Litvínov - O problémy v Litvínově se začal zajímat veřejný ochránce práv Otakar Motejl.
Do města, které se 17. listopadu stalo dějištěm největších pouličních nepokojů za posledních osm let, se ve středu vydal na osobní návštěvu. Prohlédl si sídliště Janov a jednal se zastupiteli města.
"Pan Motejl se chce osobně přesvědčit o tom, jaké jsou v Litvínově podmínky a jak to tam vypadá. A to proto, že se o Litvínovu v posledních dvou měsících hodně mluví," řekla ve středu mluvčí veřejného ochránce práv Iva Hrazdílková.
Klíče od bytu a dekret
Motejl jednal se starostou Michalem Šťovíčkem a místostarostou Martinem Klikou celé dopoledne. Jel se také podívat na problémové sídliště Janov.
"Starosta a místostarosta s panem Motejlem jednají, k jakým konkrétním problémům se ale dostanou, to nevím," řekla Kateřina Malčeková z litvínovské radnice.
Po jednání předal starosta města ombucmanovi dekret a klíče od jednoho z bytů v sídlišti. Řekl, že by si měl život tady sám na vlastní kůži vyzkoušet.
Radikálové se chtějí do Litvínova vrátit
Do ulic Litvínova se během listopadu dvakrát vypravili radikálové. Přijeli demonstrovat proti menšinám.
Při druhé demonstraci, která se konala 17. listopadu, se střetli s policií. Při potyčkách bylo zraněno 16 lidí.
Do Litvínova se chystají znovu, už několikrát žádali na radnici o povolení ke shromáždění.
Další demonstrace proti útokům neonacistů ohlásili na radnici také Romové a Židé. Město prozatím vyhovělo jen židovské komunitě.
Ústecký kraj čelí problémům s ghetty dlouhodobě. Je jich tu nejvíce z celé republiky. Také největší podíl obyvatel, 27 procent, označuje romská ghetta za dominantní problém kraje.
V kraji je velké množství levných bytů a stěhují se sem velké skupiny Romů. V současnosti tady žije 31 procent Romů z Česka