Podpora manželství homosexuálů roste. Nejkonzervativnější jsou muži nad 45 let

Markéta Šrajbrová Markéta Šrajbrová
17. 1. 2019 15:38
Podpora manželství gayů a leseb mezi Čechy roste. Zatímco v roce 2008 se držela pod čtyřiceti procenty, během let se poměr obrátil. V některých průzkumech loni podíl příznivců přesáhl 60 procent.
Foto: Shutterstock

Průzkumy agentury Median, CVVM a PEW porovnal sociolog a spolupracovník Medianu Daniel Prokop. Souhrn provedl pro iniciativu Jsme fér, která prosazuje manželství pro všechny.

Podle Prokopa souvisí rostoucí podpora s liberalizací společnosti a také s tím, že negativní zkušenosti nepřinesla možnost uzavírat registrované partnerství. "Nepotvrdily se obavy, že když se zpřístupní registrované partnerství, bude toho využívat mnoho párů a počet homosexuálů vzroste," podotkl Prokop.

Podpora manželství gayů a leseb - průměr CVVM 2018, Median 2018 a PEW 2015
Podpora manželství gayů a leseb - průměr CVVM 2018, Median 2018 a PEW 2015 | Foto: Jsme fér

LGBT+ komunitě však registrované partnerství nestačí. Návrh, který by českým párům stejného pohlaví umožnil uzavřít sňatek, momentálně projednávají poslanci. Na stole jim leží i protichůdný lidovecký plán jednoznačně stanovit v ústavním pořádku, že manželství je výlučně svazkem muže a ženy. Prezident Miloš Zeman nedávno uvedl, že uvažuje o vetu manželství gayů a leseb.

Prokop se zaměřil hlavně na loňské průzkumy Medianu a CVVM a také na šetření PEW z roku 2015. V průměru z průzkumů vyplývá, že podpora stejnopohlavních manželství je 61 procent. Silnější je hlavně mezi mladými lidmi. Vstřícnější jsou k homosexuálům ženy.

Nejkonzervativněji se v průzkumech projevují muži nad 45 let. "Jde o skupinu, která nejvíce negativně vnímá moderní trendy, protože samozřejmě některé z nich nejdou v její prospěch. Cítí se nejvíc ohrožena liberalizací," vysvětluje Prokop. Dodává, že právě muži na 45 let jsou silně zastoupeni v parlamentu. "Česká politika je kvůli tomu konzervativnější než česká veřejnost," podotýká.

Praha není v podpoře na špici

V porovnání krajů v podpoře překvapivě nevede Praha s 62 procenty, které bývají přisuzovány liberálnější tendence. Nejvíce jsou manželství gayů a leseb nakloněny Karlovarský (69 %), Ústecký (68 %) a Liberecký kraj (66 %). "Spojoval bych to s tím, že je tam nízká míra religiozity, ještě menší než v Praze. Nižší je podpora na Moravě," uvedl sociolog. Dodal ale, že rozdíly mezi kraji nejsou nijak výrazné.

Marína Urbániková, výzkumnice z kanceláře ombudsmanky Anny Šabatové, se na postoje k manželství zeptala přímo LGBT+ komunity. Když měli lidé s odlišnou sexuální orientací vybrat, co by jim pomohlo, aby se jim v Česku žilo lépe, na prvním místě zvolili právě zpřístupnění manželství i gayům a lesbám. Odpovědělo tak 96 procent dotázaných. Na druhém místě se umístilo uznávání stejnopohlavních partnerství napříč Evropskou unií, na třetím pak zpřístupnění adopcí gay a lesbickým párům.

Celkem 95 procent s téměř dvou tisíc respondentů starších 13 let pak uvedlo, že je sice dobře, že existuje možnost uzavřít registrované partnerství, ale že manželství by bylo určitě lepší.

Registrované partnerství? 'Svazek druhé kategorie'

Registrované partnerství mohou gayové a lesby uzavírat od roku 2006. Dosud možnosti využily necelé tři tisíce párů. "Část respondentů a respondentek, kteří momentálně žijí v registrovaném partnerství, uváděla, že vstup do něj odkládala právě z důvodu vyčkávání na to, až budou moci uzavřít manželství - jak sdělil jeden respondent, registrované partnerství vnímá jako 'svazek druhé kategorie'," uvedla Urbániková.

Partneři mají oproti manželům několik nevýhod. Na rozdíl od sňatku se registrované partnerství uzavírá pouze před matrikářem a beze svědků. Ceremoniál si pár, pokud chce, musí uspořádat až poté někde jinde. Pokud chce homosexuální pár užívat stejné příjmení, musí si o to zvlášť zažádat a za změnu zaplatit. U partnerů nevzniká společné jmění a nemají nárok na vdovský či vdovecký důchod.

Homosexuálům, kteří mají děti, pak nejvíce vadí rozdíly v oblasti rodinného práva. Děti, které žijí se dvěma ženami či dvěma muži, mají právní vztah pouze k biologickému rodiči. Po rozpadu vztahu či úmrtí druhého z páru tak nemají nárok na výživné ani sirotčí důchod. V případě úmrtí biologického rodiče, druhý z páru nemá jistotu, že mu dítě, které celý život vychovává, úřady svěří do péče. Registrovaní partneři si na rozdíl od manželů nemohou společně osvojit dítě ani se stát společnými pěstouny.

Podle iniciativy Jsme fér je čas na posun v právech homosexuálů. "Od roku 2006 se tu nehlasovalo o žádném zákonu, který se týká LGBT menšiny. Nevybavuji si žádnou jinou skupinu obyvatel, o jejichž zájmech se tu 12 let nikdo nebavil a nic se v nich nestalo," říká za iniciativu Adéla Horáková.

