Praha - Stovky lidí si v Praze připomněly justiční vraždu političky Milady Horákové i další oběti komunistického režimu. Desítky lidí se sešly na hřbitově v Ďáblicích, k pomníku obětem komunistického režimu na Újezdu došel průvod několika set studentů.
Organizátoři usilující o vybudování pomníku Horákové také oznámili, že v pátek vypíšou na podobu sochy veřejnou soutěž.
Horáková, právnička a národněsocialistická poslankyně, byla popravena 27. června před 64 lety po vykonstruovaném procesu. Viněna byla z údajné velezrady a špionáže. Vězněna byla i za druhé světové války kvůli účasti na protinacistickém odboji.
Již dopoledne si její osobnost připomněly stovky žáků a studentů základních a středních škol v Národním divadle, kde jim společnost Člověk v tísni promítla dokumentární film Případ dr. Horáková.
K dětem v předtočeném videu promluvil také herec Jan Přeučil, jehož otec byl souzen s Horákovou ve stejném procesu. Soud ho poslal do vězení na doživotí, v roce 1963 byl ale podmínečně propuštěn.
Asi 800 studentů se pak s transparenty "Komunismus bolí dodnes" nebo "Proti ztrátě paměti" vydalo k nedalekému památníku na Újezdu. U něj pak desítky z nich položily červené růže. "Horáková by byla nepochybně ráda, že pevnost jejích postojů svůj smysl měla," řekl pražský primátor Tomáš Hudeček k odkazu Horákové.
Na sochu může přispět každý
Na zločinnou podstatu komunistického režimu chtějí aktivisté poukázat u tří stánků v centru Prahy, kde budou studenti ve vězeňských uniformách rozdávat kolemjdoucím letáčky.
Oběti komunistického režimu si desítky lidí připomněly také na hřbitově v Ďáblicích u čestného pohřebiště politických vězňů. V hromadných hrobech tam jsou pohřbeny desítky lidí, včetně katolického kněze Josefa Toufara, umučeného při výsleších StB.
Na památku Horákové vzpomenuly odpoledne i desítky lidí na pietě na Vyšehradském hřbitově. U jejího symbolického hrobu položili věnce a květiny.
Připomenout by ji v budoucnu měla i socha, která by měla stát na konci Sněmovní ulice v Praze. Nadační fond Stránský, který nese jméno bývalého ministra spravedlnosti Jaroslava Stránského, chce v pátek vypsat na její podobu architektonicko-výtvarnou soutěž.
Fond založil lékař a politik Martin Jan Stránský. Vítěz má být vyhlášen symbolicky 17. listopadu. Zhotovené návrhy pak budou vystaveny v Topičově salonu na Národní třídě v Praze.
Na zaplacení sochy fond zřídil účet 8123455001/5500. "Vyzýváme každého skutečného Čecha, Češku či organizace, které v naší zemi působí, aby nám pomohli finančním příspěvkem vybudovat skutečně čestnou připomínku lidské odvahy, morálky a národní hrdosti - právě tyto atributy bychom si totiž v dnešní době měli jako národ více a více uvědomovat," uvedl Stránský.