Život v újezdu bez armády? Jedni se těší, druzí obávají

ČTK ČTK
10. 2. 2012 19:57
Obyvatelé vojenských újezdů hlasují u volebních uren o své budoucnosti
Vojenský újezd Libavá
Vojenský újezd Libavá | Foto: Jan Langer

Libavá (Olomoucko) - Obyvatelé vojenských újezdů Libavá, Hradiště a Boletice se v pátek vydali k volebním urnám. Místo volebních lístků však do nich vhazovali vyplněnou anketu o tom, zda se po plánovaném zmenšení vojenských prostorů jejich obce osamostatní nebo se připojí k některé z již existujících v okolí.

Možnost jim tímto neobvyklým referendem dává armáda. Chystané změny se dotknou bezmála 2000 obyvatel. Polovina z nich žije v pěti obcích na Libavé. O svém osudu budou tamní lidé rozhodovat také v sobotu.

Ve Městě Libavé se anketní místnost naplnila hned po otevření v 16:00. Věština z hlasujících si přála, aby se obec osamostatnila. Ze změn však měli rozporuplné pocity.

Samostatnost? Někteří se těší, jiní mají obavy

"Jsem pro samostatnou obec, samozřejmě. Už chci, aby to konečně přišlo do civilu, aby armáda přestala ničit, co všechno za ta léta zničila. Budeme si moci konečně koupit baráky a obec bude konečně rozhodovat sama o sobě," řekl ČTK třiašedesátiletý Jan Hňátek. Na Libavé žije už 50 let.

Nejasná zpráva o konci vojenských újezdů. Podívejte se:

Také manželé Kučerovi hlasovali pro to, aby se Město Libavá osamostatnilo. Ze změn však mají obavy.

"Myslím si, že to bude horší, než teď s armádou. Měli jsme vše, co jsme chtěli, byli jsme zvýhodnění. Myslím, že ty začátky nebudou moc dobré, ale nedá se nic dělat," řekla Marta Kučerová. Společně s manželem zde žijí od roku 1962. "Byli jsme taková republika v republice," podotkl její muž Josef.

Potíže očekává i Jaromír Blahuta. "Stejně si myslím, že anketa je zbytečná, vláda si udělá svoje," uvedl skepticky muž, který v obci žije deset let.

Konečně vlastní zastupitelstvo, konečně vlastní dům

Obyvatele újezdů čekají zásadní změny. Podle přednosty újezdního úřadu vojenského újezdu Libavá Josefa Dřímaly si budou moci například po dokončení všech plánovaných změn konečně zvolit vlastní zastupitelestvo a starostu. To je dosud nahrazeno takzvaným občanským aktivem, za chod obcí v újezdu zodpovídá jeho přednosta.

"Obyvatelé mají domy, ve kterých žijí, v pronájmu. Těší se, že si budou moci koupit pozemek nebo dům. Všechno dosud vlastní armáda," řekl přednosta.

"Anketou plníme dřívější slib, že vyjdeme při zmenšení újezdů vstříc přáním tamních obyvatel. Nehodláme nic direktivně rozhodovat sami. Vracíme lidem odpovědnost za správu svých obcí a jejich názor je pro nás velmi důležitý," uvedl již dříve ministr obrany Alexandr Vondra.

Tato mapa se brzy změní.
Tato mapa se brzy změní. | Foto: Aktuálně.cz

Obyvatelé mají o anketu velký zájem

Zájem o svůj osud projevili v pátek lidé i v ostatních vojenských újezdech, které by se měly v budoucnu zmenšit. Ve vojenském újezdu Hradiště na Karlovarsku se lidé do anketních místnosti dostavili hned po začátku hlasování. Pokud zájem vytrvá, mohla by být účast při anketě vysoká.

V újezdu Hradiště žije nyní 560 obyvatel roztroušených v malých osadách na okraji vojenského cvičiště. Podle přednosty újezdního úřadu vojenského újezdu Hradiště Petra Vašíčka už během první půlhodiny přišly k anketním urnám desítky obyvatel.

První lidé dorazili k anketě také ve třech místech vojenského újezdu v Boleticích na Českokrumlovsku. "Účast vypadá nadějně, lidé chodí do místností hned od začátku, myslím si, že informací o problematice mají dost," uvedl přednosta vojenského újezdu v Boleticích Karel Trněný. Ve třech osadách nyní žije 307 lidí.

Nové znění zákonů týkajících se zmenšení vojenských prostorů předloží ministerstvo obrany vládě a parlamentu v polovině roku 2013, k jejich schválení by mělo dojít do poloviny roku 2014. S novými hranicemi počítá v roce 2015, kdy by mohl být celý proces ukončen. Podle plánu resortu se například vojenský újezd Libavá v Olomouckém kraji zmenší o čtvrtinu dosavadní rozlohy.

Anketa v pátek končí ve 20:00 a pokračuje v sobotu dopoledne.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Spor o pozemky u Dukelských kasáren v Opavě skončí. Začne výstavba bytů

Spor spojený s prodejem areálu Dukelských kasáren v Opavě skončí. Firma, která neuspěla se svou nabídkou ve veřejné soutěži, navrhla opavskému magistrátu smír. Město na něj chce přistoupit. Výstavbě bytových domů na pozemcích, které v minulosti desetiletí využívala armáda, tam nebude nic bránit. 

"V září loňského roku zastupitelé schválili prodej části bývalých Dukelských kasáren. Město pak uzavřelo kupní smlouvu s firmou JTA exclusive Ostrava, která za pozemky nabídla 51 milionů a zavázala se, že na přibližně 3,8 hektaru postaví 16 bytových domů se zhruba 300 novými byty," uvedla. Neúspěšný zájemce, teplická společnost JTH Holding, se ale obrátila na soud, rozhodnutí zpochybnila a domáhala se zneplatnění smlouvy.

Aktualizováno před 44 minutami

Dálnici D1 zastavila na Benešovsku nehoda dvou aut, na místě jsou zranění

Dálnici D1 na 56. kilometru na Benešovsku ve směru na Prahu uzavřela odpoledne nehoda několika osobních aut. Hasiči museli jednoho zraněného vyprostit, vrtulník ho převezl do nemocnice. Dalšího zraněného převezla do nemocnice sanitka, řekla mluvčí hasičů Vladimíra Kereková.

Podle Kerekové se na dálnici srazila čtyři osobní vozidla, policie ale hovoří o pěti osobních vozech. Podle prvních informací přitom mělo jít pouze o dva vozy. Situaci na místě komplikovalo to, že jedno z aut převáželo šest psů, kteří se po nehodě rozutekli. Hasičům se je už podařilo zajistit a umístit do připravených kotců. "Psi dostali vodu a čekají na převzetí," řekla Kereková.

Policie dopravu odklání na 56. kilometru na Soutice, zpět se mohou řidiči vracet na 49. kilometru u obce Psáře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy