Praha - Sobotní sjezd KDU-ČSL v Praze velkou většinou schválil vytvoření volební koalice s hnutím Starostové a nezávislí (STAN). Předseda lidovců Pavel Bělobrádek považuje spojenectví za důležité v době, kdy se podle něj rozhoduje o charakteru budoucí české společnosti.
Delegáti rovněž potvrdili v čele strany pro další dva roky Bělobrádka, jako první místopředseda bude pokračovat Marian Jurečka. Místopředsedy KDU-ČSL zůstávají Jiří Mihola, Ondřej Benešík a Jan Bartošek. Nově byl do předsednictva zvolen ministr kultury Daniel Herman. Ve vedení lidovců naopak bude chybět Zuzana Roithová, která nezískala dost hlasů.
Ve volbě předsedy vyzval Bělobrádka zlínský hejtman Jiří Čunek, který v uplynulých měsících vedení strany za některé kroky kritizoval. Delegáti se ale jasně postavili za Bělobrádka, který získal 84 procent hlasů.
Předsedu lidovců Pavla Bělobrádka výsledek překvapil. Sice čekal, že kolegové koalici podpoří, ale nepředpokládal tolik hlasů. "Osmdesát procent je opravdu hodně," řekl Aktuálně.cz.
"Bylo jen otázkou, jak velký ten mandát bude. Je velmi výrazný a myslím, že nikoho nemůžeme nechat na pochybách, že chceme vyhrát," řekl po skončení hlasování Pavel Bělobrádek.
Obavy z tajného hlasování, které mohlo přinést nepříjemné překvapení, prý Bělobrádek neměl. Zpětně je rád, že ho prosazoval. "Každý měl komfort rozhodnout se stoprocentně svobodně a myslím, že to je správně a že máme být odvážní a nemáme používat podlých nebo vypočítavých postupů a snažit se manipulovat s delegáty sjezdu," uvedl předseda.
Sjezd schválil rovněž koalici lidovců a starostů, přestože někteří delegáti vůči ní měli výhrady. V tajné volbě hlasovalo pro vznik koalice lidovců a starostů 228 z 279 přítomných. Vysoká podpora pro koalici se STAN je podle Bělobrádka dokladem velkých ambicí společného projektu.
"Děkuji za odvážné rozhodnutí a slibuji, že podaná ruka starosty bude vždycky platit," zhodnotil výsledek volby lidovců předseda Starostů Petr Gazdík.
Debata o koalici nebyla tak jasná jako výsledek hlasování. Řečnilo se poměrně krátce a projevy pro a proti spojenectví byly co do počtu zhruba vyvážené. V diskusi o koalici nevystoupil například zlínský hejtman Jiří Čunek ani kritik spojenectví Cyril Svoboda.