Lidovci nabídli v týdnu manželství večeři s předsedou, přihlásili se gayové i lesby

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
25. 2. 2019 14:21
Lidovci před pár dny vyhlásili soutěž, kterou chtěli podpořit tradiční manželství muže a ženy. Vyzvali své fanoušky na Facebooku, aby posílali fotky manželského páru nebo rodiny. Pro vítěze naplánovali večeři s novým předsedou strany, který nahradí Pavla Bělobrádka. Jenže soutěž se poněkud "zvrhla" - na profil lidovců začali posílat fotky usmívající se gayové a lesby, kteří si stěžovali na to, že nemůžou uzavírat manželství.
Lidé z LBGT komunity nedávno před sněmovnou rozdávali poslancům nalomená srdce jako symbol toho, že sněmovna zatím neodsouhlasila manželství i pro stejnopohlavní páry.
Lidé z LBGT komunity nedávno před sněmovnou rozdávali poslancům nalomená srdce jako symbol toho, že sněmovna zatím neodsouhlasila manželství i pro stejnopohlavní páry. | Foto: Radek Bartoníček

"Pochlubte se nám také do komentářů fotkou se svojí drahou polovičkou nebo celou rodinou a vyhrajte večeři s novým předsedou KDU-ČSL!" napsali lidovci na Facebook

Výzva byla součástí týdne manželství, který v minulých dnech probíhal a který silně podporují právě zástupci lidové strany. Však také v rámci tohoto týdne ukazovali na sociálních sítích své manželské či rodinné fotky. 

Příspěvek ze soutěže KDU-ČSL na Facebooku.
Příspěvek ze soutěže KDU-ČSL na Facebooku. | Foto: Facebook KDU-ČSL

Po týdenním soutěžení se ale ukázalo, že v komentářích se podstatně více ozvaly stejnopohlavní páry než lidé, kteří žijí v klasickém manželství. 

"Celá naše rodina s dcerkou Mařenkou a psem Safírkou," napsala například Jana Hámková s tím, že s partnerkou jsou už 10 let. "Na manželství stále čekáme," postěžovala si a přiložila fotku s partnerkou i dcerou. Podobně se ozval Petr Laně - Rous, který rovněž připomněl, že s partnerem čekají na manželství. "Můj partner Honza, adoptovaný syn Vojta a já. Spolu 11 let, čekáme na manželství."

Některé páry se vyfotily i s více dětmi, například Milenka Černá Brodňanská ukázala fotku, na které je se třemi dětmi a partnerkou, s níž žije 11 let. "Nejkrásnější okamžik byl, když se poprvé nadechly naše děti, když poprvé zaplakaly, poprvé otevřely očka. Nic krásnějšího a důležitějšího v životě není. Jen kdyby už konečně bylo manželství pro všechny, a byly jsme rodina pro všechny a ve všech případech," uvedla.

Hlavně, že nikdo na nikoho neútočil, říká mluvčí 

Podobných příspěvků s fotografiemi se objevilo na Facebooku velké množství, někteří gayové a lesby připomněli, že jsou země, kde je možné manželství uzavřít. "Já a Tomáš v Kodani, kde už je 7 let legální stejnopohlavní manželství," sdělil Jan Fiala. "Spolu jsme 5 let a čekáme, až nám zákon umožní uzavřít na radnici civilní manželství," dodal. 

Jiří Pek pro změnu upozornil na Španělsko. "S přítelem na Ibize, tedy v křesťanském Španělsku, kde už manželství pro všechny funguje. V ateistickém Česku nikoliv. Věřím, že dřív nebo později budeme mít vlastní rodinu. Od dětí z dětského domova víme,  že by byly raději součástí rodiny než součástí státních institucí," rozepsal se.

Na tyto příspěvky zareagoval také pirátský poslanec Mikuláš Peksa. Ten patří mezi skupinku poslanců, kteří se zatím marně snaží v Poslanecké sněmovně prosadit uzákonění manželství i pro stejnopohlavní páry. "Chtěl jsem poděkovat za tuto anketu. Je fajn vidět tváře konkrétních lidí, kterým tento zákon o zrovnoprávnění manželství pomůže. Člověku to dává další chuť do boje s předsudky," sdělil na lidoveckém statusu.

Své fotky ale posílali také lidé, kteří žijí v klasickém manželství a vychovávají spolu své děti. "Nám už bylo šedesát let a máme 8 dětí. Tři vysokoškoláky, tři středoškoláky a další dva ještě studující," poslal fotku rodiny Boleslav Faja. Hned vzápětí ale poukázal na to, jak špatně jsou na tom finančně ženy, které se doma staraly o východu dětí a mají malé důchody. "Za přínos pro naši společnost obdržela manželka 5 500 korun důchod. Skvělá odměna," uvedl.

Když lidovci v pondělí všechny příspěvky shromáždili, zařadili do nich také všechny stejnopohlavní páry, protože neporušily pravidla soutěže. V nich nebyla řeč o manželství, ale o "drahých polovičkách" nebo "celé rodině". Nakonec ale podle mluvčí KDU-ČSL Denisy Morgensteinové vyhrál manželský pár.

"Brali jsme celou soutěž s nadhledem, žádné příspěvky ani fotografie jsme nemazali, hlavně jsme rádi, že diskuse byla kultivovaná a nikdo na nikoho neútočil," uvedla mluvčí. Teď už zbývá počkat na sjezd, kde bude zvolený nový šéf strany. Podle pravidel soutěže by měl zajít s vítězným párem na večeři do dvou měsíců od zvolení.

 

Právě se děje

před 43 minutami

U Jasenné na Zlínsku se stala smrtelná autonehoda, silnice je uzavřená

U Jasenné na Zlínsku se v neděli ráno stala smrtelná dopravní nehoda. Silnice mezi obcemi Jasenná a Liptál na Vsetínsku je uzavřená, policisté v obou obcích odklánějí dopravu, sdělila zlínská policejní mluvčí Monika Kozumplíková. Nehoda se stala na hlavním tahu ze Zlína na Vsetín.

"Řidič osobního vozidla při jízdě od Vsetína do Vizovic čelně narazil do stromu a s vozidlem skončil na střeše. Vozidlo začalo po havárii hořet. Veškeré okolnosti této tragické dopravní nehody na místě prověřují dopravní policisté ve spolupráci s kriminalisty," uvedla Kozumplíková. Silnice by podle ní měla zřejmě být uzavřená celé dopoledne.

před 1 hodinou

Smlouvu o zákazu jaderných zbraní podepsalo potřebných padesát zemí

Smlouvu o nešíření jaderných zbraní (TPNW) už podepsalo 50 zemí. Poté, se k ní v sobotu připojil Honduras, tak dokument může za 90 dní, tedy 22. ledna, vstoupit v platnost, oznámila v noci na neděli OSN. Jaderné mocnosti však dokument odmítají, upozorňuje agentura AP.

Generální tajemník OSN António Guterres řekl, že vstoupením smlouvy v platnost vyvrcholí světové hnutí, které upozorňuje na "katastrofální důsledky jakéhokoli používání jaderných zbraní proti lidem" a že dokument je "holdem přeživším jaderných výbuchů a zkoušek, z nichž mnozí se o tuto smlouvu zasazovali".

Zdroj: ČTK
Další zprávy