Praha - Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek to s prosazováním reformy nebude mít jednoduché. Změny odmítá opozice, na hlasy při schvalování první části reformy se zatím nemůže spoléhat ani u poslanců vládní koalice.
Výhrady mají lidovci i zelení. Nejvíce jim vadí výše některých plánovaných poplatků u lékaře.
Zavedení poplatků by přitom mělo být společně se zákonem o léku a zmrazením platby za státní pojištěnce součástí balíčku zákonů, který bude sněmovna schvalovat v létě.
Právě to se nelíbí lidovcům. Předsednictvo strany proto pověřilo své zástupce v takzvané koaliční devítce, aby vyvolali jednání o zdravotnické části reformy.
Šéfka poslaneckého klubu lidovců Michaela Šojdrová upozornila, že když vláda schválila koncepci reformy a poté ji začátkem dubna představila veřejnosti, zdravotnictví se týkala jen otázka placení pojistného za takzvané státní pojištěnce. "Ostatní návrhy, které potom prezentoval pan ministr Julínek, v tomto společném vládním návrhu podle našeho názoru nebyly," řekla Šojdrová.
Proti poplatkům
Lidovci mají největší problém s regulačními poplatky u praktických lékařů. "Obáváme se, že poplatky mohou způsobit nečerpání a zanedbávání potřebné péče," říká lidovecký expert na zdravotnictví Jiří Carbol. "Každý takový odklad čerpání potřebné péče se může následně prodražit, navíc u praktiků je zneužívání zdravotnických služeb zejména dětmi minimální," tvrdí lidovecký poslanec.
Lidovci by také chtěli v co nejkratší době jasně definovat, na co má pacient nárok v rámci bezplatné péče. "Takové zákony připravujeme. I pro ministerstvo je definice hrazené péče jednou z priorit," říká mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt.
Dílčí výhrady lidovci mají i k dalším připravovaným změnám, například k reformě pojišťoven. O tom chtějí s ministerstvem dále jednat.
Zelení budou diskutovat
Také zeleným vadí zavádění některých poplatků. "Konkrétně se nám zdá příliš vysoký poplatek za položku na recept," říká Jaroslav Smutný, který má ve straně zdravotnictví na starosti. "Pokud někdo užívá velký počet léků, mohla by se celková částka za recepty vyšplhat vysoko."
Předsedkyně sekce zelených pro zdravotnictví Džamila Stehlíková navíc souhlasí s výhradami lidovců. "Chceme, aby lidé neplatili u praktických lékařů," potvrzuje. Julínkův náměstek Pavel Hroboň namítá, že ministerstvo nechce v poplatcích udělovat příliš mnoho výjimek, protože by pak docházelo ke zneužívání a poplatky by ztratily smysl.
Reforma zdravotnictví však zdaleka neznamená jen zavedení poplatků, na které se upíná pozornost opozičních i koaličních politiků.
Co si zelení myslí o změnách zdravotních pojišťoven, reformě záchranných služeb či změnách fakultních nemocnic? "O tom musíme ještě jednat, to jsou příliš složitá témata. Navíc neznáme konkrétní podobu zákonů," říká Smutný.
Svůj postoj k privatizaci zdravotnických zařízení naznačili zelení při prodeji deseti středočeských nemocnic. Vyzvali krajské zastupitele, aby hlasovali proti prodeji. Podle oslovených členů strany to však byla jen iniciativa středočeské organizace. Obecně zelení privatizaci podporují, ale v omezeném rozsahu.
Džamila Stehlíková shrnuje: "Se zásadami reformy, jako je posílení role pacienta a změny pojišťoven, souhlasíme. Máme však dílčí výhrady."
Co si přejí M+P
Zásadní bude také rozhodnutí bývalých poslanců ČSSD Miloše Melčáka a Michala Pohanky. Jejich pohledy se budou zřejmě radikálně lišit.
Zatímco Pohanka, bývalý ředitel fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně, již Aktuálně.cz potvrdil, že by souhlasil například s novým poplatkem za pobyt v nemocnici, případně dalšími platbami, Melčák je proti. Vadí mu například chybějící kontrola.
"Budete například platit za stravu vaší maminky, která ale bude upoutaná na lůžko a stravu nebude přijímat. Kdo zkontroluje, zda se jí personál věnoval a zda třeba netrpí v nemocnici hlady," řekl Aktuálně.cz Melčák.
Melčák připustil, že by pro reformu jako takovou v současné podobě ruku nezvedl. "Je špatná celá. Domnívám se, že je protiústavní. Ústava nám stále zaručuje bezplatné zdravotnictví. Bude to i po této reformě ještě bezplatné zdravotnictví?" řekl Melčák.
Důvodem, proč by proti reformě hlasoval také Pohanka, by mohla být například privatizace fakultních nemocnic. Ministerstvo zdravotnictví však tvrdí, že privatizovat fakultní nemocnice v tomto období nebude.
Jednat bude Topolánek
Melčák s Pohankou si také stěžují na nedostatek informací o připravovaných reformách. Zástupci ministerstva zdravotnictví přiznávají, že s nimi vůbec nejednají. "My s nimi nekomunikujeme, strategii pro vyjednávání zřejmě určí premiér," říká mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt.
Že není Julínek v hlasování o reformě v případě Melčáka a Pohanky bez šancí, naznačuje jejich předešlé hlasování. Ve sněmovně totiž společně s vládní koalicí hlasovali pro novelu, která umožňuje pacientům nahlížet do zdravotnické dokumentace.
Opozice proti všemu?
S téměř jakoukoliv změnou, kterou připravuje ministerstvo, nesouhlasí opozice. Stínový ministr zdravotnictví David Rath (ČSSD) odpovídá na otázky deníku Aktuálně.cz stručně:
Která oblast reformy je nejméně propracovaná? "Všechny." Je nějaká oblast reformy, kterou byste byl ochoten podpořit? "Ne."
Poslanec Jaroslav Krákora (ČSSD) je smířlivější. O poplatcích je ochoten diskutovat. "Dokážu si představit poplatek například za recept v symbolické výši třeba deseti korun, možná i příspěvek na stravu v nemocnici," říká. Krákora je však zásadně proti změnám v systému pojišťoven.
Místopředsedovi sněmovního zdravotnického výboru se také zamlouvá připravovaná transformace fakultních nemocnic na nemocnice univerzitní. "Univerzitní nemocnice by měly svá opodstatnění, ale záleží na konkrétní podobě zákona," prohlásil.
Rathův protinávrh
Podle Hospodářských novin chystá vlastní změny ve zdravotnictví David Rath. Chtěl by zavést jednu státem ovládanou pojišťovnu, která by hradila základní péči. Ostatní pojišťovny by mohly pouze poskytovat připojištění na nadstandardní služby.
Rath chce také zavést elektronickou čipovou kartu, kterou by kromě dětí do 12 let museli mít povinně všichni pacienti. Karta by sloužila nejen k identifikaci pacientů, ale ti by s ní platili i za levné zákroky a vyšetření. Pacienti by peníze následně obdrželi od pojišťovny.
Jak půjdou reformy:
Změny | Kdy |
Právo pacientů nahlížet do zdravotnické dokumentace VÍCE ZDE | Schváleno Parlamentem, čeká se na podpis prezidenta |
První reformní balíček - regulační poplatky VÍCE ZDE, zmrazení výše plateb za státní pojištěnce VÍCE ZDE a změna způsobu odvolání ředitele VZP | Vláda projedná v nejbližších týdnech, poslanci rozhodnou v létě |
Zákon o zdravotnické záchranné službě VÍCE ZDE | Parlament projedná v létě nebo na podzim |
Nový systém úhrady léků požadovaný Evropskou unií VÍCE ZDE | Parlament projedná na podzim |
Transformace zdravotních pojišťoven na akciové společnosti, vznik úřadu, který bude na pojišťovny dohlížet VÍCE ZDE | Parlament projedná příští rok, zákon by měl platit od ledna 2009 |
Zákon, který stanový, na co přesně má pacient ze zdravotního pojištění nárok | Zákon by měl platit od ledna 2009 |
Vznik univerzitních nemocnic VÍCE ZDE | Zákon by měl platit od ledna 2009 |
Zákon, který přesně určí podmínky provozování zdravotnických zařízení a akreditace kvality | Na zákonu se pracuje, termín zatím není známý |
Zákon o zdravotních službách bude nově definovat, zdravotnické pojmy, druhy služeb a práva a povinnosti zdravotníků | Na zákonu se pracuje, termín zatím není známý |
Zákon o ochraně veřejného zdraví, který zlepší fungování hygienických služeba a definuje ochranu před škodami způsobenými tabákem a návykovými látkami | Na zákonu se pracuje, termín zatím není známý |
Novely zákonů o vzdělávání. Posílí roli univerzit a budou řešit nedostatek lékařů v jednotlivých oborech VÍCE ZDE | Na zákonu se pracuje, termín zatím není známý |