Lidé uctí kardinála Tomáška. Zemřel před 20 lety

Domácí ČTK Domácí, ČTK
4. 8. 2012 8:46
Už za svého života se stal symbolem boje za svobodu své země
Vlkův předchůdce, kardinál Tomášek s papežem Janem Pavlem II. Oběma se připisuje podstatný podíl na pádu totalitního režimu
Vlkův předchůdce, kardinál Tomášek s papežem Janem Pavlem II. Oběma se připisuje podstatný podíl na pádu totalitního režimu | Foto: Česká biskupská konference

Praha - Věřící v sobotu v podvečer v chrámu svatého Víta na Pražském hradě vzpomenou na kardinála Františka Tomáška, který přesně před dvaceti lety zemřel. Někdejší pražský arcibiskup se už za svého života stal symbolem boje za nejen náboženskou svobodu své země.

V 50. letech musel Tomášek nuceně pobývat v želivském klášteře, kde byli  v letech 1950 až 1956 bez soudu vězněni kněží z Čech, Moravy a Slovenska. František Tomášek tu také vedl první vzpomínkovou mši, která se v klášteře konala 13. srpna 1968.

"Tehdy se jí zúčastnilo asi 150 kněží, kteří byli internováni," uvedl správce kláštera František Marek. Vzpomínka na vězněné kněze se v poslední době v tomto termínu koná pravidelně.

V letech 1965 až 1991 řídil Tomášek pražskou arcidiecézi. Kardinálem a arcibiskupem pražským a primasem českým ho papež Pavel VI. veřejně jmenoval v roce 1977.

Tomášek inicioval duchovní obrodu českého národa

O deset let později vyhlásil kardinál Tomášek program duchovní obrody českého národa k 1000. výročí smrti svatého Vojtěcha. Velkou zásluhu měl na svatořečení Anežky Přemyslovny na podzim 1989, které se stalo v počátcích listopadové revoluce manifestací jednoty české společnosti.

Po odchodu z aktivní pastýřské služby v březnu 1991 žil kardinál v ústraní Arcibiskupského paláce v Praze až do 4. srpna 1992, kdy v 93 letech zemřel na srdeční selhání komplikované zánětem plic. Pohřben byl v katedrále.

Jméno kardinála Tomáška bylo často zmiňováno po smrti prvního českého prezidenta Václava Havla. Právě Tomáška a Havla mnozí považují za dva symboly příchodu svobody do Československa v roce 1989, za dva duchovní a morální pilíře té doby.

"Jasně Tě vidím, jak sem vstupuješ po svém zvolení prezidentem Československé republiky na Te Deum a jak Tě vítá kardinál Tomášek, stařec v tu chvíli dojatý k slzám, neboť se dočkal svobody, na kterou čekal jako kdysi Simeon na spásu. Ve svobodě sloužím tuto mši svatou.

A další obraz se váže ke mši a zároveň k tomuto místu. Mše sv. 25. listopadu 1989 při velkolepém poděkování za svatořečení sv. Anežky Přemyslovny a zároveň za zázračný dar svobody," řekl například při posledním rozloučení s Václavem Havlem 23. prosince právě v  katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha Dominik Duka, tehdejší pražský arcibiskup, dnes již rovněž kardinál.

 

Právě se děje

Další zprávy