přezkoumat zákon, který chrání sociální sítě před převzetím zodpovědnosti za obsah zveřejněný jejich uživateli. Exekutivní příkaz podepsal v reakci na krok společnosti Twitter, která označila několik jeho zpráv za nepřesné. Podle názorů odborníků nemá jeho pokus valnou šanci na úspěch, napsaly světové agentury.

Trump příkazem útočí na ustanovení zákona z roku 1996, které dává společnostem Facebook, Twitter, Youtube a Google de facto imunitu vůči žalobám spojeným s veřejným obsahem, neboť jim udílí status pouhé platformy. Cílem prezidentova příkazu je změnit způsob, jakým je zákon využíván. Regulačním úřadům chce umožnit, aby se mohly vyjádřit k tomu, jak jednotlivé společnosti spravují obsah na sítích.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Odložený klimatický summit bude v listopadu 2021 v Glasgowě

Příští klimatický summit se uskuteční v první polovině listopadu 2021 ve skotském městě Glasgow. Na twitteru o tom dnes informoval britský ministr Alok Sharma, který má organizaci akce na starosti. Vrcholná schůzka se měla v Glasgowě uskutečnit už letos na podzim, kvůli pandemii byla ale v dubnu odložena.

Klimatický summit (COP26) se bude konat od 1. do 12. listopadu. Naposledy se představitelé zemí světa na vrcholné klimatické schůzce setkali loni v prosinci v Madridu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Letadlo z Karáčí před pádem třikrát narazilo do ranveje

Pilot pákistánského letadla, které se minulý týden zřítilo v Karáčí, při prvním pokusu o přistání kontrolní věži neoznámil, že mu nejde vysunout podvozek. Třikrát pak narazil do ranveje, než stroj zvedl a při druhém pokusu přistát havaroval. Podrobnosti z posledních chvil před neštěstím ve čtvrtek zveřejnila pákistánská vláda.

Airbus A-320, který letěl do Karáčí z Láhauru, se zřítil minulý pátek jen zhruba 1,5 kilometru od ranveje. Při nehodě zemřelo 97 lidí; dva pasažéři neštěstí přežili.

Pilot se poprvé pokusil přistát na letišti v pákistánském velkoměstě, neoznámil však nefunkční podvozek. Třikrát se při tomto pokusu dotkl motory ranveje. "Nebyl ve správné výšce … Kontrolní věž mu řekla, nejste ve vyžadované výšce, snižte svou výšku," uvedl pákistánský ministr pro civilní letectví, podle kterého pilot na toto odpověděl, že "to zvládne".

Pilot pak sdělil kontrolní věži několik vteřin před pádem, že ani jeden z motorů nefunguje a že má problém udržet výšku. Očekává se proto, že vyšetřovatelé zkontrolují, zda motory byly při nárazech poškozeny. Ve spodní části motoru se nachází klíčové komponenty, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Česko odpovědělo EU na výtku k voucherům, podle ministerstva jsou v pořádku

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) v termínu odeslalo Evropské komisi odpověď na vytýkací dopis k voucherům za zájezdy zrušené kvůli koronavirové krizi. Podle odpovědi jsou poukazy v pořádku. Komise Česku vytýká uzákonění možnosti pro cestovní kanceláře, vydávat za zrušené cesty vouchery na zájezdy místo hotovosti. V odpovědi ministerstvo předložilo právní argumenty, které podle úřadu svědčí o souladu české legislativy s právem Evropské unie, sdělil mluvčí MMR Vilém Frček.

Ministerstvo podle něj v dopise mimo jiné dokládá, že česká legislativa zranitelným spotřebitelům zachovává veškerá dosavadní práva, která mají u zájezdů zaručena. "Ostatním spotřebitelům tato práva neodepírá, pouze v zájmu naplnění účelu směrnice EU i za koronavirové situace odkládá možnost jejich vymáhání za předpokladu, že by spotřebitelé nevyužili alternativní nabídku voucherů namísto okamžité kompenzace za zrušení zájezdu z důvodu vyšší moci," uvedl Frček.

Česko umožnilo cestovním kancelářím místo hotovosti za zaplacené zálohy na zrušené zájezdy s plánovaným odjezdem od 20. února do 31. srpna vydávat klientům poukazy. Podle komise mají ale lidé právo na vrácení peněz.

Nárok na vrácení hotovosti budou mít čeští klienti, kteří poukaz nevyužijí do 31. srpna příštího roku k úhradě jiné cesty. Odmítnout mohou poukaz lidé ve věku nad 65 let, zdravotně postižení, nezaměstnaní, rodiče na mateřské nebo rodičovské dovolené, samoživitelky a samoživitelé či lidé, kteří nemohou kvůli koronaviru pracovat. Peníze mohou rovnou požadovat také školy v případě školních zájezdů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 3 hodinami

Agentura Fitch zhoršila úvěrový rating vlastníka Komerční banky

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings ve čtvrtek zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti francouzské bankovní společnosti Société Générale, která v Česku vlastní Komerční banku. Rating dlouhodobých závazků francouzského podniku snížila o jeden stupeň na úroveň A-. Tato ratingová známka se nachází na dolní hranici pásma vyšší střední kvality a stále signalizuje nízké riziko nesplácení závazků.

Zhoršení ratingu podle agentury odráží mimo jiné předpokládaný negativní vliv koronavirové krize na ziskovost společnosti Société Générale. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že jeho další snížení Fitch prozatím nepředpokládá.

Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému subjektu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu.

Société Générale koncem dubna oznámila, že se v letošním prvním čtvrtletí propadla do ztráty 326 milionů eur (8,8 miliardy Kč) po zisku 686 milionů eur před rokem. Firma kvůli koronavirové krizi ztrojnásobila rezervy na ztrátové úvěry a její výnosy klesly. Société Générale vlastní podíl 60,4 procenta v Komerční bance, která patří mezi největší banky v České republice.

Agentura Fitch upozornila, že hospodářské výsledky Société Générale byly v prvním čtvrtletí ovlivněny zhoršujícími se ekonomickými podmínkami a vrtkavostí na finančních trzích. Předpověděla, že provozní výsledky banky letos zůstanou pod tlakem a v příštím roce oživí pouze částečně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy