Lobbista Vybíral: nová obvinění v korupční kauze

Sabina Slonková
25. 5. 2007 16:28
Policie si myslí, že poškodil nemocnici Na Homolce
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Protikorupční služba obvinila lobbistu Františka Vybírala v další korupční kauze. Tentokrát jej podezírá, že se zapojil do machinací s nemocničním vybavením.

Vybíral je spolu s několika státními úredníky už více než rok obviněn v kauze biolíh. Nejnovější případ podle zjištění Aktuálně.cz souvisí s pražskou nemocnicí Na Homolce.

Policie tvrdí, že si nemocnice objednala kardiochirurgický laserový systém od jedné brněnské firmy. Společnost nemocnici poslala faktury za 18 milionů, peníze inkasovala, ale zařízení nedodala.

"Vybíral a dva podnikatelé pak chtěli pomocí úplatku zařídit, aby po nich nemocnice nevyžadovala vrácení peněz ani netrvala na dodání systému," uvedl policejní důstojník obeznámený s případem.

Policejní rada Alena Vokráčková potvrdila, že protikorupční služba zahájila v tomto případu stíhání čtyř lidí. Jména odmítla potvrdit.

"Jde o trestné činy podplácení, přijímání úplatku, podvod a porušení povinností při správě svěřeného majektu," uvedla Vokráčková.

Jedním z obvniněných je podle informací Aktuálně.cz i bývalý ředitel nemocnice Na Homolce Oldřich Šubrt. Není ovšem stíhaný za korupci, ale pro podezření z porušení povinností při správě svěřeného majetku. Na policii se kvůli případu obrátilo nové vedení nemocnice Na Homolce.

"Podal jsem stížnost, protože si myslím, že je to absurdní. Jsem obviněn, že jsem dostatečně nezajistil plnění u jedné zakázky a později nepodnikl dostatečné kroky, abych vymohl její splnění. Myslím, že jsem udělal maximum a že moje kroky dostatečné byly," reagoval na obvinění policie pro Aktuálně.cz Šubrt.

Informace k případu zachytil na odposleších Útvar pro boj s organizovaným zločinem, který Vybírala a spol. stíhá v kauze biolíh.

 

Právě se děje

Další zprávy