Praha - Český sport hledá po ztrátě Sazky každou korunu. Zhruba 400 milionů korun by mu měla přihrát novela loterijního zákona, kterou ve středu projedná rozpočtový výbor Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR.
Sportovci sami ovšem připouštějí, že se zatím mezi sebou vůbec nedohodli, jak by si tuhle finanční injekci rozdělili.
Konstrukce novely počítá s tím, že by stát loterijním firmám snížil daňovou sazbu o 5 procent. Celá operace by se ovšem týkala jen loterií a kurzových sázek, nikoli hracích automatů a videoloterijních terminálů.
A následná dohoda by pak vedla k tomu, že loterijní firmy převedou objem peněz, které takto ušetří, na konto Českého olympijského výboru.
Potíž je v tom, že se uvnitř sportovního prostředí dosud nepodařilo realizovat vizi Jiřího Kejvala, předsedy ČOV, že se právě olympijský výbor stane střešní organizací českého sportu.
Další velké sportovní spolky, které deník Aktuálně.cz oslovil, proto vyjádřily obavu, zda by takto získané finanční prostředky mohly jednoho dne doputovat i k nim.
"Kdyby všechny věci zůstaly nastaveny tak, jak jsou nyní, nejsem přesvědčena, že bychom z těch peněz něco dostali," říká Hana Moučková, starostka České obce sokolské.
Podobnou nejistotu vyjádřil i Zdeněk Ertl, šéf Sdružení sportovních svazů, bývalého Svazarmu. "Ještě jsme se o té věci s panem Kejvalem nijak konkrétně nebavili, žádná dohoda učiněna nebyla. Každopádně bych byl nerad, kdybychom nedostali nic."
Stanovisko Jiřího Kejvala, předsedy ČOV? "Jsem ve své pozici proto, abych zajistil českému sportu ty nejlepší podmínky. Neumím si představit situaci, kdy by se dělily finanční prostředky a organizace jako Sokol by nedostala nic. Transparentnost při rozdělování peněz a jednota sportovního hnutí je základní předpoklad dalšího směřování ČOV."
Volby nedopadly, jak si Kejval maloval
Původní Kejvalova idea byla průzračně čistá: V nově uspořádané struktuře sportu v ČR bude Český olympijský výbor jeho střešní organizací, což se před úpravou stanov projeví tak, že se místopředsedy ČOV stanou šéfové největších sportovních spolků v zemi, tj. ČSTV, Sokola a Sdružení sportovních svazů.
Jenže zůstalo jen u ideje. 1. listopadu se mu vymkly volby nového vedení ČOV z rukou. Miroslav Jansta, předseda ČSTV se sice místopředsedou olympijského výboru stal, jenže Ertl ani Moučková na tyto pozice provoleni nebyli, Ertl se stal jen řadovým členem výkonného výboru.
"V ČOV funguje rozumné křídlo v čele s panem Kejvalem a pak ti druzí, kteří se k tomu zatím staví postaru. Pro nás jako Sokol je důležité, aby byl sport pro všechny uznán v celé té hierarchii jako rovnoprávná složka - a k tomu zatím nedošlo," říká Moučková.
Podobně je na tom Ertlem vedená organizace, která sdružuje nezanedbatelnou základnu 600 000 členů. "O případném výtěžku z příspěvku loterijních firem jsme se sice ještě interně nebavili, nicméně ten návrh, aby se ulevilo loterijním firmám na daních a pak se ty prostředky distribuovaly na ČOV, nijak bombardovat nebudeme. To by pak do sportu nemuselo doputovat vůbec nic, a to samozřejmě nechceme," vysvětluje Ertl.
Sport přišel o 2,5 miliardy korun
Poté, co stát zdanil loterijní a hazardní firmy, přišel český sport orientačně o 2,5 miliardy korun ročně. Ty předtím dostával od provozovatelů loterií v rámci jejich odvodů na veřejně prospěšnou činnost.
Značnou část daňového výtěžku stát nasměroval do obecních pokladen a bylo na jednotlivých municipalitách, jak z "loterijních" peněz přispějí na sport či na kulturu. "A funguje to ve stylu 'případ od případu'. Někde mají osvíceného starostu, který ví, že sport je zapotřebí, jinde se na to bohužel dívají jinak," konstatuje Ertl.
Teď se tedy hledá způsob, jak peníze z loterií a sázek nasměrovat zase přímo zpátky do sportu. Legislativně není možné, aby zákon nařídil odvod přímo do rozpočtu Českého olympijského výboru.
"Proto se dohodli všichni provozovatelé loterií a kurzových sázek, že každoročně bezúplatně poskytnou ČOV finanční prostředky ve výši 5 % ze základu odvodu z loterií a z kurzových sázek. To za předpokladu, že bude legislativně snížen stávající odvod ve výši 20 % z loterií a kurzových sázek na 15 %," argumentují předkladatelé, kterými jsou poslanci Pavel Svoboda (ODS) a Jan Smutný (TOP 09).
Stát by se vzdal minimálně 210 milionů korun
Podle důvodové zprávy sníží navrhovaná úprava příjmy státního rozpočtu o 210 milionů a rozpočty obcí o 90 milionů korun.
Základní idea novely má podporu i u ministerstva financí, které připravuje pozměňovací návrh, který řeší jeden z nejvíce kritizovaných bodů návrhu - tedy naprostou absenci sankcí v případě, že by některá z loterijních společností odvod odmítla.
"Celá tato novela je šitá na míru ČOV, který je tu legislativně protežován. S tím problém nemám - problém mám s tím, že je tu předložena nekvalitní novela, obsahující mnoho věcí v rozporu s legislativou. Kromě retroaktivity je to také třeba absolutní absence sankcí," upozornila na tento problém na plénu sněmovny Jana Černochová.
Že se na zmíněném pozměňovacím návrhu pracuje, avizoval již během rozpravy k prvnímu čtení tohoto návrhu i sám ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Ten v rozpravě odhadnul, že pokud by byl návrh takto realizován, mohl by na konto ČOV nasměrovat ročně celkem 400 milionů korun.
Jiří Kejval, předseda ČOV, věří, že novela bude přijata. "Máme šanci, že Česká republika nebude v podstatě jedinou zemí v Evropské unii, kde odvody z loterií nesměřují na sport. Pokud bude zákon schválen, peníze budou směřovat na mládež, a to napříč sporty, olympijskými i neolympijskými."