Prokop podotýká, že hodnotové změny nelze dělat jen na základě momentální nálady ve společnosti. "Ale argumentem odpůrců (manželství stejnopohlavních párů) je to, že by to narušilo hodnoty a vnímání manželství. Tady je odpověď, že společnosti to nijak výrazně nevadí," říká sociolog.

Zároveň ale dodává, že skupiny lidí, kteří jsou rozhodně pro, nebo rozhodně proti, jsou menší než množiny lidí, kteří se "spíše" přiklánějí na jednu či druhou stranu. Silná podpůrná či odmítavá kampaň by s názory méně vyhraněných lidí mohla zahýbat. "Není to tak, že by číslo 61 procent bylo vytesané do kamene," dodává Prokop.

Registrované partnerství je druhořadý institut, máme veřejnou podporu pro uzákonění sňatků homosexuálů, funguje to ve 26 zemích, trend je liberalizace | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

před 5 hodinami

Ozbrojenci v Kamerunu zaútočili na školu, zabili osm dětí

Nejméně osm dětí ve věku 12 až 14 let zabili a další desítku žáků zranili ozbrojenci, kteří dnes vtrhli do školy ve městě Kumba na západě Kamerunu. Informovala o tom agentura AFP. Masakr, při němž ozbrojenci použili i mačety, se stal v regionu, kde vládní jednotky několik let vedou tvrdý boj se separatistickými skupinami. "Přijeli na motorkách, vtrhli do třídy a začali střílet," popsal scénu místní zastupitel. Zatím není jasné, kdo za útokem na školu stojí. Oblast sužuje konflikt od roku 2017, kdy separatisté vyhlásili po násilném potlačení pokojných protestů vlastní stát Ambazonii. Prezident Paul Biya, který Kamerunu vládne od roku 1982, poté vyhlásil separatistům válku a označil je za teroristy. Podle nevládních organizací se zločinů dopouštějí obě strany.

před 7 hodinami

Ajax překonal rekord nizozemské ligy, Venlu nastřílel 13 gólů

Fotbalisté Ajaxu deklasovali 13:0 Venlo a zaznamenali nejvyšší výhru v historii nizozemské ligy. Útočník Lassina Traoré přispěl k debaklu pěti góly a třemi asistencemi. Pět gólů v jednom utkání dal v dresu slavného amsterodamského celku naposledy před 35 lety legendární Marco van Basten.

Ajax překonal svou nejvyšší výhru ze sezony 1971/72, kdy porazil 12:1 Arnhem. Také střelecký rekord v utkání na soupeřově hřišti byl dosud v držení úřadujícího nizozemského šampiona, který před třemi lety vyhrál na půdě Bredy 8:0.

Favorit ovládl první poločas ve Venlu 4:0, po změně stran navíc dostal červenou kartu domácí Christiaan Kum a Ajax spustil ve zbytku utkání kanonádu. Míč držel 76 procent hracího času a prostor mezi tyčemi trefil třiadvacetkrát. Soupeř naproti tomu ani jednou.

Výjimečný výkon devatenáctiletého útočníka Traorého z Burkiny Faso doplnili i další spoluhráči. Dva góly a asistenci zaznamenal Jurgen Ekkelenkamp, dvakrát se trefil i střídající veterán Klaas-Jan Huntelaar.

Ajax se tak posunul do čela soutěže, na první místo se ale v případě nedělní výhry v Arnhemu může vrátit PSV Eindhoven. Venlo je s pěti body z šesti zápasů ve středu tabulky.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Ženy opět vyšly do boje proti Lukašenkovi

Několik stovek běloruských žen dnes opět demonstrovalo v Minsku za odstoupení autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka. Nejméně deset aktivistek policie zadržela. Menší protivládní demonstrace se konaly i v dalších městech země. Ženy pochodovaly centrem města a měly v deštivém dni červenobílé deštníky v barvách historické běloruské vlajky. Nesly také transparenty, na nichž měly napsány své profese, aby zdůraznily šíři opozice vůči Lukašenkovi. Ten vládne v Bělorusku už 26 let a letos v srpnu ho ústřední volební komise opět vyhlásila vítězem prezidentských voleb. Opozice, EU, USA i další země považují výsledky za zmanipulované. Demonstrace v Bělorusku pokračují už dva a půl měsíce i přes četné zatýkání i mnohdy brutální zákroky vůči jejich účastníkům. 

před 9 hodinami

Wellens vybojoval na Vueltě první etapový triumf, dál vede Roglič

Pátou etapu cyklistické Vuelty vyhrál Belgičan Tim Wellens ze stáje Lotto-Soudal. Čtvrtý dojel obhájce prvenství Primož Roglič (Jumbo-Visma) ze Slovinska a nadále vévodí celkovému pořadí. Jan Hirt (CCC) byl se ztrátou více než čtyř minut jednasedmdesátý, Zdeněk Štybar (Deceuninck-Quick Step) obsadil 107. místo s mankem téměř 13 minut.

Po páteční rovině přišla na řadu již čtvrtá kopcovitá etapa v programu náročného úvodního týdne. Po takřka 185 kilometrech na trase Huesca - Sabiňánigo se rozhodovalo mezi trojicí závodníků, která se zformovala přibližně 70 kilometrů před cílem a dotáhla svůj únik až k obsazení pódia.

V závěru měl při dojezdu v těžkém stoupání do cíle nejvíc sil devětadvacetiletý Wellens. Udolal Francouze Guillaumea Martina (Cofidis) a dočkal se etapového vavřínu při prvním startu na Vueltě. Na Grand Tours slavil dvakrát také na Giru d'Italia. Třetí byl Nizozemec Thyman Arensman (Sunweb), který ale z boje o etapový primát odpadl již několik desítek metrů před cílem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy