Lipavský míří na horkou půdu Trumpových republikánů. Je nutné s nimi mluvit, hlásí

Jan Horák Jan Horák
27. 4. 2023 16:42
Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) v pondělí 1. května odlétá na pětidenní pracovní návštěvu do Spojených států amerických. Jeho výprava má přitom rozměr, o kterém se dosud veřejně nevědělo. Vedle setkání se svým americkým protějškem Antonym Blinkenem hodlá jednat i s několika republikánskými kongresmany. Aktuálně.cz to potvrdil sám ministr. Republikáni mají většinu v dolní komoře Kongresu.
Bývalý americký prezident Donald Trump.
Bývalý americký prezident Donald Trump. | Foto: Reuters

Američtí republikáni a čeští Piráti by v diskusi o hodnotách našli jen málo společných názorů. Republikáni jsou konzervativní, zpochybňují právo žen na potrat, v postoji k sexuálním menšinám jsou mírně řečeno velmi zdrženliví a ctí tradiční rozdělení mužské a ženské role ve společnosti. Piráti jsou naopak ve zmíněných tématech velmi liberální.

Navzdory hlubokému hodnotovému rozdělení však ministr Lipavský během pobytu ve Spojených státech plánuje s republikánskými kongresmany jednat. Kongres je americký parlament, dolní komoru představuje Sněmovna reprezentantů a horní komorou je Senát. 

"Považuji za důležité hovořit ve Spojených státech s představiteli obou politických stran, zejména v období, kdy Sněmovnu reprezentantů ovládají republikáni a Senát demokraté," řekl Aktuálně.cz šéf české diplomacie. Podle informací redakce považuje Lipavský tuto část cesty za velmi důležitou.

S republikány i demokraty

S kým přesně se na republikánské půdě Kongresu Lipavský setká, v tuto chvíli není jisté. Personálie se vyjasní až po jeho příletu do USA. Podle informací Aktuálně.cz bylo v plánu jednání s jedním z nejvýraznějších republikánských senátorů Lindseyem Grahamem, schůzka se však kvůli časové kolizi nakonec neuskuteční.

Klíčovou postavou republikánů zůstává bývalý prezident Donald Trump, který se chce příští rok o nejvyšší úřad znovu ucházet. Stávající demokratický prezident Joe Biden oficiálně oznámil svou opětovnou kandidaturu tento týden. Trump si počátkem dubna vyslechl obžalobu z 34 dílčích zločinů, jichž se měl dopustit během prezidentské kampaně v roce 2016.

Ministr Lipavský čas rozdělí mezi obě hlavní politické síly i mimo Kongres. Sejde se s šéfy think-tanků International Republican Institute Danielem Twinningem i s Derekem Mitchellem z National Democratic Institute. Demokratický spolek svého času řídila bývalá americká ministryně zahraničí českého původu Madeleine Albrightová.

"Spojenectví se Spojenými státy je pro nás velice důležité bez ohledu na to, zda jsou tam u moci demokraté, nebo republikáni. Jakýkoliv český ministr zahraničí musí komunikovat s oběma stranami. Proto je dobře, že ministr Lipavský takto postupuje," řekl Aktuálně.cz ředitel Občanského institutu Roman Joch, který se americkou politikou dlouhodobě zabývá.

Joch upozorňuje, že stranou debat Lipavského s republikánskými kongresmany by měla zůstat zmíněná hodnotová témata, u nichž se obě strany rozcházejí. Naopak očekává věcnou diskusi. "Měla by se týkat čistě bezpečnostních zájmů obou zemí. Ministr zahraničí musí v první řadě hájit zájmy České republiky," dodal.

Ukrajina, Indo-Pacifik i Měsíc

"Spojené státy jsou jedním z našich nejdůležitějších spojenců, proto považuji za důležité setkávat se pravidelně s mým protějškem Tonym Blinkenem. Tentokrát budeme jednat o další pomoci Ukrajině, bezpečnostní spolupráci, energetické bezpečnosti. Dotkneme se i dalších témat, jako je Indo-Pacifik," popsal Lipavský pro Aktuálně.cz hlavní body svého programu.

Ministr zahraničí Jan Lipavský.
Ministr zahraničí Jan Lipavský. | Foto: Jakub Plíhal

Ministr také podepíše v sídle Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) ve Washingtonu přístup k programu Artemis, což je americká iniciativa pro spolupráci při výzkumu Měsíce, Marsu a dalších vesmírných těles. Vláda Petra Fialy (ODS) schválila účast Česka v programu letos v březnu.

Nejbližší ambicí iniciativy je přistání na Měsíci. První fází byla loňská mise Artemis I, kdy modul Orion z Floridy k Měsíci vynesla raketa Space Launch System. Modul za 26 dní nalétal 2,2 milionu kilometrů. Roku 2024 má vesmírné plavidlo s posádkou dosáhnout oběžné dráhy Měsíce, nejdříve o rok později už mají astronauti na Měsíci přistát.

Společně s Lipavským do Ameriky zamíří několik klíčových diplomatů z Černínského paláce. Podle informací Aktuálně.cz to budou ředitelka sekce mimoevropských zemí Veronika Kuchyňová Šmigolová nebo zvláštní zmocněnec pro koordinaci politiky vůči Rusku a bývalá dvojka na ambasádě v Moskvě Luboš Veselý.

Do USA dále z centrály české diplomacie vyrazí zmocněnec pro otázky energetické bezpečnosti Václav Bartuška, vedoucí odboru států Asie a Pacifiku Marek Libřický a zástupkyně ředitele kabinetu ministra Kristýna Plašilová, která se věnuje problematice Číny, Tchaj-wanu a bezpečnosti.

 

Právě se děje

Další zprávy