Praha - I dvacet let po odchodu posledního sovětského vojáka z Česka zůstávají v některých prostorách, které armáda využívala, pozůstatky nafty a dalších znečišťujících látek.
Sanace měly být podle původních propočtů dokončené v příštím roce, protáhnou se ale o čtyři roky kvůli postupnému krácení rozpočtů určených na vyčištění vojenských újezdů.
"Od začátku sanačních prací v roce 1991 bylo do konce roku 2010 vyčerpáno přibližně 1,438 miliardy korun, do plánovaného ukončení nasmlouvaných zakázek v roce 2016 se předpokládá vynaložení dalších zhruba 152 milionů korun," řekla mluvčí ministerstva životního prostředí Michaela Jendeková.
Původní termín 2012 je podle ní dosud uzavřenými smlouvami na sanační práce prodloužen do roku 2016 z důvodu postupného krácení přidělených finančních prostředků.
V srpnu roku 2008 ministerstvo uvádělo, že do sanací bylo zatím vloženo 1,353 miliardy korun. Za dva roky tak Česko na čištění prostor vynaložilo 85 milionů korun.
Kromě toho stát dělá rozsáhlou technickou inventuru stavu prostor po sovětské armádě na celém území Česka a práce mohou začít i tam, kde bude zjištěno závažné znečištění životního prostředí. Jako příklad uvedla Jendeková oblast Libavé.
Podívejte se, jak to po dvaceti letech vypadá v Milovicích a Ralsku:
V současnosti se čistí například lokality Milovice, Bruntál, Olomouc - Neředín. V oblasti Ralska, kterou tento týden navštívil ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS), zbývá dočistit Kuřívody.
Bývalé vojenské letiště Hradčany v Ralsku na Českolipsku patřilo mezi lokality s nejrozsáhlejší kontaminovanou plochou a nejvyšší mírou rizika. Sanace tam začala v roce 1991, uhlovodíky znečišťovaly zeminu i podzemní vody, existovalo také riziko kontaminace řeky Ploučnice.
Sanace skončila v roce 2008, od roku 1997 do konce roku 2008 tam bylo za 330 milionů odstraněno celkem 4046 tun ropných uhlovodíků. Letos se u Ralska likvidují sanační vrty.