Lidé z vojenských újezdů hlasovali o své budoucnosti

ČTK ČTK
11. 2. 2012 16:12
Lidé pomocí ankety rozhodují, co bude s jejich obcemi po odchodu armády
Vojenský újezd Libavá
Vojenský újezd Libavá | Foto: Jan Langer

Libavá/Hradiště/Boletice - Obyvatelé vojenských újezdů Libavá, Hradiště a Boletice se v pátek a v sobotu účastnili ankety a pomohli tak rozhodnout, zda se po plánovaném zmenšení vojenských prostorů jejich obce osamostatní nebo se připojí k některé z již existujících v okolí.

Anketu připravilo ministerstvo obrany. Její výsledky zveřejní zřejmě v pondělí.

Ve vojenském újezdu Hradiště na Karlovarsku se ankety účastnilo téměř 75 procent voličů. Potvrdil to přednosta újezdního úřadu Hradiště Petr Vašíček.

Podle něj se potvrdily předpoklady, že lidé budou mít o anketu, která je v podstatě obdobou místního referenda, zájem.

V újezdu Hradiště žije nyní zhruba 560 obyvatel. Volilo se ve třech okrscích: v Albeřicích, Bražci a Lučinách.

Zdejší vojenský újezd má být v budoucnu zhruba o 15 procent menší. Ministerstvo obrany počítá s tím, že se z něj patrně do roku 2015 vystěhují všechny sídelní útvary.

Účast v anketě v Libavé se lišila obec od obce, uvedl přednosta újezdního úřadu vojenského újezdu Libavá Josef Dřímala. Anketní místa byla v Heroltovicích, Kozlově, Luboměři, Slavkově a ve Městě Libavá.

Většina místních lidí by si podle předběžných průzkumů přála osamostatnění obce. Vítají zejména skutečnost, že si budou moci koupit vlastní domy a budou rozhodovat sami o sobě.

Obyvatelé Libavé mají nyní domy, ve kterých žijí, v pronájmu. Veškerý majetek dosud vlastní armáda.

Újezd Boletice bude o 12 procent menší

Ve vojenském újezdu v Boleticích se ankety zúčastnilo 54 procent lidí. Anketa se zde týkala tří osad: Boletic, Květušína a Polné na Šumavě.

"Podmínkou toho, aby anketa byla platná, jsme stanovili v každé lokalitě minimálně pětatřicetiprocentní účast," uvedl přednosta boletického vojenského Újezdu Karel Trněný. Tu splnily všechny osady.

Prostor vojenského újezdu Boletice na Českokrumlovsku bude do tří let o 12 procent menší. Armáda opustí jeho jižní část.

Nejasná zpráva o konci vojenských újezdů. Podívejte se:

Ministerstvo obrany pomocí anket ve vojenských újezdech plní svůj dřívější slib, že vyjde při přípravě zmenšení újezdů vstříc přáním obyvatel a nebude nic rozhodovat samo.

"Nehodláme nic direktivně rozhodovat sami. Vracíme lidem odpovědnost za správu svých obcí a jejich názor je pro nás velmi důležitý," uvedl ministr obrany Alexandr Vondra (ODS).

Dosud například obyvatelé obcí ve vojenských újezdech nemohli volit do zastupitelstev, také vstup do osad byl omezený a na povolení újezdního úřadu.

Nové znění zákonů týkajících se zmenšení vojenských prostorů předloží ministerstvo obrany vládě a parlamentu v polovině roku 2013, k jejich schválení by mělo dojít do poloviny roku 2014.

S novými hranicemi počítá v roce 2015, kdy by mohl být celý proces ukončen.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 8 minutami

Dálnici D1 zastavila na Benešovsku nehoda dvou aut, na místě jsou zranění

Dálnici D1 na 56. kilometru na Benešovsku ve směru na Prahu uzavřela odpoledne nehoda několika osobních aut. Hasiči museli jednoho zraněného vyprostit, vrtulník ho převezl do nemocnice. Dalšího zraněného převezla do nemocnice sanitka, řekla mluvčí hasičů Vladimíra Kereková.

Podle Kerekové se na dálnici srazila čtyři osobní vozidla, policie ale hovoří o pěti osobních vozech. Podle prvních informací přitom mělo jít pouze o dva vozy. Situaci na místě komplikovalo to, že jedno z aut převáželo šest psů, kteří se po nehodě rozutekli. Hasičům se je už podařilo zajistit a umístit do připravených kotců. "Psi dostali vodu a čekají na převzetí," řekla Kereková.

Policie dopravu odklání na 56. kilometru na Soutice, zpět se mohou řidiči vracet na 49. kilometru u obce Psáře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy