Armáda opustí třetinu vojenských újezdů. Vláda souhlasí

Domácí ČTK Domácí, ČTK
4. 1. 2012 16:15
Vojáci odejdou z Brd, ostatní újezdy se zmenší
Brdy se po letech úplně otevřou veřejnosti
Brdy se po letech úplně otevřou veřejnosti | Foto: Ludvík Hradílek

Praha - Plocha vojenských újezdů se v Česku zmenší o třetinu. Úplně vyklizeny budou Brdy, ostatní výcvikové prostory se zmenší. Vláda to odsouhlasila na svém středečním jednání.

"Musíme přizpůsobit počet a velikost vojenských újezdů reálným potřebám armády. Současně vrátíme odpovědnost za správu svých obcí tamním obyvatelům," řekl novinářům na ministr obrany Alexandr Vondra (ODS).

Podle ministerstva obrany je změna v pojetí újezdů ekonomickou i politickou nutností. Obrana nebude muset udržovat a modernizovat výcvikové prostory v dosavadní rozloze, což jí ušetří peníze v napjatém rozpočtu.

Vláda se chce zároveň zasadit o zpřístupnění většiny lokalit a zpřísnění ochrany mnohdy unikátních přírodních lokalit ve výcvikových prostorech.

Využití? Jen několik dní v roce

Vojáci opustí asi 42 tisíc hektarů ze současných téměř 130 tisíc hektarů. Doposud újezdy zabíraly asi 1,7 procenta území Česka - vzhledem k tomu, že obvyklý průměr je zhruba půl procenta, neměly by se tyto změny výcviku vojáků nijak dotknout.

Například v Brdech nacvičovala armáda ostrou dělostřeleckou palbu podle Vondry jen ve třech až osmi dnech v roce.

Vzniknou nové obce?

Zákonná úprava redukce vojenských výcvikových prostorů má jednoznačně stanovit nové hranice újezdů. Vymezená území výcvikových prostorů mají být přiřazena k území přilehlých obcí, případně má zákon vyhlásit vznik nových obcí.

Právní úprava má také vyřešit majetkoprávní uspořádání vyčleněného území újezdu. Vyhlášení nových obcí povede například k odstranění současného problému, kdy obyvatelé sídel uvnitř újezdů nemohou volit své zastupitele. Vyřešit se mají i restituční nároky.

Letos v únoru by se měli obyvatelé újezdů v anketě vyjádřit k tomu, zda preferují vznik samostatných obcí nebo přičlenění k již existujícím obcím v okolí.

Nové znění zákonů upravujících existenci a hranice vojenských újezdů předloží resort obrany vládě a parlamentu v polovině roku 2013, vše by mělo být schváleno do poloviny roku 2014 tak, aby v roce 2015 mohl být celý proces ukončen.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Dálnici D1 zastavila na Benešovsku nehoda dvou aut, na místě jsou zranění

Dálnici D1 na 56. kilometru na Benešovsku ve směru na Prahu uzavřela dnes odpoledne nehoda dvou osobních aut. Hasiči budou vyprošťovat zraněné, na místo míří vrtulník, řekla ČTK mluvčí hasičů Vladimíra Kereková. Více informací zatím neměla k dispozici.

Policie dopravu odklání na 56. kilometru na Soutice, zpět se mohou řidiči vracet na 49. kilometru u obce Psáře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy