Kauza heparin: Začíná soud v případu sériových úmrtí

ves, Red Dom
21. 1. 2008 8:00
Obžalovanému exzdravotníkovi hrozí doživotí
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Hradec Králové - Sedm vražd a deset pokusů o ně. Soud dnes začíná řešit jeden z nejvážnějších případů ve své historii. Kauzu, v níž obžalovaný - bývalý zdravotní bratr havlíčkobrodské nemocnice Petr Zelenka - podával podle policie a žalobců pacientům nadměrné dávky léku Heparin.

V soudní síni se vystřídá víc než šest desítek svědků a čtyři soudní znalci. 

Krajský soud v Hradci Králové začne dnes ráno čtením obžaloby, pak by měla následovat Zelenkova výpověď.

Obžalovaný k soudu přijde. "Zelenka je k hlavnímu líčení předvolán a měl by se ho zúčastnit," řekl serveru České noviny předseda senátu Jiří Vacek.

Soud je naplánován až do února. Spis heparinové kauzy čítá dva tisíce stran a stejný počet příloh. Zelenkovi hrozí nejméně patnáctiletý trest, ale vzhledem k závažnosti činu může dostat i doživotí.

Napětí je znát: K výslechům se chystají i lékaři a sestry

První zprávy o vraždách v havlíčkobrodské nemocnici se objevily před více než rokem - v prosinci 2006. Atmosféru v havlíčkobrodské nemocnici ovlivňuje tato událost stále.

"Samozřejmě to sledujeme neustále a nyní ještě více. Začíná proces a mnozí naši zaměstnanci tam budou v roli svědků," řekla Aktuálně.cz mluvčí havlíčkobrodské nemocnice Petra Černo.

Ostře se ohrazuje proti zprávám, že by Zelenka mohl mít v nemocnici komplice, který by mu pomáhal. "Ne, hned jak se tyto spekulace objevily, obrátili jsme se na policii a ta nám nic podobného nepotvrdila."

Nemocnice zavedla opatření, aby se podobný případ nemohl opakovat. "Nakládání s léky má teď mnohem přísnější pravidla, zavedli jsme kamerový systém a další opatření v rámci akreditace, kterou musíme získat stejně jako ostatní nemocnice v kraji."

 

Právě se děje

Další zprávy