reklama
 
 

Armáda opustí třetinu vojenských újezdů. Vláda souhlasí

4. 1. 2012 16:15
Vojáci odejdou z Brd, ostatní újezdy se zmenší

Praha - Plocha vojenských újezdů se v Česku zmenší o třetinu. Úplně vyklizeny budou Brdy, ostatní výcvikové prostory se zmenší. Vláda to odsouhlasila na svém středečním jednání.

"Musíme přizpůsobit počet a velikost vojenských újezdů reálným potřebám armády. Současně vrátíme odpovědnost za správu svých obcí tamním obyvatelům," řekl novinářům na ministr obrany Alexandr Vondra (ODS).

Podle ministerstva obrany je změna v pojetí újezdů ekonomickou i politickou nutností. Obrana nebude muset udržovat a modernizovat výcvikové prostory v dosavadní rozloze, což jí ušetří peníze v napjatém rozpočtu.

Vláda se chce zároveň zasadit o zpřístupnění většiny lokalit a zpřísnění ochrany mnohdy unikátních přírodních lokalit ve výcvikových prostorech.

Využití? Jen několik dní v roce

Vojáci opustí asi 42 tisíc hektarů ze současných téměř 130 tisíc hektarů. Doposud újezdy zabíraly asi 1,7 procenta území Česka - vzhledem k tomu, že obvyklý průměr je zhruba půl procenta, neměly by se tyto změny výcviku vojáků nijak dotknout.

Například v Brdech nacvičovala armáda ostrou dělostřeleckou palbu podle Vondry jen ve třech až osmi dnech v roce.

Vzniknou nové obce?

Zákonná úprava redukce vojenských výcvikových prostorů má jednoznačně stanovit nové hranice újezdů. Vymezená území výcvikových prostorů mají být přiřazena k území přilehlých obcí, případně má zákon vyhlásit vznik nových obcí.

Právní úprava má také vyřešit majetkoprávní uspořádání vyčleněného území újezdu. Vyhlášení nových obcí povede například k odstranění současného problému, kdy obyvatelé sídel uvnitř újezdů nemohou volit své zastupitele. Vyřešit se mají i restituční nároky.

Letos v únoru by se měli obyvatelé újezdů v anketě vyjádřit k tomu, zda preferují vznik samostatných obcí nebo přičlenění k již existujícím obcím v okolí.

Nové znění zákonů upravujících existenci a hranice vojenských újezdů předloží resort obrany vládě a parlamentu v polovině roku 2013, vše by mělo být schváleno do poloviny roku 2014 tak, aby v roce 2015 mohl být celý proces ukončen.

autoři: Domácí, ČTK | 4. 1. 2012 16:15

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama