Česku hrozí výrazný nedostatek lékařů

Zdeněk Mihalco
9. 4. 2007 0:00
Za několik let bude málo některých specialistů
Aplikace cytostatik na ambulanci Masarykova onkologického ústavu.
Aplikace cytostatik na ambulanci Masarykova onkologického ústavu. | Foto: Ludvík Hradilek, Aktuálně.cz

Praha - Česká populace stárne a s tím výrazně stoupá počet lidí, kteří potřebují specializovanou léčbu. Počet absolventů některých oborů lékařských fakult však stagnuje nebo stoupá příliš pomalu.

Studii, která se zabývá budoucím nedostatkem lékařů v Česku, vypracovala před několika lety ve spolupráci se sociology Česká lékařská komora. Závěr je jednoznačný: lékařů ve většině specializací bude málo, a to už v roce 2010.

Podle Institutu postgraduálního vzdělávání a České lékařské komory hrozí v Česku zejména v souvislosti s vysokým průměrným věkem lékařů a celkovým stárnutím populace výrazný nedostatek některých specialistů na trávicí potíže, chirurgii, radiologii, gerontologii, mikrobiologii nebo kožní lékařství. To může mít za následek snížení kvality péče v těchto oborech.

Nemocných cukrovkou přibývá

V souvislostech
Autor fotografie: Aktuálně.cz

V souvislostech

Odborníci předpokládají také nedostatek diabetologů - lidí s cukrovkou totiž přibývá. "Zatím je lékařů i zájemců o studium dostatek. Problémem je ale fakt, že lidí nemocných cukrovkou bude přibývat. O tom není pochyb," tvrdí František Saudek z kliniky diabetologie Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM).

Podle ředitele Institutu postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví Antonína Maliny hrozí nedostatek také v oborech, ve kterých experti očekávají významný rozvoj, tedy například v genetice.

Dalším důvodem nedostatku lékařů je odliv specialistů do zahaničí. Jedná se zejména o anesteziologii či ortopedii.

Česko: Řešíme současné problémy

Jak chce předejít nedostatku specialistů v budoucnu ministerstvo zdravotnictví? "Tím se zatím nezabýváme," říká mluvčí ministerstva.

Ministerstva školství a zdravotnictví zatím chtějí řešit nedostatek stomatologů, praktických lékařů a anesteziologů, kterých je málo v současnosti. Například u praktiků je problémem jejich vysoký průměrný věk. "Problém bývá bohužel často řešen až v době, kdy se zřetelně projeví nedostatek některých odborníků," říká Antonín Malina, ředitel Institutu postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví.

Ministerstvo školství se hodlá hrozícím nedostatkem pracovníků ve zdravotnictví detailněji zabývat v následujících letech. "Zatím jsme udělali analýzu počtu studentů do studijních programů. Z toho chceme vycházet a snažit se navýšit počet studentů v jednotlivých studijních programech," tvrdí Michaela Taschnerová z ministerstva školství.

Jedním z řešení je podle ministerstva zdravotnictví také lákání lékařů ze zemí východní Evropy.

Ve světě nedostatek onkologů

Za několik let se podle expertů začne projevovat nedostatek některých specialistů po celém světě.

Na hrozící nedostatek specialistů na léčbu rakoviny nyní upozornila studie Americké společnosti pro klinickou onkologii (ASCO), kterou otiskl časopis Journal of Oncology Practice, i Světová zdravotnická organizace (WHO). Podle expertů se krize nedostatku onkologických pracovníků plně rozvine kolem roku 2020.

Odborníci ve Spojených státech očekávají nárůst počtu onkologických pacientů během následujících patnácti let až o 50 procent. Počet specialistů však stoupne jen asi o 14 procent. 

Počet lidí, kteří budou potřebovat péči specialisty na léčbu rakoviny, přibude podle dostupných údajů o desítky procent také v Evropě.

Podle předloňského výzkumu Institutu postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví je v současnosti v Česku onkologů relativně dost. Aby se však podařilo zajistit kvalitní onkologickou péči v budoucnu, musí se podle analýzy zlepšit finanční zajištění oboru.

 

Právě se děje

Další zprávy